Najpremakanejšie kino na Slovensku: Takto vznikol koncept Cinemaxu v bratislavskom Bory

  • Autori Cinemaxu, ktorý funguje v Borry Mall, nám podrobne predstavili, ako vznikol projekt najmodernejšieho kina v Bratislave. Ako videli zadanie a ako sú vymyslené jednotlivé zóny? Všetko nájdeš v článku.
collage cinemax
  • Autori Cinemaxu, ktorý funguje v Borry Mall, nám podrobne predstavili, ako vznikol projekt najmodernejšieho kina v Bratislave. Ako videli zadanie a ako sú vymyslené jednotlivé zóny? Všetko nájdeš v článku.

Základné zadanie od klienta znelo: Vytvorte pre nás interiér, ale hlavne … „iné kino“.

Dostali sme k dispozícii všetky priestory kde sa pohybujú klienti (okrem kinosál) cca 1550m2 + základnú danú dispozíciu vychádzajúcu zo stavebného realizačného projektu + podrobný lokalitný program prevádzky a zariadení.

collage cinemaxViac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.

PIXEL – obrazový prvok, najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky. Základom idei riešenia interiéru bol práve tento elementárny prvok, ktorý nájdeme v rôznych transformovaných formách v celom interiéri kina a koincidenčne je aj základom loga prevádzkovateľa.

Naším primárnym zámerom bolo v priestoroch kina docieliť scénickú atmosféru. Priestor je členený na zóny, ktoré mali mať svoju osobitú atmosféru a účel, a zároveň tvoria jeden dizajnový celok. Prvá zóna je vstupná, delená na foyer s predajným pultom a kaviareň.

Celej zóne dominuje stredový ostrov s pultom a dopĺňajú ju dizajnové steny, podlahy, mobiliár, osvetlenie. Táto zóna je tá živá , zóna plná svetla návštevníkov, filmov a občasne aj lesku a slávy filmových premiér…

Nasledujúca zóna sú prístupové „chodby“ ku kinosálam a priestory pred kinosálami. Týmito priestormi pokračuje dizajn stien z foyeru. Táto zóna je tá pokojná, tlmenejšia resp. tmavá… tak aby vnemy z aktuálne videného mali kde doznieť bez zbytočného kontrastu…

Tretia zóna sú samotné kinosály. V týchto priestoroch sme riešili základný jednoduchý dizajn stien, podláh vyplývajúci z prísnych parametrov premietania a požiadaviek investora. Tieto priestory sa vyznačujú strohým dizajnovým základom, doplneným len výraznou, červenou farbou sedenia. Jednoduchosť pripravujúca pri príchode návštevníka bez zbytočného rozptyľovania na nasledujúci film.

Štvrtá samostatná zóna je VIP priestor. Je to „exkluzívny“ priestor pre návštevníkov, ktorý vyžadujú a priplácajú si diskrétnejší priestor pri čakaní na premietanie so samostatnými vstupmi do kinosál a špeciálnou obsluhou priamo do kinosály. Kino povýšené na nevšednú udalosť.

Piata zóna sú obslužné priestory (hygiena, zasadačka, únikové chodby…). Jej základom je funkčnosť podtrhnutá v tonalite súzvučiacej s priestorom chodieb a celku.

Celému návrhu interiéru kín CINEMAX dominuje čierna/antracitová doplnená o biela a zlatú farbu. Na stenách sú použité 3D tvarované ekologické obklady z recyklovanej hmoty (bambus, papier), špeciálne aplikované farbami STO pre tento projekt. Podlaha vo foyery je riešená ako vinylová ťažká s atypickými mosadznými lúčmi (pôvodne mali obsahovať vybrané, chronicky známe citáty z filmov, spracované ako negatívny, reliéfny text) a v chodbách a kinosálach je koberec navrhovaný na mieru pre tento projekt. Svietidlá vo foyeri sú navrhované ako atypické, vyrábané pre tento projekt.

projekt-začiatok: 10/2014
projekt-realizácia: ukončené 06/2015
počet kinosál: 12
počet poschodí: 2

zdroj: archinfo.sk, autor fotografií: Peter Čintalan

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá