Najočakávanejšia politická svadba nebude. Pellegrini si vie len ťažko predstaviť, že bude ešte niekedy vládnuť s Ficom

  • Na otázku, či sa vidí v budúcnosti vo vláde po boku Roberta Fica najprv Pellegrini odmietol odpovedať
  • Ľuďom viac záleží na spravodlivosti, než na tom, či majú súd blízko, tvrdí Kolíková
Pellegrini, Kolíková
TASR/Jaroslav Novák,Jakub Kotian
  • Na otázku, či sa vidí v budúcnosti vo vláde po boku Roberta Fica najprv Pellegrini odmietol odpovedať
  • Ľuďom viac záleží na spravodlivosti, než na tom, či majú súd blízko, tvrdí Kolíková

V dnešnej relácii televízie Markíza, Na Telo s Michalom Kovačičom, boli hosťami Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti a Peter Pellegrini, predseda strany Hlas.

Počas debaty prebrali obvinenie guvernéra Národnej banky, či by na jeho mieste z funkcie odstúpili a venovali sa aj reforme súdnictva, ktorá v koalícii spôsobila ďalší rozruch.

Zuzana Čaputová ho neodvolala, odstúpenie by zvážila

Národná kriminálna agentúra tento týždeň obvinila guvernéra Národnej banky Slovenska, Petra Kažimíra. Ten mal v minulosti poslúžiť ako „kuriér“ pri korupčných procesoch. Františkovi Imreczemu mal priniesť 50-tisíc eur.

Proti Kažimírovi na polícii vypovedal práve František Imrecze, ktorý s políciou dlhšie spolupracuje. Kažimír sa necíti vinný, tvrdí, že dôkazov je málo. Guvernéra Národnej banky podľa zákona vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky.

Zuzana Čaputová ho nedovolala, vo svojom vyjadrení však povedala, že by na jeho mieste odchod z funkcie zvažovala. Ide o meno a dôveru voči Národnej banke.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Pellegrini by Kažimírovi odstúpenie neodporúčal

Peter Pellegrini v relácii televízie Markíza, Na Telo s Michalom Kovačičom povedal, že Kažimírovi odstúpenie neodporúča. Uznal, že sa do témy veľmi nerozumie, no verí Kažimírovi, keď tvrdí, že je nevinný.

Imrezce je podľa jeho slov kajúcnik, ktorý napáchal veľa škôd. Vypovedaním proti Kažimírovi sa tak len snaží odlákať pozornosť od iných skutkov.

Predseda strany Hlas pripomína, že Imrecze už vypovedal aj proti Romanovi Mikulcovi, súčasnému ministrovi vnútra: „Ak sa povie, že v prípade Mikulca Imrecze nepovedal pravdu, tak prečo by mal povedať pravdu v prípade Kažimíra?“

Bez výpovede „kajucníkov“ by nezvládli odhaliť korupčné kauzy

„Hovoríte, že tomu nerozumiete, no dlhodobo spochybňujete spoluprácu s obvinenými,“ je to proces, ktorý na Slovensku funguje už roky, hovorí Mária Kolíková. Pellegrini ich síce nazýva kajucníkmi, no podľa ministerky ide pri odhaľovaní korupčných káuz o bežný a nevyhnutný postup.

Predseda Pellegrini spochybňuje štandardné trestnoprávne procesy, ktoré na Slovensku bežne fungujú, tvrdí Kolíková: „Bez spolupráce obvineného by sme to nezvládli.“

Kolíková tvrdí, že sa jej názor na situáciu zhoduje so stanoviskom prezidentky Zuzany Čaputovej. Odstúpenie by na mieste Kažimíra dôkladne zvážila, pretože ide o meno Národnej banky.

Kolíková však konštatuje, že dôveruje systému, pretože funguje. „Mám za to, že osoba v tak vysokej pozícii by mala vedieť, čo robiť.“

Pellegrini by Kažimíra na odstúpenie vyzval iba v prípade, že sa dokáže, že Imreczeho výpoveď je kompletne pravdivá. Teraz, keď je všetko ešte v štádiu vyšetrovania, by na jeho mieste neodstúpil.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Problémová reforma súdnictva

„Pani ministerka nemá našu podporu v tejto súdnej mape. Musí urobiť novú,“ povedal v reakcii na návrh súdnej mapy z dielne Kolíkovej Boris Kollár.

Mária Kolíková hovorí, že je otvorená debate. Tvrdí, že vo veci toho musí ešte veľa vysvetliť, pretože sa šíria nepravdivé informácie: „Ak niekto hovorí, že následok súdnej mapy bude viesť k prepúšťaniu, tak je to nepravda. Hrubá nepravda,“ dodáva, že určite nevyháňajú ani sudcov.

Zatiaľ súdnu reformu podporuje len jej autorka, Mária Kolíková,“ konštatuje Peter Pellegrini. Tvrdí, že ju nepodporuje ju Sme rodina, ani Igor Matovič, minister financií, pretože jej nedal ani cent. „Okrem toho voči nej nemajú dôveru sudcovia, asistenti súdov ani občania. Kto s touto reformou súhlasí, no nikto. Len ona.“

Reforma podľa Petra Pellegriniho už nevyvoláva v ľuďoch hnev, ale strach. Nemyslí si, že by bolo problémom, že máme na Slovensku príliš málo súdov. Tvrdí, že ich máme v priemere na 100-tisíc obyvateľov menej, než je priemer Európskej únie: „Problémom nie je, že by ich bolo veľa a preto by sme ich museli rušiť.“

Ľuďom viac záleží na spravodlivosti, než dĺžke cesty

Ministerka spravodlivosti sa odvoláva na prieskum, ktorý v súvislosti so súdnictvom na Slovensku robili: „Prístup k spravodlivosti je pre ľudí dôležitejší, než prístup k súdu.“

V prieskume uviedlo len 12 % ľudí, že im záleží na tom, aby bol ich súd blízko nich, zaujíma ich skôr rozsudok. Samotní sudcovia sa v prieskume vyjadrili, že chcú mať špecializáciu. „To sa bez zväčšenia obvodov nedá urobiť. Na regionálnej ani krajskej úrovni.“

To, či by z pozície ministerky odstúpila, ak by jej reforma neprešla, nepovedala: „Dôvodov na odchod je mnoho.“

Boris Kollár môže reformu nepodporiť, no nemôže ju vetovať: „Nedá sa vetovať niečo, čo je v programovom vyhlásení vlády,“ tvrdí ministerka.

Myslí si však, že sa v koalícii predsa len dohodnú. Tretí návrh má v súčasnosti už na stole, pri jeho tvorbe brala ohľad na všetky pripomienky kolegov.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Vláda je podľa Pellegriniho mimo, majú sa starať o základné veci

„Zdá sa mi, že v tej vláde ste trochu mimo,“ ľudí nezaujímajú súdne mapy, boja sa, že nebudú mať z čoho prežiť, tvrdí predseda Hlasu. „Mali by sa riešiť ceny energií, ako prežijú zimu,“ reaguje už tradične Peter Pellegrini. Iné problémy sa majú riešiť, keď na to bude priestor a čas.

Peter Pellegrini súhlasí so Smerom a Sme rodinou, tiež chce, aby sa zrušilo prepadnutie celého majetku. Prepadnutý majetok by mal podľa neho zodpovedať škode, ktorú daný človek spôsobil.

Na otázku, či si vie predstaviť v budúcnosti vládnuť s Róbertom Ficom na poste premiéra Peter Pellegrini najprv neodpovedal. Povedal, že o budúcej vláde rozhodnú ľudia pri voľbách a za otázku poďakoval. Neskôr sa však k odpovedi vrátil: „Ťažko si viem predstaviť, že by som sa vrátil do vlády s Róbertom Ficom.“

Zdroj: TVMarkíza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie