Nahradí programovanie Excel?

  • Programovanie je hitom súčasnosti. To čo bolo kedysi len výsadou geekov, je dnes čoraz viac obľúbenejšie medzi mladými ľuďmi. Ako poznáme z histórie, nové, pokročilejšie veci nahrádzajú tie predošlé.
0
  • Programovanie je hitom súčasnosti. To čo bolo kedysi len výsadou geekov, je dnes čoraz viac obľúbenejšie medzi mladými ľuďmi. Ako poznáme z histórie, nové, pokročilejšie veci nahrádzajú tie predošlé.

Jedným z predpokladov je, že súčasní používatelia Excelu sa naučia programovať a vytvárať analýzy v Pythone, či programovacom jazyku R. Python a R sú in, a je veľa ľudí, ktorí sa učia tieto jazyky pre vykonávanie analýzy dát, zatiaľ čo sa Excel stáva čoraz menej a menej vhodný ako analytický nástroj.

1

 

História sa opakuje

Toto pripomína situáciu z neskorších 90-tych rokov. V tej dobe si sa mohol naučiť všetko čo si potreboval o HTML za niekoľko hodín. Pokiaľ si chcel vytvoriť webstránku, bola to tvoja jediná možnosť – naučiť sa HTML. Bolo to ľahšie a menej otravné, ako sa o to pokúsiť vo Worde. Zdalo sa to celkom jasné, že v budúcnosti bude každý dokument na webe, takže každý, kto tvoril dokumenty sa mal naučiť HTML.

 

Náročnejšia práca vyžaduje lepšie nástroje

Excel v jeho súčasnej forme nie je vhodný pre komplexné analýzy. Analytici potrebujú lepšie prostriedky na analýzu, pretože momentálny model MS Office, ktorý spočíva v nahádzaní dát do tabuľky a ich následnej manipulácií je neefektívny a časom bude nerelevantný.

Od manažérov sa očakáva, že sa stanú lepšími vo vykonávaní analýz. V budúcnosti budú musieť vyprodukovať analýzy, ktoré sú momentálne možné iba napísaním kódu. Za pár rokov uvedenie Excelu v tvojom životopise bude znakom, že toho moc nevieš. 100% súhlas.

Uvidíme nové nástroje analýzy dát, ktoré budú výkonnejšie, vhodnejšie a ľahšie ako Excel. Tieto nástroje dajú manažérom výsledky, ktoré bude možné vytvoriť iba s vlastným kódom, no zároveň s intuitívnym a príjemnejším rozhraním. Akonáhle sa konkrétna činnosť stane tak dôležitou, že bude potrebná pre masy, nové nástroje to umožnia bez použitia programovania.

2

 

Vyzývatelia

Takže, aké súčasné nástroje ohrozujú Excel?

QuickSight od Amazonu je nová, nízko-nákladová inteligentná služba pre podnikanie. Je rýchla, prístupná, ľahká pre používanie a konkurencieschopná Excelu. Vložíš dáta z rôznych zdrojov a už si len prečítaš správu o analýze, ktorú si chcel.

Project Jupyter ide trochu opačným smerom a zatiaľ je náročnejší pre bežného používateľa, z dôvodu potreby vedieť programovať. To sa však môže zmeniť. Open Source CMS platforma, ktorá povzniesla WordPress, začala ako nástroj, ktorá uľahčila PHP programovanie. Vyvinula sa až do bodu, v ktorom ste ju mohli používať bez akýchkoľvek PHP znalostí. Veľa používateľov na PHP a HTML ani len nenarazilo, pričom WordPress v súčasnosti poháňa veľké množstvo stránok, vrátane stránky Startitup alebo Vedelisteže.sk.

4

 

Takže..

Tieto nástroje majú veľký potenciál. Pomohli miliónom ľudí vytvoriť stránky prostredníctvom platformy Open Source CMS, aplikácie z Open Source JavaScript knižníc a oveľa viac. Svet sa stane lepším miestom pokiaľ dokážeme využiť dáta naplno a tieto nástroje k tomu dopomôžu.3

zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech