Rebríček TOP filmov, ktoré tvoj pohľad na svet zaručene obrátia naruby

  • Filmy majú úžasnú moc, minimálne tie kvalitné.
  • Vedia ti ukázať nový pohľad na svet či na seba samého.
  • Toto sú tie, ktoré mali takúto moc nado mnou.
S_06902.CR2
youtube.com
  • Filmy majú úžasnú moc, minimálne tie kvalitné.
  • Vedia ti ukázať nový pohľad na svet či na seba samého.
  • Toto sú tie, ktoré mali takúto moc nado mnou.

Spotlight (2015)

Kauzu zneužívania maloletých cirkevnými kňazmi, ktorá sa udiala v roku 2002 v Bostone, u nás čiastočne zatienil pád dvojičiek. Tím Spotlight svoj príbeh zverejnil pár mesiacov potom a získal zaňho aj Pullitzerovu cenu. Film Spotlight získal Oscara za najlepšiu snímku.

Je to výborne a decentne podaný ťažko-prehltnuteľný príbeh. Vidíme tu, ako sa jednotlivci z tímu Spotlight vyrovnávajú s postupným odkrývaním odpornej pravdy a ako sa celkovo ľudia stavajú k tomu, keď cirkev pácha zlo. Niektorí radšej schovajú hlavu do piesku. Film ukazuje silu inštitucionalizmu a možno až zastaralosť určitých cirkevných zvykov s nepríjemnými následkami.

Útek do divočiny – Into the wild (2007)

Toto je jeden z mála filmov, pri ktorých sa oplatí polemizovať, či nepredčil svoju knižnú predlohu. Into the wild je príbeh mladíka, ktorý sa rozhodol skončiť život v konzumnej spoločnosti, spálil všetky doklady a peniaze, a vydal sa do divočiny. Na svojej púti zažíva dobrodružstvo, stretáva kopu príjemných ľudí a užíva si slobodu.

Až v cieli, v opustenom autobuse na Aljaške, si uvedomí krutú životnú pravdu, že šťastie je skutočné, iba keď je zdieľané. Alexander Supertramp, ako sa sám nazýval, ti po zhliadnutí bude ešte dlho vŕtať v hlave.

Dvanásť rozhnevaných mužov – 12 Angry Men (1957)

Od originálu z roku 1957 nasledovalo veľa filmových a divadelných spracovaní. Ja rozhodne odporúčam americký originál s charizmatickým Henrym Fondom. 12 rozhnevaných mužov je 12 porotcov, ktorí sú náhodne vybraní, aby rozhodli o osude mladíka zo slamu, obvineného z vraždy svojho otca.

Prípad sa zdá byť jednoznačný a tak zasadnutie poroty začínajú hlasovaním – 11 je za trest smrti, 1 proti- kto iný ako Henry Fonda. Jedného porotcu si zahral aj Jiří Voskovec. Celý film sa odohráva v jednej miestnosti a je postavený len na rozhovoroch postáv, ale nudiť sa rozhodne nebudeš. Na konci spolu so zimomriavkami príde pocit zodpovednosti a spravodlivosti a keby bol každý ako Henry Fonda v 12 rozhnevaných mužoch, svet by bol o toľko lepší.

Interstellar (2014)

Toto veľkolepé sci-fi Christophera Nolana s hudbou Hansa Zimmera ťa zavedie do iných dimenzií a svetov. Našu Zem čaká zánik a jediný spôsob, ako zachrániť ľudstvo, je vyslať astronautov hľadať ľuďom novú planétu. Tvorcovia filmu sa snažili príliš si „neuletieť“ a udalosti vo filme konzultovali s fyzikmi na základe reálnych teórií.

Hlavná postava, austronaut Cooper (Matthew McConaughey) sa so svojou posádkou musí vyrovnať s neúprosnou časovou relativitou, kedy u nich za jednu hodinu uplynie pár rokov na Zemi. Je to krásna vesmírna „podívaná“, ktorá chytí za srdce a zaručene trochu zmení pohľad na svet. Myšlienka, že sa kvôli nášmu životnému štýlu budeme raz musieť „odsťahovať“, totiž vôbec nie je až tak utopická.

A je tu zas – Er ist wieder da (2015)

Predstav si, že by sa Hitler zobudil do súčasnosti… Nemecký film, podľa knižnej predlohy Timura Vermesa, zabil klinec po hlavičke. Človek sa pri filme celý čas usmieva popod fúz. Pri komických situáciách, v ktorých sa reálny Hitler ocitá, zatiaľ čo ostatní si myslia, že je len hercom, ktorý nikdy „neskladá svoju masku.

“ Na konci však zmrzne úsmev na tvári pri komentári spokojného Hitlera, ktorý sa zo zabávača v televízii dostal až k politike. Opisuje nespokojný nemecký ľud ako vhodný materiál, s ktorým sa dá pracovať. Po skončení filmu ostane visieť vo vzduchu dôležitá otázka – mohla by sa história zopakovať?

Teória všetkého – The Theory of Everything (2014)

Je to o sile, ktorú je človek v sebe schopný nájsť, o tom, ako láska a motivácia prekonajú aj medicínu. „Nech je život akokoľvek zlý, vždy jestvuje niečo, čo môžete robiť a dosiahnuť v tom úspech. Kým je život, ostáva nádej.“ A Stephen vie, o čom hovorí. Film má naviac prekrásny soundtrack a atmosféru.

Veľká ryba – Big Fish (2003)

Režisér Tim Burton je známy svojím hravým, miestami temným, každopádne jedinečným štýlom spracovania. Už na prvý pohľad sa dá spoznať jeho tvorba a Veľká Ryba nie je výnimkou. Je to hraná rozprávka o človeku, ktorý žil výnimočný život a veľmi rád o ňom rozprával.

My, spolu s jeho synom, počúvame všetky tie neuveriteľné príbehy a neveríme vlastným ušiam. No na konci je nám všetko jasné. Film zanechá v človeku taký ten príjemný pocit, že všetko je možné. A viete čo? Ono aj je! Je to môj osobný rebríček, tak určite neulahodí každému. Každopádne dúfam, že si každý nájde to svoje, čo ho zaujme.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech