Na zoznam príznakov ochorenia COVID-19 pribudli ďalšie. Tie môžu viesť až k poškodeniu mozgu

  • Spočiatku sa prejavoval horúčkou, suchým kašľom a dýchavičnosťou
  • Na zoznam príznakov ochorenia COVID-19 postupne pribúdajú nové
  • V niektorých závažných prípadoch môžu poškodiť mozog
  • Spočiatku sa prejavoval horúčkou, suchým kašľom a dýchavičnosťou
  • Na zoznam príznakov ochorenia COVID-19 postupne pribúdajú nové
  • V niektorých závažných prípadoch môžu poškodiť mozog

Keď sa objavili prvé príznaky koronavírusu, u pacientov sa zväčša prejavovali tri hlavné príznaky. K horúčke, suchému kašľu a dýchavičnosti však postupne pribúdali nové. Nedávno CDC pridala do oficiálneho zoznamu štyri ďalšie. 

Najnovšie zistenia ukazujú, že vážne symptómy vedúce ku komplikovanému priebehu choroby môžu spôsobiť poškodenie mozgu. U 77 zo 125 pacientov hlásili mozgovú príhodu.

Symptómy postupne pribúdajú

Najbežnejšie príznaky ochorenia na COVID-19 sú vysoká teplota, kašeľ a dýchavičnosť. Niektorí pacienti hlásia aj bolesť svalov, hrdla, stratu chuti alebo zápchu. 

Postupne sa vytvoril zoznam príznakov, ktorý CDC postupne dopĺňa. K horúčke alebo zimnici, dýchavičnosti, bolesti svalov a tela, bolesti hlavy, bolesti hrdla a hnačke pribudli najnovšie únava, hnačka, výtok z nosa a nevoľnosť alebo zvracanie.

Lekári upozornili aj na spojitosť medzi modrými perami a možným ochorením na COVID-19. U zdravých pacientov je hladina kyslíka od 95% do 100%. Ak klesne pod 90%, hovoríme o príznaku klinickej núdze.

Pacienti s ochorením na koronavírus môžu mať modré pery, ktoré signalizujú prítomnosť zápalu pľúc. Koronavírus môže dokonca infikovať črevá, pečeň, srdce a spôsobiť vážne poškodenie mozgu. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Fitness Takes by PeoplesGymNgp (@peoplesgymngp),

Vírus napadá nervový systém

Podľa čínskych vedcov napadá vírus nervový systém človeka, poškodzuje neuróny v nose a tým z dýchacích ciest prechádza do mozgu.

Štúdia 214 pacientov vo Wu-chane zistila, že až 36% z nich javilo neurologické príznaky. Najčastejšie sa vyskytovali u tých, ktorí mali závažné infekcie.

U 25% pacientov sa vyskytli závrate, bolesti hlavy, zmätenosť, delírium, narušená rovnováha a záchvaty.  Až 17% z nich najčastejšie postihli závraty. U 9% sa vyskytovalo zhoršené videnie, chuť a vôňa. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa COVID-19 🇮🇷🇺🇸 (@coronasymptoms),

Závažné mozgové komplikácie

Vedecký výskumný tím zbieral údaje od 2. do 26. apríla v  čase, keď sa choroba exponenciálne rozširovala.  Štúdia uverejnená v časopise Lancet Psychiatry skúmala 125 pacientov ťažko postihnutých ochorením COVID-19 z celého Spojeného kráľovstva.

Predbežná štúdia pacientov, ktorí boli hospitalizovaní kvôli ťažkému priebehu ochorenia, zistila, že pacientom choroba poškodila mozog. 

Krásno nad Kysucou zatvára školy. Na Kysuciach je ohnisko nákazy, pribudli desiatky prípadov koronavírusu

Vedci tvrdia, že tento pohľad na neurologické komplikácie spôsobené koronavírusom zdôrazňujú potrebu ďalších štúdii. Zároveň zdôrazňujú potrebu dlhšieho výskumu.

Je veľmi dôležité, aby sme tieto informácie naďalej zhromažďovali, aby sme tomuto vírusu úplne porozumeli,“ uviedla Sarah Pett, profesorka University College London. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa COVID-19 🇮🇷🇺🇸 (@coronasymptoms),

Najčastejšie pozorovanou komplikáciou mozgu bola mozgová príhoda, ktorá sa vyskytla u 77 pacientov. Veľká väčšina z nich bola staršia ako 60 rokov, došlo u nich k ischemickej mŕtvici. 

Zo 125 pacientov 39 vykazovalo zmeny správania a zmätok. Deviatim diagnostikovali nešpecifikovanú dysfunkciu mozgu, sedem z nich dostalo zápal mozgu alebo encefalitídu. Vážne príznaky a priebeh COVID-19 teda môžu viesť k mozgovej príhode, psychóze, demencii alebo zápalu mozgu. 

Zdroje: businessinsider.com, jpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK