Najbizarnejší spôsob, ktorým zabrániš prehriatiu svojho počítača

  • Blíži sa najteplejšie obdobie roka, ktoré dáva zabrať nie len nám, ale aj technickým zariadeniam. Istý Japonec vymyslel asi najzvláštnejší spôsob, ktorým si môžeš ochladiť počítač počas týchto horúcich dní.
work-731198_960_720
  • Blíži sa najteplejšie obdobie roka, ktoré dáva zabrať nie len nám, ale aj technickým zariadeniam. Istý Japonec vymyslel asi najzvláštnejší spôsob, ktorým si môžeš ochladiť počítač počas týchto horúcich dní.

Každý z nás už zažil ten diskomfort prehriateho počítača, keď človek musí prerušiť niekoľkohodinovú prácu alebo prestať pozerať obľúbený seriál.

S týmto problémom modernej doby sa popasoval japonský užívateľ siete Twitter. Jeho riešenie je bizarné a zároveň maximálne jednoduché. Pracuje na základe termodynamiky. Poukladáš si kôpky mincí na počítač, aby ho ochladili.

Aj ty si teraz klopeš po čele a čuduješ sa, prečo s týmto nápadom neprišiel už niekto skôr? V roku 2012 v Japonsku zistili, že Macbook Pro s displejom Retina sa prehrieva veľmi rýchlo, ak pracuje nad svoj limit. Termodynamický sken ukázal, že teplota sa sústreďuje hlavne v zadnej časti počítača (tepelná hodnota je uvedená v stupňoch Celzia).

PChot

foto: sciencealert.com

Japonský používateľ sociálnej siete Twitter na svoj počítač naukladal desať mincí, ktoré sú vyrobené hlavne z medi. Meď má väčšiu tepelnú vodivosť ako plast alebo hliník, čo sú hlavné materiály, z ktorých sa vyrábajú počítače. Čím sú mince chladnejšie, tým lepšie pohltia teplo z počítača.

Akinori_suzuki publikoval na svojom profile tento nápad s popisom v japončine, ktorý v približnom preklade znamená: „Ak má niekto problém s prehrievaním svojho Macbooku Pro, nech skúsi použiť 10 jenových mincí, ktoré sa mu len tak povaľujú po dome. Meď v minciach je lepší vodič tepla ako hliník v počítači, a to je dobré na ochladenie.“akinori

foto: twitter.com

V Eurominciach veľa medi nenájdeš, takže ak chceš tento pokus otestovať, musíš si zohnať mince so správnym zložením alebo ich nahradiť nejakým iným medeným predmetom.

Po tom ako tento príspevok akinori_suzuki uverejnil na svojom profile, spustila sa diskusia a začali tento spôsob overovať aj iní používatelia Macbook-u Pro a pridávať svoje vlastné fotky.

mincetest

foto: twitter.com

Tento alternatívny spôsob chladenia počítačov nebol testovaný a ani overený dôveryhodným zdrojom, takže nie je známe, či je vhodný pre každý typ počítača. Hodnotenia ľudí, ktorí to skúsili sú však pozitívne. V horúcom letnom období k prehriatiu počítačov dopomôže okrem nárokov na výkon aj počasie, tak si ho môžeme overiť všetci.

Zdroj článku: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech