Slováci ťažia Bitcoin v Paraguaji. Našli lifehack, ako obísť vysoké ceny elektriny na Slovensku

  • Na Slovensku sa kvôli drahej elektrine už neoplatí ťažiť Bitcoin
  • Mineri však svoje stroje nechceli predať, radšej ich presťahovali do Paraguaja
  • Paraguaj je dnes najväčším vývozcom elektrickej energie na svete
Dušan Matuška - Amity Age
Startitup/Karolina Grabowska
  • Na Slovensku sa kvôli drahej elektrine už neoplatí ťažiť Bitcoin
  • Mineri však svoje stroje nechceli predať, radšej ich presťahovali do Paraguaja
  • Paraguaj je dnes najväčším vývozcom elektrickej energie na svete

Dušan Matuška sa s Bitcoinom zoznámil v roku 2017. Má učiteľské pozadie a Bitcoin ho natoľko fascinoval, že o ňom začal prednášať a naplno sa začlenil aj do komunity. V minulosti už zorganizoval napríklad webináre či workshopy a preložil aj niekoľko kníh pre žiakov a učiteľov.

Najúspešnejší slovenskí mineri

Dnes sú s jeho spoločnosťou AmityAge najväčšími slovenskými minermi – teda ťažiarmi, ktorí do Bitcoinu neinvestujú, no snažia sa ho priamo vyťažiť.

Ťažba Bitcoinu však na Slovensku časom stratila atraktivitu, a to najmä kvôli stúpajúcim cenám energií. Dušan s tímom však našli riešenie – celú operáciu presťahovali do viac než desaťtisíc kilometrov vzdialeného Paraguaju.

  • Koľko zarobí jeden profesionálny stroj na ťaženie Bitcoinu
  • V ktorej krajine sa nedania bitcoinové zisky
  • Ako sa dá z miningu profitovať bez zbytočného rizika

Dušan Matuška je jeden z popredných slovenských Bitcoin expertov a spoluzakladateľ minerskej farmy AmityAge.
zdroj: Startitup - Dušan Matuška, jeden z popredných slovenských Bitcoin expertov a spoluzakladateľ ťažiarskej a edukačnej firmy AmityAge.

Mnoho Slovákov má doma grafické karty, na ktorých by sa dal ťažiť Bitcoin. Mali by to vyskúšať?

Bohužiaľ, už nie. Grafické karty už nie sú dostatočne efektívne na to, aby sa človeku vrátili náklady spojené s ťažbou Bitcoinu. Zároveň priemerná cena elektriny na Slovensku je 14 až 16 centov za kWh, takže sa to u nás už neoplatí.

Pri profesionálnych strojoch, ktoré máme aj my, musíte mať cenu za kWh nižšiu ako 13 centov, aby sa vám ich vôbec oplatilo zapnúť a dosiahli ste rozumný profit. Pri bežných grafických kartách sú náklady na ťažbu oveľa vyššie ako hodnota toho, čo vyťažíte.

Cena elektriny na Slovensku však môže byť ešte vyššia, keďže je ovplyvnená európskym trhom. Môže krátkodobo vystreliť na 20 až 30 centov za kWh.

Niektorí ľudia, ktorí ťažia Bitcoin, nikdy nič nevyťažili. Ako sa vám darí udržiavať si profit? 

Neťažíme sólo – sme súčasťou globálneho mining poolu, v ktorom sa Bitcoin ťaží spoločne. Za poskytnutý výpočtový výkon sme potom proporčne odmeňovaní pravidelne, niekoľkokrát denne.

Nie je tu teda riziko, že by sme nič nevyťažili. Zopár ľudí však stále ťaží sólo, no je to ako lotéria.

Ak niekto ťaží sólo, môže aj desať rokov nič nevyťažiť, ale keď mu to náhodou vyjde, má dnes 6,25 BTC a nemusí sa s nikým deliť. Jeho šance sú však asi ako v lotérii, kde môže vyhrať lístok do ďalšej lotérie, v ktorej vyhrá lístok do tej ďalšej a tak ďalej.

Ťažbe kryptomien rozumie menej ľudí ako investíciám. V čom je ťažba Bitcoinu výhodnejšia v porovnaní s bežnou investíciou?

Bitcoinová sieť nemôže fungovať bez ťažiarov, ktorí dobrovoľne poskytujú svoj výpočtový výkon a využívajú na to obrovské množstvo elektriny.

Nerobia to však zadarmo a sú motivovaní tým, že každých 10 minút sa jednému z nich podarí vyťažiť (nájsť správne riešenie matematickej úlohy) 6,25 BTC. To je pri súčasnej trhovej cene viac ako 350 000 eur.

Prirovnávame to ku kúpe zlatej bane, kde sa zlato ťaží lacnejšie, než je jeho trhová cena. S našimi podmienkami a strojovým vybavením, vrátane ceny elektriny, dnes vyťažíme 1 Bitcoin za náklady približne 21 000 eur, kedy aktuálna trhová cena za 1 Bitcoin je cca 58 000 eur.

Zmyslom ťažby Bitcoinu teda je, že ho môžete vyťažiť viac, než ste schopný kúpiť. Viac informácií o ťažbe v Paraguaji →

Vyjadri svoj názor v ankete:

Investuješ do kryptomien?

Nie každý Bitcoin stojí rovnako

„Čerstvo vyťažené“ Bitcoiny sa často dajú predať s vyššou maržou ako tie, ktoré už sú dlhšie v obehu. Každý Bitcoin v sebe obsahuje svoju transakčnú históriu, čo nevyhovuje každému.

Veľké inštitúcie alebo hedžové fondy sú preto za Bitcoin bez minulosti ochotné zaplatiť aj o 5 % viac, než je štandardná trhová cena. Majú tak istotu, že Bitcoin, ktorý držia, nebol v minulosti použitý na financovanie ilegálnej činnosti.

AmityAge - Slováci ťažia Bitcoin v Paraguaji.
zdroj: Startitup - Dušan Matuška vysvetľuje, že cena ťažiarskeho vybavenia sa môže s narastajúcou hodnotou Bitcoinu zvýšiť.

Na internete sa dá nájsť viacero spoločností, s ktorými sa dá začať ťažiť Bitcoin. Väčšinou ide o prenájom výpočtového výkonu. Vy na to však idete inak.

Výkon našich minerov (profesionálny hardvér na ťažbu kryptomien) neprenajímame ako iné spoločnosti. Ťažbu s nami môže začať každý, kto k nám donesie alebo si u nás kúpi aspoň 5 strojov. Podpíše s nami zmluvu a potom len platí mesačne za elektrinu vrátane hostingu.

 V súčasnosti máme v ponuke ihneď k zapojeniu druhý najefektívnejší vodou chladený miner za cca 8 300 eur, vrátane dopravy do Paraguaja, cla, zapojenia a základného servisu. Tento stroj mesačne spotrebuje elektrickú energiu v hodnote cca 280 eur. Pri dnešnej cene Bitcoinu a ostatných parametroch však dokáže vyťažiť viac ako 2,5-násobok, približne 710 eur.

Odlišujeme sa aj tým, že stroje sú výhradne vo vlastníctve našich klientov. Môžu byť kedykoľvek predané a s rastúcou cenou Bitcoinu môžu byť dokonca predané aj za vyššiu cenu, než za akú ich naši klienti kúpili.

Technická životnosť týchto strojov je podľa výrobcu 7 až 10 rokov. Máme tiež šťastie, že certifikované servisné stredisko pre tieto stroje sa nachádza len 10 km od farmy, kde stroje prevádzkujeme. Drobné opravy po skončení záruky sú v cene našich služieb, tie väčšie si platí klient, tie najdrahšie (ako napr. pokazený hashboard) sú však len zlomkom ceny, asi 150 eur.

Nie sme len ťažobná spoločnosť. Naším hlavným poslaním je prispievať k adopcii Bitcoinu prostredníctvom vzdelávania – a ťažba je prevažne spôsob jeho financovania. Veľa našich klientov sú ľudia, ktorým sa páči naše vzdelávacie poslanie na ostrove Roatan či inde vo svete. Podporujú nás.

Bitcoin nie je jediná decentralizovaná kryptomena, vyžadujúca výpočtový výkon. Inými slovami, ťažiť sa dajú aj iné kryptomeny. Ťažíte aj niečo iné?

Naše stroje pracujú na algoritme SHA-256, takže sú schopné ťažiť Bitcoin a všetky jeho verzie (forky), ale z ekonomického hľadiska pre nás nič iné, okrem pravého Bitcoinu (BTC), nedáva zmysel.

Niektorí ľudia k nám prinášajú ťažobné stroje na Litecoin a Dogecoin, ktoré vieme hostovať, ale sami ich nekupujeme ani nepredávame.

S minermi na iné kryptomeny sú spojené rôzne riziká, ktoré si bežný klient neuvedomuje, aj keď krátkodobo môžu byť profitabilnejšie. Je dobré sa pozrieť na najväčšie verejne obchodované spoločnosti na svete, ktoré investujú stovky miliónov dolárov do hardvéru na ťažbu. Tie ťažia len Bitcoin a nič iné.

Účtujete si za to nejaké poplatky?

Paušálna cena za elektrinu už zahŕňa náš servisný poplatok. Za Bitcoin, ktorý u nás klient vyťaží, si z neho neúčtujeme žiadne percentá z profitu. To, čo miner vyťaží, patrí len jemu a ide klientovi priamo na jeho peňaženku.Ako AmityAge ťaží Bitcoin →

Paraguaj má v porovnaní so Slovenskom lacnejšiu elektrinu. Čo budete robiť, ak sa situácia zmení?

Aktívne sa pozeráme aj na krajiny na Strednom východe alebo v Afrike. Ďalšou lokalitou je Texas, no zatiaľ je pre nás stále najlepšou lokalitou Paraguaj.

Je to politicky stabilná krajina na to, že sa nachádza v Južnej Amerike, kde je veľa korupcie. Paraguaj je doslova nudný, pretože nemá pobrežie, kde sa odohráva väčšina obchodu s drogami v regióne.

Pre lokálne kartely je teda nezaujímavou krajinou, pretože nemá prístavy. Paraguaj je druhou najbezpečnejšou krajinou v Južnej Amerike a zároveň má lacnú elektrickú energiu. Sám mám dokonca trvalý pobyt v Paraguaji.

„Nudnosť“ tejto krajiny je pre nás veľmi pozitívna, pretože nechceme krajinu s nepokojmi.

Bitcoin využije viac elektriny ako celé Slovensko

Udržovať Bitcoin pri živote je energeticky veľmi náročné, a práve preto sa neoplatí ťažiť všade na svete. V roku 2023 sa zatiaľ minulo viac ako 136 TWh na chod všetkých strojov, čo predstavuje päťnásobne viac ako celková spotreba Slovenska (približne 26,5 TWh).

Mnoho environmentálnych aktivistov aj preto odsudzuje všetky kryptomeny na báze Proof-of-Work algoritmu, ktoré treba ťažiť – medzi ne patrí aj Bitcoin.

Slovenská skupina AmityAge má však 100 % elektriny z obnoviteľných zdrojov v Paraguaji. Bitcoin farma, kde ťažia, sa nachádza neďaleko vodnej elektrárne, ktorá je jednou z najväčších na svete.

Slováci majú svoju bitcoinovú farmu poháňanú zelenou elektrinou z tretej najväčšej elektrárne na svete. Od Itaipu Dam je vzdialená iba 10km.
zdroj: AmityAge – Slováci ťažia na bitcoinovej farme poháňanej zelenou elektrinou z tretej najväčšej elektrárne na svete. Od Itaipu Dam je vzdialená iba 10 km.
 

Dušan Matuška vysvetľuje, že na Slovensku nemá zmysel ťažiť BTC kvôli vysokej cene elektriny
zdroj: Startitup – Dušan Matuška vysvetľuje, že na Slovensku nemá zmysel ťažiť Bitcoin kvôli vysokej cene elektriny.

Očakáva sa, že 20. apríla 2024 sa znížia odmeny za ťažbu. Ako to ovplyvní minerov?

Bitcoin halving (zníženie emisie nových Bitcoinov na polovicu) je vždy pre nás významná udalosť. Niečo ako Silvester pre Bitcoinerov. Nastal v histórii Bitcoinu už 3-krát. Halving sa deje každé 4 roky a je dopredu napísaný v kóde Bitcoinu. Pripravujeme sa naň vždy s dostatočným predstihom.

Z hľadiska tržieb pre ťažiarov, je to ako keby sa váš predaj znížil o polovicu z jedného dňa na druhý. Kritické je to hlavne pre tých ťažiarov, ktorí majú staré stroje alebo drahú elektrinu. Tí budú s najväčšou pravdepodobnosťou vypínať svoje stroje, keďže by išli do straty.

V minulosti však cena Bitcoinu vždy vykompenzovala pokles odmien v nasledujúcich mesiacoch po halvingu. Nárasty boli historicky niekoľkonásobné. Ak by bola cena po halvingu v tomto roku dvojnásobne vyššia, teda 100 000 eur – 120 000 eur, tak by sme boli tržbovo v eurách v rovnakej situácii ako dnes. Bitcoinová odmena sa síce zníži na polovicu, ale jeho cena sa zdvojnásobí. Zároveň ako ťažiari dostávame aj odmenu z transakčných poplatkov. Tie pri výrazných cenových pohyboch značne narastajú a pomáhajú tiež kompenzovať ušlé tržby ťažiarov. Je to zaujímavý dynamický systém.

Cenové predikcie však nevieme predpovedať, a preto našim klientom nehovoríme, kam sa Bitcoin dostane. Po 7 rokoch skúseností s Bitcoinom môžem konštatovať, že bez ohľadu na predpoklady a očakávania sa vždy môže stať niečo nepredvídané.

Vždy je ťažké predpovedať, čo nás čaká, no v súčasnosti hrajú mnohé ekonomické faktory výrazne v náš prospech.

Ostrov Roatan
zdroj: Michelle_Raponi – Ostrov Roatan je jedným z najkrajších ostrovov v Karibiku. Na ostrove sa nachádza aj česko-slovenská komunita.

Roatan je od Paraguaja vzdialený niekoľko tisíc kilometrov a od Slovenska ešte viac. Čo vás viedlo k tomu, aby ste tam založili akadémiu vzdelávania?

Usadili sme sa tam, pretože miestna jurisdikcia (špeciálna ekonomická zóna), s názvom Prospera, nám pomáha vykonávať našu prácu bez zbytočnej byrokracie. V Prospere neplatíte dane z bitcoinových ziskov a zároveň môžete platiť bežné dane v Bitcoine. Aj preto sme tam založili našu Bitcoinovú akadémiu a sídlo našej spoločnosti.

Zároveň je to krajina susediaca so Salvádorom (prvá krajina, kde je Bitcoin oficiálne platidlo), takže ľudia sú vnímavejší k tomu, že Bitcoin vôbec existuje a že to nie je podvod.

Pre miestnych obyvateľov má používanie Bitcoinu oveľa väčší zmysel ako pre Európanov, ktorí túto kryptomenu vnímajú skôr ako alternatívnu investíciu. V Európe fungujú banky aj kreditné karty – v Hondurase je bankový systém zložitejší, a teda ľudia viac vnímajú benefity, ktoré so sebou Bitcoin prináša. 

Roatan funguje aj ako podpora pre našu ťažbu, čo je skvelé. Ľudia, ktorí vidia naše vzdelávacie aktivity na Roatane, sa pýtajú, ako nás môžu podporiť. Povedali sme im, že s nami môžu ťažiť a značná časť profitu ide naspäť do edukačných aktivít. A tak si u nás kúpili stroje a ťažia s nami.

Značnú časť zisku venujeme komunite a investujeme naspäť do nášho vzdelávacieho programu. Už viac ako 2 500 ľudí absolvovalo osobne naše edukačné workshopy a vďaka našej podpore začalo Bitcoin používať viac ako 60 podnikov na Roatane.

AmityAge Academy Roatan
zdroj: AmityAge – Prvé edukačné centrum na ostrove Roatan.

Konkurencia medzi minermi je obrovská a presadiť sa v tomto odvetví je oveľa ťažšie ako kedysi. Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Naším najväčším úspechom je, že sme sa dostali z „Česko-Slovenska“, napriek tomu, aké to bolo ťažké, keď sa zvýšili ceny energií a prišla vojna.

Mali sme „železo“ asi za 2 milióny eur a nevedeli sme, čo s ním. Podarilo sa nám presťahovať sa do Paraguaja a nájsť najlepšieho partnera, ktorý zdieľa naše hodnoty a vízie.

Podarilo sa nám nadviazať spoluprácu s partnerom, ktorý má najväčší kontrakt s paraguajskou vládou na spotrebu elektriny. Tento rok, keď budú všetky stroje zapnuté, budú najväčším odberateľom elektrickej energie v Paraguaji.

Dnes je takmer nemožné sa k nim dostať, pretože majú plnú ťažiarsku farmu.

Tím AmityAge na najväčšej európskej BTC konferencii v Prahe
zdroj: BTC Prague/AmityAge – Tím AmityAge (zľava) CTO Marek Vančura, CEO Gabriel Kozák, CBO Dušan Matuška, COO Andrej Botlik

Kde vidíte svoju firmu o 5 až 10 rokov?

Našou víziou na najbližších 10 rokov je zoznámiť 100 000 000 ľudí s Bitcoinom. Prečo práve toto číslo? Pretože toľko Satoshi má 1 Bitcoin (podobne ako 1 euro má 100 centov).

Chceme vytvoriť globálnu sieť bitcoinových edukátorov z rôznych krajín, ktorí budú ďalej vzdelávať miestne komunity.

Uvedomujeme si, že sami to nedokážeme, preto sa zameriame na vzdelávanie bitcoinových pedagógov, aby sme čo najviac škálovali našu víziu a uspeli v predpokladanom čase.

Dušan Matuška v edukačnom centre na Roatane
zdroj: AmityAge – Dušan Matuška má pedagogický background a vyučovanie je preňho taká istá vášeň ako Bitcoin.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá