Na východe vzniká skvelá iniciatíva! Zníži nedostatok IT-čkarov?

  • Startitup ti neustále prináša dôvody a snaží sa inšpirovať každého, aby začal písať svoj vlastný kód. Je to pre nás dôležitá téma, ktorú je u nás na Slovensku potrebné riešiť.
0
  • Startitup ti neustále prináša dôvody a snaží sa inšpirovať každého, aby začal písať svoj vlastný kód. Je to pre nás dôležitá téma, ktorú je u nás na Slovensku potrebné riešiť.

Máme reálny problém – nedostatok kvalifikovaných ľudí v IT biznise. Je to výsledkom viacerých faktorov, ako sú školy, ktoré nestíhajú produkovať kvalitných ľudí, alebo samotní skúsení IT-čkari, ktorí oveľa radšej odídu do zahraničia, pretože je to pre nich výhodnejšie, či už z hľadiska platu alebo kariéry. Samotní produktoví manažéri zo Sygicu a ESETu na našom evente „Svetový produkt po slovensky“ priznali, že nutne potrebujú zvýšiť počet kvalitných ľudí z IT. Rybník skrátka vysychá.

1

foto: businessinsider

Programovanie sa však učí ťažko. Každá technológia prináša pre programátorov nové príležitosti, ale tiež mení ich pracovné postupy. Preto je potrebné sa neustále vzdelávať. Absolvovať len vysokú školu už skrátka nestačí. Vyučujúci na výškach nedokážu držať krok s trhom a rýchlymi zmenami vo svete programovania, a preto nemôžeme čakať, že každý čerstvý programátor bude naskillovaný. Po takejto výučbe je developer väčšinou stále pozadu. Vysoké školy už skrátka nie sú schopné stíhať produkovať dostatočné množstvo ľudí a preto máme na Slovensku takmer núdzovú situáciu.

2

foto: businessinsider

Skvelým príkladom je východ Slovenska, kde je v IT segmente zamestnaných takmer 8500 ľudí a dopyt po kvalifikovanej pracovne sile exponenciálne rastie.

No máme aj dobrú správu. Na východe sa veci začínajú hýbať k lepšiemu. Je to aj vďaka uvedomelým IT firmám, ktoré sa rozhodli prebrať zodpovednosť do vlastných rúk. Skvelým príkladom je firma Fpt Slovakia (www.fpt.sk), ktorá práve spúšťa dva bezplatné programy s cieľom edukovať a zvýšiť počet schopných IT-čkarov. Tieto programy sú príkladom, ako riešiť problém nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily v oblasti IT. Prvý z programov – TEST HUB sa zameriava na oblasť testingu, druhý – SAP HUB ťa vyškolí v oblasti SAP-u. Ide o 3 týždňové „behy“ v popoludňajších hodinách, počas ktorých stretneš tých najlepších odborníkov z daných oblastí. Tí Ťa formou praktických ukážok a eduscrum prístupu perfektne pripravia na prácu v IT. Registruj sa čím skôr, voľných miest totiž ubúda!

coursereport

foto: coursereport

Zdroj titulnej fotografie: The Verge

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech