„Najbohatšie“ firmy na Slovensku vlastnia miliardové aktíva: Zrejme ťa prekvapí, kto je na vrchole

  • Magazín Forbes vytvoril rebríček „najbohatších“ firiem na Slovensku
  • Jednoznačným víťazom sú z hľadiska veľkosti majetku Slovenské elektrárne
Jedna z budov Slovenských elektrární
Budova Slovenských elektrární, TASR/Alexandra Moštková
  • Magazín Forbes vytvoril rebríček „najbohatších“ firiem na Slovensku
  • Jednoznačným víťazom sú z hľadiska veľkosti majetku Slovenské elektrárne

Magazín Forbes vytvoril rebríček najbohatších slovenských firiem z hľadiska výšky ich aktív. Nájdeš v ňom zoznam podnikov, ktoré vlastnia aktíva vo výške niekoľkých miliárd eur. V prvej šestke nájdeš známe a možno ťa prekvapí, že na stupienku víťazov nefiguruje žiadna automobilka.

My sa bližšie pozrieme na prvých 5 gigantov.

10 „najbohatších“ firiem na Slovensku: 

1. Slovenské elektrárne – majetok 13,44 miliardy eur
2. Národná diaľničná spoločnosť – majetok 10,56 miliardy eur
3. Slovenský plynárenský priemysel – majetok 6,52 miliardy eur
4. eustream – majetok 4,6 miliardy eur
5. SPP – distribúcia – majetok 4,52 miliardy eur
6. Železnice Slovenskej republiky – majetok 3,97 miliardy eur
7. Slovnaft – majetok 3,89 miliardy eur
8. Volkswagen Slovakia – majetok 3,14 miliardy eur
9. Kia Slovakia – majetok 3,09 miliardy eur
10. U. S. Steel Košice – majetok 2,99 miliardy eur

Výška aktív neurčuje, či je firma bohatá

Jednoznačným víťazom sú z hľadiska veľkosti majetku Slovenské elektrárne. Tento gigant je najväčším energetických výrobcom v krajine a je významnou ekonomickou figúrou aj z pohľadu zahraničného vývozu – minulý rok vyviezli elektrinu za 2,3 miliardy eur. Jej „bohatstvo“ však spočíva v nehnuteľnom majetku.

Slovenské elektrárne vlastnia a prevádzkujú 31 vodných, dve atómové, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne. Slovensku patrí len tretina jej podielu. Zvyšok v súčasnosti ovláda Energetický a průmyslový holding Čecha Daniela Křetínského a Patrika Tkáča a taliansky Enel. Bohatstvo Slovenských elektrární je aj v tomto zmysle relatívne, pretože na majetok v hodnote 5 miliárd eur má záložný nárok talianska banka Unicredit a aj keď jej tržby vlani vzrástli o 70%, firma sa dostala do straty.

Na druhom mieste figuruje štátna akciovka

Národná diaľničná spoločnosť spravuje cesty, tunely, mosty, inžinierske siete, ale aj pozemky pod cestami. Od roku 2005 je rozvoj diaľničnej siete plne v jej rukách. Jej majetok predstavujú diaľnice, rýchlostné cesty a cesty v celkovej dĺžke 850 km. 

Jej stopercentným akcionárom je štát, spravovaná je ministerstvom dopravy. V roku 2022 jej tržby narástli až na 322,3 milióna eur

Na treťom mieste je SPP

Slovenský plynárenský priemysel obsadil tretiu priečku rebríčku „najbohatších“ slovenských firiem. Miliardové aktíva firmy stoja predovšetkým v zásobách plynu, cenných papieroch a podieloch v dcérskych firmách. 

Firma patrí štátu od roku 2014, akcionárske práva vykonáva skrz ministerstvo hospodárstva. V roku 2022 jej tržby vzrástli o 106 % až na 3,96 miliardy eur

Akciová spoločnosť Eustream je dlhodobo najziskovejšou firmou na Slovensku. Zriaďuje potrubnú prepravu plynu naprieč územím Slovenska. Potrubia priamo nevlastní, stará sa však o údržbu celej siete a spravuje plynárenskú infraštruktúru. 

Jej majetky spočívajú najmä v nehnuteľnostiach, strojoch, technologickom zariadení, ktoré vlastní buď priamo Eustream alebo jeho materská spoločnosť SPP infrastructure. Práve tá je vlastníkom podniku Eustream a štátny podiel v nej je spravovaný cez SPP. Zvyšné percentá vlastní už známy Energetický a průmyslový holding Čecha Daniela Křetínského a Patrika Tkáča.

Firma v minulom roku vykázala tržby vo výške 567 miliónov eur. V roku 2023 zatiaľ klesli až o 69 %. 

Na SPP sa spolieha až 1,5 milióna odberateľov

SPP – distribúcia je akciová spoločnosť, ktorá sa v rebríčku najbohatších firiem umiestnila na piatom mieste. Jej aktíva majú cenu 4,52 miliardy eur a samotná firma nadväzuje na prácu Eustreamu. Kým jej Eustream zabezpečuje prepravu plynu cez územie Slovenska, SPP – distribúcia zodpovedá za rozvod plynu do odberných miest na Slovensku.

Firma spravuje plynárenskú sieť, ktorá má cca 33-tisíc kilometrov a distribuuje cez ňu približne 98 % objemu zemského plynu v Slovenskej republike. Cez Slovenský plynárensky priemysel v nej štát drží väčšinový podiel. 

V roku 2023 vykazuje tržby vo výške 397 miliónov

Zdroje: Forbes, Finstat/Slovenské elektrárne, Finstat/NDS, Finstat/eurstream, Finstat/SPP, Finstat/SPP distribúcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá