Na začiatku bola chyba za 100 miliónov. Vstal z popola a dnes je TOP finančným žralokom

  • Z chyby, za ktorú nemohol, vyťažil maximum
  • Úver v hodnote 5 miliónov dolárov premenil na 19,1 miliardy dolárov
Larry Fink Chairman and CEO of BlackRock
Larry Fink, AP/BlackRock
  • Z chyby, za ktorú nemohol, vyťažil maximum
  • Úver v hodnote 5 miliónov dolárov premenil na 19,1 miliardy dolárov

Základom každého úspešného podniku je byť iný, jedinečný a odlišovať sa nejakým spôsobom od konkurencie. Práve toto sa podarilo spoločnosti BlackRock, ktorá dosiahla vrchol v oblasti správy aktív. Jej receptom na úspech bolo zavedenie účinných stratégií odlíšenia, vďaka čomu sa dostala na výslnie. 

Jej zakladateľ svoju kariéru vo finančníctve nezačal práve šťastne. Pripisuje sa mu chyba, ktorá klienta stála šialených 100 miliónov dolárov.

Ak ti investovanie či správa aktív nič nehovoria, tak by si to mal veľmi rýchlo napraviť. Spoločnosť BlackRock, ktorá vznikla v roku 1988, sa dnes môže popýšiť obratom 19,1 miliardy dolárov, 18 700 zamestnancami a určite stojí za to, aby si sa bližšie ponoril do jej úspešného príbehu.

Z malého začínajúceho podniku sa jej podarilo vyvinúť na svetový konglomerát a trhového giganta. BlackRock investuje do experimentovania vo všetkých oblastiach. Vďaka tomu vlastní akcie a hlasovacie práva vo viacerých európskych firmách, vrátane firiem pôsobiacich v energetike, rope aj plyne a, samozrejme, bankovníctve. Samotný Larry Fink je dnes uznávaným finančným žralokom.

Ako BlackRock zarába peniaze

Ak si doteraz ešte o tejto spoločnosti nepočul, BlackRock je globálna spoločnosť zaoberajúca sa správou aktív, zmierňovaním rizika, poradenstvom a pracuje s retailovými aj firemnými klientmi.

Väčšina príjmov spoločnosti je tvorená z nákladov na finančné poradenstvo a administratívu. Vo februári minulého roka BlackRock kúpila za 1,05 miliardy dolárov spoločnosť Aperio, ktorá sa zaoberá indexovaním na mieru. 

Korporácia BlackRock spravujúca fondy s aktívami vo výške 9 biliónov dolárov, pôsobí v 30 krajinách sveta so svojimi 70 pobočkami. Môže sa pochváliť tým, že vlastní akcie viac ako 4 900 spoločností. Medzi jej najväčšie investície patria spoločnosti ako Apple, Amazon, Microsoft, Tesla, Nike, Facebook a iné. 

Firma investuje do vlády a centrálnych bánk, vydáva verejné dlhopisy, vlastní nehnuteľnosti a okrem toho je držiteľom štátnych dlhopisov, pôsobí ako audítor a mentor. Áno, čítaš správne, spoločnosť sa stala natoľko dôveryhodnou, že ju o pomoc požiada aj americká vláda a to rovno počas krízy v roku 2008. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Startuptalky, BlackRock, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá