„Najskromnejší miliardár“ Warren Buffett objavil svoju novú zlatú baňu. Elektromobily zažívajú skvelú éru

  • Preslávil sa investovaním do Coca-Coly, ktorá z neho na istý čas spravila najbohatšieho človeka sveta
  • „Najskromnejší miliardár“ Warren Buffett možno objavil svoju ďalšiu „Coca-Colu“ v podobe elektromobilov
  • Čínskej automobilke, do ktorej nalial peniaze, sa výrazne darí a je jasným lídrom na najväčšom trhu
Warren Buffet
Unsplash/ Tom Radetzki, archív Startitup
  • Preslávil sa investovaním do Coca-Coly, ktorá z neho na istý čas spravila najbohatšieho človeka sveta
  • „Najskromnejší miliardár“ Warren Buffett možno objavil svoju ďalšiu „Coca-Colu“ v podobe elektromobilov
  • Čínskej automobilke, do ktorej nalial peniaze, sa výrazne darí a je jasným lídrom na najväčšom trhu

Elektromobily sú na vzostupe a darí sa im. Svedčia o tom ich každoročné rekordy predaja.

Zatiaľ čo v roku 2019 sa v Európe (bez niektorých krajín) predalo dovtedy rekordných 358 000 e-vozidiel, vlani to už bolo zhruba 600 000.

Vzhľadom k tomu aká je podpora elektromobility azda nikto neočakáva, že by sa tento narastajúci trend mal zastaviť, práve naopak. Dokonca už sú stanovené roky, kedy sa v mnohých krajinách definitívne zastaví predaj nových spaľovacích áut.

Aj keď to niektorí tak vnímajú, Európa určite nie je jedinou baštou elektromobility. Jednou z prvých krajín, ktorá dá novým spaľovacím vozidlám navždy zbohom je Južná Kórea a úplne najväčší trh e-vozidiel je za čínskym múrom. „Napriek problémom, ktoré postihujú automobilový priemysel, dopyt po elektrických vozidlách v Číne stále rastie, pretože vláda tlačí na rozvoj tohto odvetvia.

Podľa správy agentúry Reuters z komentárov viceprimátora čínskeho ministerstva priemyslu a informačných technológií sa v Číne očakáva, že za prvých osem mesiacov tohto roka predá 1,7 milióna nových energetických vozidiel, čo je nárast o 600 000 automobilov za rovnaké obdobie roku 2020,“ opisuje taktiež narastajúcu situáciu v Číne americká stanica CNBC.

zdroj: Tesla

Elektromobily zarobili niektorým ľuďom poriadny balík peňazí. Azda najznámejším príkladom je Elon Musk a jeho Tesla, ktorá sa v minulom roku dokonca stala „najhodnotnejšou automobilkou sveta“ a jej obrovský rast akcií pomohol jej majiteľovi ochutnať titul najbohatšieho človeka planéty.

Príležitosti menom elektromobilita sa pochopiteľne rozhodli chopiť aj ďalší známi miliardári a investori.

Najčerstvejším príkladom, že zrejme ide o dobre investované peniaze, je Warren Buffett – občas opisovaný ako najskromnejší miliardár, ktorý nelieta súkromnými lietadlami a bez problémov cestuje verejnou dopravou.

Warren Buffett USA bohatstvo
zdroj: TASR/AP

V roku 1962 investoval do firmy vyrábajúcej textil. Postupne skupoval čoraz viac akcií, až firmu ovládol. Z textilných produktov však firma presedlala na poistenie. Prvú miliardu zarobil Warren vo veku 52 rokov.

Medzi najlepšie investície jeho života patrí Coca-Cola, do ktorej nalial miliardu dolárov. Za 27 rokov jeho investícia vzrástla 16-násobne. A v roku 2008 mu už nič nebránilo stať sa, aspoň na rok, najbohatším človekom sveta,“ predstavili sme si tohto miliardára v staršom článku.

Uvažuješ nad kúpou elektromobilu?

Buffett je považovaný za rozumného investora, ktorý skrátka vie, do čoho a ako investovať. Na vlnu elektromobility naskočil cez svoju firmu Berkshire Hathaway, s ktorou investoval do čínskeho výrobcu elektromobilov BYD.

Ten aktuálne hlási rekordné čísla. „BYD predal v auguste 61 409 nových energetických vozidiel, čo je viac ako štvornásobok množstva – 300 % – predaného pred rokom, pretože dopyt po elektromobiloch na najväčšom automobilovom trhu na svete stále rastie,“ píše CNBC.

Nabíjanie elektromobilov a hybridov.
zdroj: Unsplash/ Chuttersnap

Ide o skok aj v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi a čínskej automobilke, ktorá sa stala jednoznačne najsilnejšou na najväčšom a dosť konkurenčnom trhu s elektromobilmi (v Číne). Aj akcie na hongkongskej burze vyskočili o 5,5 %.

Možno sa ukáže, že elektromobily sú pre Warrena Buffetta jeho druhou Coca-Colou.

20 výrokov Warrena Buffetta – jedného z najúspešnejších a najbohatších ľudí na svete

Zdroje: archív Startitup, CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech