Vedci sa spojili, vyzývajú slovenskú vládu k zavedeniu povinného očkovania pre vybrané skupiny ľudí

  • Slovenskí odborníci, ktorí sú združení v iniciatíve Veda pomáha, navrhli 4 body, ktoré sú podľa nich dôležité v boji proti koronavírusu
  • Vyzývajú vládu, aby zaviedla povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov Slovenskej republiky
  • Taktiež apelujú na politikov, aby nešírili dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu
Hospitalizácia pacienta. Očkovanie proti koronavírusu
Unsplash/Mufid Majnun Unsplash/National cancer institute
  • Slovenskí odborníci, ktorí sú združení v iniciatíve Veda pomáha, navrhli 4 body, ktoré sú podľa nich dôležité v boji proti koronavírusu
  • Vyzývajú vládu, aby zaviedla povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov Slovenskej republiky
  • Taktiež apelujú na politikov, aby nešírili dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu

Odborníci z iniciatívy Veda pomáha adresovali vládnym predstaviteľom verejnú výzvu. Predstavili niekoľko bodov, ktoré odporúčajú zaviesť v boji proti koronavírusu. Navrhujú napríklad povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov, navýšenie očkovacích kapacít a odporúčajú očkovanie treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu. 

Súčasná pandémia obnažila, že slovenský zdravotný systém nie je na krízovú situáciu pripravený. Nemocnice pod náporom ťažko chorých pacientov kolabujú a jediné, čo ich drží nad vodou, je vytrvalosť a statočnosť našich lekárov a zdravotníkov. Tí sú dlhodobo podfinancovaní, tlak na nich je obrovský a dlhotrvajúci. Momentálne to majú o to ťažšie, že starajúc sa o ťažko chorých vedia, že sa tomu dalo u väčšiny pacientov predísť očkovaním,“ konštatujú. 

Poukazujú na to, že dlhodobé riešenie prináša iba úplne očkovanie. Konštatujú, že na Slovensku je počet zaočkovaných na efektívny boj s pandémiou nízky.

Viac ako 80 % hospitalizovaných pacientov, ale aj tých v najťažšom stave a napokon aj obetí je nezaočkovaných. Navyše trpia a zomierajú aj pacienti, ktorí sa do preťažených nemocníc nedostanú s inými ochoreniam,“ dodávajú. 

Po vzore Rakúska a Grécka

V prvom bode odborníci vládu vyzývajú, aby zaviedla povinnosť očkovania sa pre ľudí vo vybraných kategóriách.

Odporúčame vláde Slovenskej republiky po vzore Rakúska a Grécka zaviesť aj na Slovensku očkovaciu povinnosť pre vybrané skupiny obyvateľstva. Inými prostriedkami sa nepodarilo zabezpečiť dostatočný záujem medzi obyvateľmi o očkovanie a protiepidemické opatrenia často vinou slabnúcej ochoty ich dodržiavať nemajú potrebný dosah na zlepšenie epidemickej situácie, ktoré nevyhnutne potrebujeme,“ uviedli vo vyhlásení. 

BEZ ODVAHY TO NEPÔJDE 🙏Nestrácajme už čas. Aj preto sme v rámci iniciatívy Veda pomáha – Covid-19 vyzvali politikov,…

Posted by Pavol Cekan on Thursday, December 2, 2021

Odborníci pritom poukazujú na Grécko, kde poslanci schválili legislatívu, na základe ktorej je vakcinácia proti koronavírusu povinná pre všetkých obyvateľov krajiny vo veku nad 60 rokov. Podľa novej legislatívy sa musia daní občania dať do 16. januára zaočkovať prvou dávkou, inak budú každý mesiac, kým zostanú nezaočkovaní, platiť pokutu 100 eur.

V tomto bode zároveň uvádzajú, že zodpovednosť za vážne nežiadúce účinky z očkovania by mal niesť štát. 

Nie len veda, ale aj tretia dávka vakcíny pomáha

Iniciatíva veda pomáha ďalej odporúča očkovanie treťou dávkou proti koronavírusu. „Tretia dávka výrazne posilňuje imunitnú odpoveď organizmu a pomáha chrániť sa pred infekciou a vážnym priebehom ochorenia počas zimných mesiacov, keď je hrozba šírenia najväčšia,“ vysvetľujú. 

Navrhujú tiež skrátiť dobu, po ktorej sa môže aplikovať tretia dávka. Ako informuje TASR, v Rakúsku je očkovanie treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu pre všetkých dospelých od 18 rokov možné už po uplynutí 4. mesiacov od aplikovania druhej dávky. 

Očkovacie kapacity je potrebné navýšiť

Odborníci ďalej žiadajú, aby sa očkovacie kapacity na Slovensku navýšili. Chcú, aby bolo očkovanie dostupnejšie aj pre skupiny ľudí s nízkou digitálnou gramotnosťou alebo s obmedzenou mobilitou.

Veľmi dôležitá je dostupnosť vakcinácie bez registrácie vo všetkých očkovacích centrách a navýšenie aktivity výjazdových vakcinačných jednotiek,“ konštatujú.

Dáš sa zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu?

Vakcinácii nohy podkopávajú aj vplyvné osobnosti

V poslednom bode výzvy odborníci uviedli, že vyzývajú slovenských politikov, aby sa zaočkovali a išli tak príkladom ostatným obyvateľom Slovenskej republiky. 

Politici majú možnosť ľuďom vysvetľovať, prečo je očkovanie dôležité, aké výhody našej spoločnosti prináša, a vyvracať hoaxy a konšpiračné teórie, ktoré očkovanie brzdia a preto odďaľujú náš návrat do funkčnej spoločnosti,“ dodali na záver. 

Podobnú výzvu včera adresovala opozičným lídrom, Robertovi Ficovi (SMER-SD) a Petrovi Pellegrinimu (HLAS-SD), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Veronika Remišová.

Vyhlásila, že sabotujú snahy zvládnuť pandémiu. „Verejne vyzývam Fica a Pellegriniho, aby s tým prestali a podporili jedinú účinnú zbraň proti pandémii – očkovanie,“ dodala. 

Už naozaj stačilo: Verejná výzva Ficovi a PellegrinimuPolitici u našich susedov si podali ruky v záujme ochrany života…

Posted by Veronika Remišová on Wednesday, December 1, 2021

Myšlienku povinného očkovania podporuje aj Ursula von der Leyenová

Ako uvádza agentúra SITA, štáty v Európskej únii (EÚ) by mali zvážiť povinné očkovanie v rámci boja proti variantu koronavírusu omikron. V stredu to povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej by vakcíny mohli zohrať rozhodujúcu rolu pri potláčaní tohto „vysoko nákazlivého“ variantu.

Podľa von der Leyenovej je „pochopiteľné a vhodné“, že členské štáty EÚ diskutujú o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19 vzhľadom na to, že tretina obyvateľstva európskej dvadsaťsedmičky je neočkovaná.

Ako môžeme podporiť a potenciálne premýšľať o povinnom očkovaní v rámci Európskej únie? Toto si vyžaduje diskusiu. Vyžaduje si to spoločný prístup, ale myslím si, že je to diskusia, ktorú treba viesť,“ vyjadrila sa predsedníčka Európskej komisie.

Zdroje: Veda pomáha, Facebook/ Pavol Čekan, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie