Najstaršie potopené mesto na svete je sprístupnené. Jeho nádheru môžeš vidieť na vlastné oči (VIDEO)

  • Pavlopetri, grécke staroveké mesto, je už roky pod vodou
  • Vedci sa domnievajú, že ide o najstaršie potopené mesto na svete
  • Vo výskume budú pokračovať
Potopené mesto Pavlopetri
Reprofoto: YouTube/University of Nottingham
  • Pavlopetri, grécke staroveké mesto, je už roky pod vodou
  • Vedci sa domnievajú, že ide o najstaršie potopené mesto na svete
  • Vo výskume budú pokračovať

Krásy gréckej exotiky ukrývajú svetový unikát. Na juhu známeho polostrova Peloponéz narazíš na historický región Lakónia, v ktorého blízkosti leží malý ostrovček zvaný Pavlopetri.

Je to prekrásne miesto, ktoré udivuje archeológov z celého sveta. Podľa domácich ho však svetoví turisti napriek tomu často nepoznajú. Ukrýva pritom jeden z najúžasnejších príbehov v gréckej histórii.

Pod hladinou Stredozemného mesta tu leží najstaršie staroveké grécke mesto, aké kedy bolo objavené pod vodou. A zrejme je i najstaršou potopenou civilizáciou na celom svete, uvádzajú The Archeologist a Greek Reporter.

Pavlopetri doslovne znamená „Pavlov kameň“ a priamo súvisí so svätým Petrom a svätým Pavlom, kresťanskými apoštolmi a mučeníkmi, ktorí cestovali široko ďaleko a šírili kresťanstvo počas prvého storočia nášho letopočtu.

Stará záhada

Odborníci sa domnievajú, že Pavlopetri má približne 5-tisíc rokov. Pôvodne ho objavil geológ Folkion Negris v roku 1904, no  následne, v roku 1967, naň opätovne upozornil vedec Nicholas Flemming z Inštitútu oceánografie na Univerzite v britskom Southamptone.

Odborník v tom čase hlásil, že mesto sa nachádza v hĺbke približne tri až štyri metre pod vodou. Počas nasledujúcich týždňov nálezy skúmali a narazili pritom na obrovské ruiny. Tím vedcov vytvoril plán mesta a spočiatku sa domnieval, že sa rozprestieralo na ploche o rozlohe 300 x 150 metrov.

Pavlopetri podľa vtedajších dojmov pozostávalo najmenej z 15 rôznych budov, ku ktorým patria ich vlastné nádvoria. V meste našli päť ulíc, dve hrobky a najmenej 37 tradičných hrobov.

To však nie je všetko. Pavlopetri pokračovalo na juh od prvého nálezu a archeológovia ďalej objavovali ruiny múrov a rôzne artefakty.

Figúrky, keramika, ďalšie stavby…

Morské dno tu ukrývalo množstvo vzácnych relikvií. Vedci našli napríklad množstvo keramiky, ale aj obsidiánové či rohovcové čepele. Objavili i malú bronzovú figúrku, pri ktorej sa odhaduje, že pochádza z obdobia medzi rokmi 2800 a 1180 pred naším letopočtom.

Samotné mesto je však zrejme o niečo novšie. Archeológovia sa totiž domnievali, že dnes už potopené stavby pochádzajú z mykénskej éry, ktorá na tomto území prekvitala medzi rokmi 1650 a 1180 pred Kristom.

Lokalita však 40 rokov potom nepriťahovala žiadnu pozornosť vedcov. Až v roku 2009 sa sem dopravili odborníci z viacerých organizácií, ktorí si však už priniesli modernú techniku. Pavlopetri preskúmali prostredníctvom dôkladného digitálneho podvodného archeologického prieskumu a niekoľkých podvodných vykopávok.

A stálo to za to. Objavili ďalších 9-tisíc metrov štvorcových zaplnených dovtedy nepreskúmanými štruktúrami. Nachádzajú sa tu napríklad tajomná veľká obdĺžniková hala a budovy lemujúce predtým neobjavenú ulicu. Objavili i ďalšie typy pohrebísk.

Našla sa tu aj nová keramika, ktorá potvrdila vedecké dojmy ohľadom mykénskej populácie. Existujú tiež dôkazy, že mesto bolo obývané približne od roku 3000 pred Kristom až do roku 1100 pred Kristom počas doby bronzovej a mohlo tu žiť 500 až 2-tisíc ľudí.

Pavlopetri bolo aktívne a prosperujúce prístavné mesto, domnievajú sa vedci. Chystajú tu aj ďalšie výkopové práce, ktoré by mohli poskytnúť nové informácie o starých námorných obchodných cestách, náboženstve, vládnom systéme a každodennom živote miestnych.

Miesto môže dnes navštíviť v podstate ktokoľvek. Ide o lokalitu so skvelým potenciálom ponúkajúcu raj pre milovníkov podmorského života. Môžeš sa tu napríklad šnorchlovať aj so sprievodcom alebo si zaplatiť plavbu na lodi so skleneným dnom. 

V roku 2011 sa Pavlopetri objavilo v dokumentárnom filme od BBC s názvom „City Beneath the Waves“, ktorý obsahoval 3D vizualizácie mesta a jeho stavieb. Ukážku filmu sme uviedli vyššie v článku.

Zdroje: Greek Reporter, The Archeologist, YouTube/haanity, YouTube/University of Nottingham

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá