Najbohatší Ukrajinec žaluje Rusko a žiada miliardy dolárov

  • Achmetov podal na Európskom súde žalobu na Rusko
  • Kremeľ žaluje pre hrubé porušenie jeho vlastníckych práv
Achmetov, Ukrajina
wikipedia/Komul,TASR/AP/Photo/Efrem/Lukatsky
  • Achmetov podal na Európskom súde žalobu na Rusko
  • Kremeľ žaluje pre hrubé porušenie jeho vlastníckych práv

Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov v pondelok uviedol, že na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) podal žalobu na Rusko pre hrubé porušenie jeho vlastníckych práv.

Ako referuje web biz.nv.ua, majiteľ známej oceliarne v Mariupole Azovstaľ žiada od Moskvy miliardy dolárov ako kompenzáciu za blokády čiernomorských prístavov, ničenie a krádeže jeho obilia a ocele, ktoré ruské sily na Ukrajine nezákonne vyrabovali a vyviezli do Ruska.

Rusko musí byť potrestané, tvrdí

Veľkopodnikateľ Achmetov zažaloval Rusko za „závažné porušenie vlastníckych práv“, uvádza sa v stanovisku jeho holdingovej spoločnosti System Capital Marketing (SCM). Achmetov podľa nej tiež požiadal o súdny príkaz, ktorý by Rusku zabránil v ďalšom „blokovaní, drancovaní a ničení ukrajinského obilia a ocele“, ktoré produkujú jeho firmy.

„Zlo nemôže zostať nepotrestané. Ruské zločiny proti Ukrajine a každému Ukrajincovi sú do očí bijúce. Vinník musí byť potrestaný. S pomocou najlepších ukrajinských a amerických právnikov som podal sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva,“ povedal 55-ročný Achmetov. Tvrdí, že cieľom Ruska je „zničiť ukrajinskú ekonomiku a ukradnúť ukrajinský majetok“.

„Plienenie ukrajinského exportu, vrátane obilia a ocele, už viedlo k zvýšeniu cien týchto tovarov a zvýšeniu počtu ľudí, ktorí vo svete umierajú od hladu. Toto barbarstvo musí byť zastavené a Rusko musí zaplatiť v plnej výške. Verím v spravodlivosť a bojujem za ňu,“ dodal Achmetov.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však uviedol, že Ruská federácia už nespadá pod jurisdikciu Európskeho súdu pre ľudské práva. Odmietol aj obvinenia, že by sa ruskí vojaci na okupovaných územiach na Ukrajine dopúšťali krádeží.

Achmetov je ukrajinský podnikateľ, investor a filantrop. Narodil sa v Donecku na východe Ukrajiny. Jeho obchodný majetok je sústredený v investičnej skupine System Capital Management, ktorá v rámci mnohých svojich firiem na Ukrajine, v Európskej únii a Severnej Amerike zamestnáva približne 200-tisíc ľudí. Je tiež vlastníkom futbalového klubu Šachtar Doneck a zakladateľom charitatívnej nadácie Rinata Achmetova.

Ruské sily pokračujú v bombardovaní Lysyčanska a okolia

Ruské sily pokračujú v bombardovaní východoukrajinského mesta Lysyčansk a obcí južne a západne od mesta, keďže sa ho snažia odrezať od hlavnej cesty. Šéf ukrajinskej vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj v pondelok povedal, že mesto Lysyčansk je vážne poškodené. Dediny v okolí sú tiež bombardované, konštatoval.

Terčom paľby sú tri obce západne a juhozápadne od Lysyčanska v blízkosti cesty do mesta Bachmut. Informuje o tom portál cnn.com. „Rusi sa nezastavujú v ničení obytných domov, priemyselných a administratívnych zariadení. Nepriateľské delostrelectvo nie je v nijakej hodine ticho,“ poznamenal Hajdaj.

Ukrajina, vojna
zdroj: TASR/AP/Rodrigo Abd

Snažia sa mesto blokovať z juhu. Lysyčansk bránime,“ dodal. Ruský pokus o pozemný útok na mesto Bachmut zo severu bol odrazený, uviedol generálny štáb ukrajinskej armády.

Ukrajincov v Enerhodare „držia v zajatí, bijú a zabíjajú elektrinou“

Stovky obyvateľov držia v zajatí v meste Enerhodar v Záporožskej oblasti na Ukrajine, oznámil Kyjevom uznaný starosta Dmytro Orlov. V pondelok ho citoval portál britskej stanice Sky News.

Orlov v nedeľu na sociálnej sieti Telegram napísal: „Podstatná časť týchto zajatcov sú kvalifikovaní pracovníci Záporožskej jadrovej elektrárne.“

Dodal: „Ľudí zabíjajú elektrickým prúdom, bijú ich a zadržiavajú celé týždne, v niektorých prípadoch až mesiace.“

Nútia ich priznať sa k ‚ilegálnym aktivitám’, predovšetkým k účasti v mestskej domobrane a na ukrývaní zbraní, a nútia ich aj povedať mená svojich ‚komplicov’,“ opísal zločiny Orlov.

Ruské sily ovládli Záporožskú jadrovú elektráreň neďaleko Enerhodaru začiatkom marca. Inváziu na Ukrajinu spustili 24. februára. „Za posledné dva týždne sa situácia v okupovanom Enerhodare ešte zhoršila,“ zdôraznil starosta mesta Orlov.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá