5 kníh, ktoré by nemali chýbať v tvojej knižnici. Naberajú čoraz viac na svojej hodnote

  • Niektoré knihy sú s každým prečítaním lepšie a lepšie
  • Kníhy čítať treba, lebo či chceš alebo nie, filmy ti emóciu z videného až tak neprinesú a detaily sa dozvieš jedine v knihe
  • Práve tá ti mnohokrát poskytne návod na to, ako byť úspešný, najmä ak čítaš o úspešných ľuďoch
  • Ak ťa fascinujú vplyvní a úspešní, čítaj náš výber. A ak chceš byť informovaný, čítaj tiež. Tieto knihy totiž číta celý svet
knihy-na-jesen-1090x610
unsplash
  • Niektoré knihy sú s každým prečítaním lepšie a lepšie
  • Kníhy čítať treba, lebo či chceš alebo nie, filmy ti emóciu z videného až tak neprinesú a detaily sa dozvieš jedine v knihe
  • Práve tá ti mnohokrát poskytne návod na to, ako byť úspešný, najmä ak čítaš o úspešných ľuďoch
  • Ak ťa fascinujú vplyvní a úspešní, čítaj náš výber. A ak chceš byť informovaný, čítaj tiež. Tieto knihy totiž číta celý svet

Peter Drucker – Manažovanie seba samého

Najlepšia self-help kniha, aká bola kedy napísaná. Pôvodne to bol článok, ktorý v roku 1999 vyšiel v Harvard Business Review a v roku 2008 bol vydaný v knižnej forme.

Sebapoznanie je jednou z najdôležitejších kvalít a Manažovanie seba samého ponúka jeden z najlepších spôsobov, ako ho dosiahnuť.

Rutina bežného života často vedie ku tendencii žiť život so zapnutým autopilotom. Po tom, ako stráviš roky v jednej práci, si začneš myslieť, že o nej vieš všetko. Prestaneš rásť. Práve preto odporúčam túto knihu. Nájdeš v nej totiž všetko, čo potrebuješ na udržanie sebakritického prístupu.

Lebo ako môžeš byť kritický ku ostatným, ak nepristupuješ kriticky sám ku sebe? Manažovanie seba samého je pre mňa neustálou pripomienkou toho, že osoba, ktorá potrebuje byť manažovaná najviac, som ja.

Epiktetus – Manuál na život

Ďalšia krátka kniha. A rovnako dobrá. Manuál na život je presne tým, čo jeho názov sľubuje.

Nesúhlasím so všetkým, čo Epiktetus v tejto knihe tvrdí, no na to, že bola napísaná pred 2000 rokmi, je stále extrémne relevantná.

Táto kniha, založená na Epiktetovej filozofii stoicizmu, poskytuje širšiu perspektívu na ľudstvo. Ľudia mali vždy problémy so sebavedomím, rodinou, prácou, ostatnými ľuďmi atď. Istým spôsobom sa v tomto ohľade od čias Epikteta nič nezmenilo. A to je celkom upokojujúce.

Charles Bukowski – Na pošte

Často hovorím o tom, ako svoj život neberiem príliš vážne. A Bukowski má na mňa v tomto smere veľmi významný vplyv.

Intelektuáli (ktorí sa berú príliš vážne) ho nenávidia. Vraj nevedel písať. Mne je to jedno.

Jeho knihy sú jednými z najvtipnejších a najzábavnejších, aké boli kedy napísané. A Na pošte je z nich moja najobľúbenejšia. Vždy keď ju čítam, vybuchujem smiechom.

Na pošte je román o 12 rokoch, ktoré Bukowski premárnil ako poštár počas 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Počas určitého obdobia si mohol denne dovoliť iba dve sladké tyčinky za 5 centov.

Jeho prvý román bol vydaný až v roku 1971, keď mal 51 rokov. Trvalo mu teda VEĽMI dlho, kým dosiahol úspech.

Susan Jeffers – Maj strach a napriek tomu konaj

Strach nás obmedzuje každý deň. Kniha Susan Jeffersovej ti dá praktické tipy, ako ho kontrolovať.

Vravím kontrolovať, lebo strach je niečo, čoho sa nikdy úplne nezbavíš. A práve preto po tejto knihe siaham každý rok.

Strach je taká základná emócia, že je veľmi ľahké sa v ňom utopiť. No ak sa ti nepodarí tomu vyhnúť, skončil si. Názov knihy hovorí za všetko. Maj strach, no nenechaj ho zabrániť tomu, aby si konal.

William Strunk a E.B. White – Základy štylistiky

Už si niekedy dostal email, správu alebo report a nedokázal si sa dopracovať k tomu, čo chce povedať? Alebo si prečítal celú stránku nejakej spoločnosti ale netušíš, čo vlastne robia? A čo články, ktoré nedávajú žiaden zmysel?

A teraz sa na to pozri z opačnej strany. Je veľmi pravdepodobné, že si už napísal niečo, čo nebolo úplne zrozumiteľné. Všetkým sa nám to z času na čas podarí.

Každá práca dnes zahŕňa aspoň nejakú formu písomnej komunikácie. A preto sú Základy štylistiky dôležité pre všetkých – nie len pre žurnalistov a spisovateľov. Naučia ťa totiž myslieť a písať čisto a zrozumiteľne, čo je v dnešnom svete určite veľmi cenné.

Zdroj: martinus, ikar, powells.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech