Sme najoptimistickejšou generáciou Slovenska

  • Zmena je prirodzená.
800x400-guy-reading-book
  • Zmena je prirodzená.

Naši starí rodičia si zažili vojnu a príliš veľa dôvodov na pozitívne myslenie nemali. Ich život sa v najťažších časoch premieňal na boj a každý kúsok jedla mal svoj veľký význam. Našim rodičom preto predali myšlienku, aby tvrdo pracovali – aby si zabezpečili stabilný príjem a slušný život.

Naši rodičia na základe tejto rady tvrdo pracovali a uviedli svet do ekonomickej prosperity. Dnes máme v rodinách dve autá, mäso si môžeme dovoliť aj niekoľkokrát denne a neustále nosíme čisté oblečenie. To, čo sa dnes zdá ako samozrejmosť, to kedysi samozrejmosťou nebolo.

A tak sme vďaka rodičom získali slobodu – slobodu robiť si, čo chceme. Niekto sa vydal jednoduchšou cestou „zašívania sa“, niekto nasleduje ich kroky a vydal sa cestou kariérneho postupu, no mnohí z nás sa úplne vymykajú všetkému, čo naša krajina doteraz poznala – sme prvou generáciou, ktorá sa nespolieha na politikov. Sme prvou generáciou, ktorá berie Slovensko ako „projekt“.

Projekt, kde je toho tak veľa, čo môžeme zmeniť. Projekt, kde si každý môže zostaviť svoj tím a pracovať na tom, čo mu je najbližšie. Projekt, ktorý má kopec problémov, ale o to väčší potenciál. Projekt, kde je každý záujemca prijatý a každý dostane svoju šancu.

college-older-student-learning

foto: Marko Milanovic

Nebojíme sa podniknúť riziko, nebojíme sa robiť veci inak, nebojíme sa autorít a už niekoľkokrát sme dokázali, že spolu vieme byť silní. Možno nie ideálny príklad, ale čo napríklad tá nedávna pouličná párty v Bratislave?

Zo Slovenska sme si urobili doslova startup. Vyžaduje si veľa práce, a tak skoro zbierať plody nebudeme, no ak vytrváme a budeme veriť našim ideálom, raz môžeme vytvoriť niečo obdivuhodné – krajinu, kde veci reálne fungujú.

Nie je ale všetko také ideálne, ako sa na prvý pohľad zdá. Vidím tu jeden vážny problém, pred ktorým ťa chcem varovať. V dobe sociálnych sietí vyžadujeme instantnú gratifikáciu. Mnohí z nás viacej rozprávajú, ako konajú. Oznámime svetu naše plány a cez páčiky získame pocit, že sme už uspeli. Najväčšie mysle pracujú potichu. Buďme pozitívni, ale zároveň skeptickí. A úprimní sami k sebe. Naštartovali sme niečo veľké, no čiastkové úspechy oslavujme len chvíľu – pretože je pred nami cesta, ktorá potrvá zrejme ešte niekoľko ďalších generácií.

zdroj titulnej foto: Stocksy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech