Najlepší šéf na svete? Mladý podnikateľ platí zamestnancom minimálne 70-tisíc dolárov ročne

  • Američan Dan Price je 35-ročný generálny riaditeľ spoločnosti Gravity Payments
  • Pred piatimi rokmi sa rozhodol diametrálnym spôsobom zmeniť spôsob svojho podnikania, a to v prospech zamestnancov
  • Dan totižto zaviedol jednotnú minimálnu mzdu pre všetkých v jeho firme vo výške 70-tisíc dolárov ročne, čiže vyše 5 800 dolárov mesačne
  • Američan Dan Price je 35-ročný generálny riaditeľ spoločnosti Gravity Payments
  • Pred piatimi rokmi sa rozhodol diametrálnym spôsobom zmeniť spôsob svojho podnikania, a to v prospech zamestnancov
  • Dan totižto zaviedol jednotnú minimálnu mzdu pre všetkých v jeho firme vo výške 70-tisíc dolárov ročne, čiže vyše 5 800 dolárov mesačne

Prvotným impulzom na túto zmenu bol príbeh jeho priateľky Valerie, ktorá sa sťažovala, že jej majiteľka zvýšila nájomné o 200 dolárov, informuje BBC.

Valerie sa kvôli navýšeniu ceny bývania dostala do platobných ťažkostí, a to aj napriek tomu, že pracovala v dvoch zamestnaniach. Týždenne odpracovala minimálne 50 hodín, no jej ročný príjem aj tak predstavoval len 40-tisíc dolárov, čo na život v americkom meste Seattle nepostačovalo.

Dan bol v tomto období v celkom inej situácii, už ako tínedžer založil spoločnosť zaoberajúcu sa transakciami kreditných kariet Gravity Payments. Firme sa darilo a ročne zarábal vyše 1 milión dolárov. 

Dan si začal všímať značnú platobnú nerovnosť v americkej spoločnosti. Rozhodol sa, že priepastné rozdiely aspoň o niečo zmenší. Pred piatimi rokmi sa preto výrazne zvýšil priemernú mzdu svojich zamestnancov. Ako inšpirácia mu slúžila štúdia dvoch laureátov Nobelovej ceny, Daniela Kahnemanna a Angusa Deatona.

Štúdia odhalila, že ľudia s ročným príjmom 75-tisíc dolárov sú štastní tak, ako ktokoľvek iný. Presnejšie povedané, ľudia s ročným príjmom domácností nižším ako 75-tisíc dolárov odpovedajú na otázky ohľadom kvality ich života a pohody skeptickejšie. Ľudia s ročným príjmom domácnosti vyšším ako 75-tisíc zase v priemere nedosahujú vyššiu úroveň emocionálnej pohody, aj keď hodnotenie ich života sa zvyšuje. Mať viac peňazí tak nemusí znamenať, že budeš šťastnejší.

„Výskum ukazuje, že emocionálna pohoda jednotlivca – meraná množstvom stresu, radosti, hnevu, smútku a náklonnosti, ktoré každý deň prežíva – sa neustále zlepšuje až do bodu, keď zarobí dosť na pokrytie základných potrieb a emočného zdravia. To zahŕňa napríklad trávenie času s obľúbenými ľuďmi či dodržiavanie zdravého životného štýlu. Na základe tohto prieskumu je možné predpokladať, že zamestnanci, ktorých platy sa v rámci našej mzdovej politiky zvýšili, sú na tom z duševného a emocionálneho hľadiska podstatne lepšie ako predtým. Zatiaľ je môj emocionálny blahobyt približne taký istý, ako keď som zarábal milión dolárov,“ objasňuje vizionár Dan Price na svojom blogu. 

Dan stanovil svojim 120 zamestnancom minimálnu mzdu na úrovni 70-tisíc dolárov ročne. Mladý vizionár si taktiež znížil plat z 1,1 milióna na 70 000 dolárov, vzdal sa úspor a dvoch domov. Po piatich rokoch od prijatia rozhodnutia Dan bilancuje výsledky tohto experimentu. Dan si pochvaľuje, počet zamestnancov sa zdvojnásobil a platby, ktoré firma spracováva, vzrástli z pôvodných 3,8 miliardy dolárov na viac ako 10 miliárd ročne.

„Zvyšovanie platu mojich zamestnancov o 5 000 až 36 000 dolárov ročne malo oveľa väčší vplyv na ich životy, ako zníženie mzdy o 1 milión dolárov na ten môj. V rámci novej politiky sa mzda zdvojnásobila takmer tretine našich zamestnancov a ďalšia tretina zaznamenala výrazné zvýšenie platu. Mnoho z týchto zamestnancov použilo peniaze na markantné zlepšenie svojho života,” píše Dan na webe svojej firmy a pokračuje: „jeden môj zamestnanec mi povedal, že on a jeho manželka odkladali založenie rodiny, kým nesplatia študentskú pôžičku a pôžičku na auto. Okamžitý nárast jeho platu mu pomohol urýchliť tieto platby a pustiť sa do založenia rodiny. Teraz majú dve deti.”

Dan je však ešte pyšnejší na nefinančné výsledky. Pred zavedením nadštandardnej minimálnej mzdy sa v rámci firmy narodili v priemere dve deti, teraz to je v priemere až 10. 

Okrem toho si viac ako desať percent zamestnancov mohlo kúpiť dom v porovnaní s jedným percentom predtým. Suma, ktorú zamestnanci platia do svojho dôchodkového fondu, sa viac ako zdvojnásobila a 70% splatilo všetky svoje pôžičky.

Jedným zo zaujímavých dôsledkov zvýšenia minimálnej mzdy bolo aj zvýšenie efektívnosti. Pred zavedením experimentu niektorí, dnes už bývali manažéri spoločnosti tvrdili, že takto vysoký plat spôsobí, že zamestnanci budú lenivší a spoločnosť nebude konkurencieschopná. Podľa obchodného riaditeľa spoločnosti Gravity Payments sa však opak stal pravdou. Zamestnanci preberajú väčšiu zodpovednosť a obetavosť. 

Dan verí, že k podobnému kroku sa časom odhodlá čoraz viac firiem. Momentálne však realita nie je príliš ružová. Minimálnu mzdu doposiaľ značne zvýšila len hŕstka spoločností ako napríklad farmaceutická spoločnosť PharmaLogics v Bostone alebo spoločnosť Rented.com so sídlom v Atlante.

Transformácia spoločnosti mala taktiež významný vplyv aj na súkromný život technologického milionára. Dan sa celkom vzdal luxusného spôsobu života a len donedávna jazdil do práce na starom Audi. To sa však zmenilo, nakoľko sa mu jeho zamestnanci poskladali na novú Teslu. Čistá hodnota majetku mladého podnikateľa predstavuje v rokoch 2019-2020 10 miliónov dolárov

Zdroje: bbc.com, gravitypayments.com, pnas.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá