Experti varujú: Veľa Slovákov sa stalo obeťou ruskej propagandy

Vladimir Putin a vlajka
TASR/Sputnik, AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Autori komentáru Tomáš Graňák, Peter Ihnatišin a Michal Ďurman pôsobia na odbore hybridných hrozieb a strategickej komunikácie na ministerstve obrany.

Vojnový konflikt pozná hranice najmä vďaka najsilnejšej obrannej Aliancii, ktorej členom je aj Slovensko. Sám osebe je, žiaľ, hrozným svedectvom o zlobe jedného človeka a tisíckach vyhasnutých životov nevinných ľudí.

Informačná vojna však ďaleko presahuje vytýčené geografické hranice – a veľakrát aj zdravý rozum. S akými dezinformáciami, hoaxmi a klamstvami sme sa zo strany Ruska stretávali ostatný rok na Slovensku? Časť z nich sme už pomenovali v tomto článku.

Vláda zasahuje do slobody prejavu

V dôsledku vypuknutia vojny Slovenská republika zasiahla voči najväčším dezinformačným stránkam a dočasne ich zablokovala. Týmto krokom do istej miery zamedzila šíreniu škodlivého obsahu, ktorý vyobrazoval ruskú propagandu ako legitímnu súčasť slobodnej diskusie.

Voči tomuto logickému kroku sa spustila lavína kritiky zo strany dezinformačnej scény, ktorá tvrdila, že bolo pošliapané ich právo na slobodu slova. Zabudli však dodať to podstatné: sloboda slova neznamená, že je možné tvrdiť čokoľvek, prípadne bez akýchkoľvek následkov šíriť poplašné správy podkopávajúce princípy demokracie a slobody, na ktorých je naša republika založená.

Sankcie fungujú

Reakciou Západu na napadnutie Ukrajiny bolo prijatie viacerých ekonomických opatrení a reštrikcií voči Rusku. Slovenská dezinformačná scéna podľa nacvičeného scenára dookola opakovala, ako sankcie proti Rusku nemajú účinok a poškodzujú najmä slovenských občanov.

Spochybňovala jednotný postoj všetkých členských štátov Európskej únie, ktorá údajne neodhadla dôsledky sankcií. Čerešničkou na torte boli falošné príbehy o agresívnom NATO a tom, ako Amerika na sankciách bohatne. Ich cieľom bolo predovšetkým rozdeľovať spoločnosť a podkopávať dôveru v inštitúcie SR.

Vládnych predstaviteľov vykresľovali ako neschopných politikov, ktorí sa nevenujú potrebám občanom SR, ale riešia problémy Ukrajiny. Bolo to len nedávno, čo nás dezinformátori strašili ekonomickým kolapsom, extrémnymi cenami energií a krutou zimou.

Dnes však vieme, že sankcie Európskej únie, USA a ďalších krajín výrazne v Rusku ovplyvnili zahraničný obchod, bankový sektor, priemysel a zasiahli osoby na sankčných zoznamoch.

Sankcie uvalené na Rusko fungujú a Moskva vďaka nim prichádza o obrovské finančné zdroje. Odchod veľkého počtu svetových technologických značiek z ruského trhu, odstrihnutie sa od ruských energetických zdrojov a neschopnosť Ruska nájsť rovnocenné alternatívy značne znižujú jeho schopnosť financovať vojnu proti Ukrajine.

Sankcie pociťujú aj samotní obyvatelia Ruska, ktorí kvôli mobilizácii a inflácii utekajú z krajiny. Rusko je tak na najlepšej ceste stať sa ekonomicky slabšou a izolovanejšou krajinou, závislou od niekoľkých zostávajúcich obchodných partnerov. 

Nie je to naša vojna, ale konflikt dvoch mocností

Rusko očakávalo rýchle víťazstvo do niekoľkých dní bez výraznej reakcie Západu. Jednota demokratických krajín sveta a ich koordinovaná podpora Ukrajiny vo forme humanitárnej, ekonomickej a vojenskej pomoci ho však zaskočila. Kremeľ preto spustil dezinformačnú kampaň o tom, ako vojna na Ukrajine je zosnovaný zástupný konflikt USA voči Rusku.

Tento príbeh mal podporovať aj hoax o existencii tajných laboratórií financovaných americkou vládou na území Ukrajiny, kde sa mali údajne vyvíjať biologické zbrane. Do informačnej vojny boli zapojení aj „nezávislí“ odborníci a novinári z pro-ruskej lobby v EÚ a USA. Ruské masmédiá ich s obľubou citujú a označujú ich kontroverzné výpovede za názor väčšiny či legitímnu súčasť slobodnej diskusie.

Na Slovensku dezinformátori spochybňovali najmä spoluprácu s našimi strategickými partnermi – EÚ, NATO a USA, pričom tvrdili, že nami poskytnutá vojenská pomoc nás priamo zaťahuje do vojny. Slovenská republika však razantne odmietla porušovanie medzinárodného práva a odsúdila kroky Moskvy. Našou povinnosťou je Ukrajine ako napadnutej krajine pomáhať, dokedy to bude potrebovať.

Odmietnutie pomoci by bolo pre nás ako susednú krajinu nielen zahanbujúce, ale spôsobilo by tragédiu pre Ukrajincov a priamo ohrozilo aj našu bezpečnosť a ukotvenie v demokratickom svete. Zároveň by sme voči iným autoritatívnym režimom vytvorili nebezpečný precedens, podľa ktorého by na dosiahnutie akýchkoľvek záujmov stačilo iba brutálne násilie, vydieranie a silový nátlak.

Slováci mobilizujú a idú do vojny

Zneužívanie strachu a paniky je bežným nástrojom Kremľa a prvkom každej vplyvovej operácie. Začiatkom roka boli na Slovensku evidentné dezinformačné snahy o strašenie údajnou mobilizáciou slovenských občanov, ktorí majú narukovať do boja proti Rusku na Ukrajine. Na podporu svojich tvrdení aktéri zneužili aj plánované mobilizačné cvičenia, ktoré reálne iba testujú administratívnu pripravenosť štátnej správy a prebiehajú pravidelne už od roku 2009.

Mnohokrát vyvrátená lož o plánovanej mobilizácii sa dostala do povedomia verejnosti, až sa stala súčasťou politickej diskusie. V súčasnosti sa dezinformačné snahy sústreďujú na šírenie koordinovaných výziev a organizovanie takzvaných pochodov za mier. Má to však jeden háčik: vidina mieru v podaní dezinformačnej scény sa riadi výlučne ruskými podmienkami.

Okrem velebenia Ruska navyše propaguje niektoré názory, ktoré sú v rozpore s demokratickým usporiadaním SR. Slovenská republika doposiaľ nebola súčasťou vojnového konfliktu a nikdy tu nebol vyhlásený ani vojnový stav – preto žiadna mobilizácia občanov nemohla byť pripravovaná a ani nehrozí.

Nepretržitú obranu a bezpečnosť našej vlasti zabezpečujú predovšetkým Ozbrojené sily Slovenskej republiky, ktoré pokračujú v modernizovaní techniky a zlepšovaní svojich spôsobilostí. Byť súčasťou silnej obrannej aliancie NATO je mimoriadne výhodné, keďže naši spojenci sú v prípade potreby pripravení brániť aj naše územie.

Vďaka NATO máme na území SR vojenské posily vo forme spojeneckej bojovej skupiny MN BG SVK, ktorá dopĺňa naše vlastné vojenské spôsobilosti. Informačné pôsobenie zo strany autoritárskych režimov je snahou o podrývanie jednoty Západu.

Nie je vylúčené, že propaganda súvisiaca s konfliktom na Ukrajine je riadená ruským štátom, ktorý do jej výroby a šírenia masívne investoval. Boj proti propagande a dezinformáciám je v záujme ministerstiev a štátnych orgánov Slovenskej republiky, na ktorých vznikli špecializované odborné útvary, ktoré sa venujú tvorbe politík ako aj monitorovaniu, vyhodnocovaniu a vyvracaniu dezinformácií.

Vďaka ich vzájomnej spolupráci a rýchlej výmene informácií je odolnosť Slovenskej republiky voči dezinformačným kampaniam a útokom neustále posilňovaná. Problematika dezinformácií predstavuje celospoločenský problém, ktorý vyžaduje nielen systémové riešenia zo strany štátu, ale aj celospoločenský prístup, napríklad v oblasti vzdelávania.

Na úspešné zvládnutie boja proti dezinformáciám je potrebné získať dôveru občanov v štátne inštitúcie, ktorú dezinformácie spochybňujú. Veľa Slovákov sa, bohužiaľ, stalo obeťou ruskej propagandy a namiesto konštruktívnej debaty a overovania faktov nekriticky preberajú a šíria kremeľské naratívy.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá