Najteplejšia slovenská vodná nádrž má jedinečný „magnet“ na turistov: Objavili sa tam malé medúzy

  • Ide o medúzky sladkovodné
  • Tie sú lákadlom pre návštevníkov Teplého vrchu
medúzka sladkovodná, Teplý vrch
Reprofoto: Youtube/ CzechUnderwater, Reprofoto: Facebook/Teplý vrch
  • Ide o medúzky sladkovodné
  • Tie sú lákadlom pre návštevníkov Teplého vrchu

Vodná nádrž Teplý vrch turistov už dlhé roky láka najteplejšou vodou spomedzi slovenských priehrad. Lokalita sa však posledných pár sezón môže pýšiť aj na slovenské pomery pomerne nevšedným magnetom na návštevníkov.

Ako informuje web MY Novohrad, na Teplom vrchu sa už päť rokov darí medúzkam sladkovodným. Tie priťahujú predovšetkým deti, ktoré malé živočíchy fascinujú.

Medúzky sladkovodné na Teplom vrchu

„Áno, aj tento rok tu máme medúzky, pozorovali sme ich na viacerých miestach v nádrži,“ povedal nedávno portálu tamojší záchranár, slúžiaci na pláži Drieňok.

Rekreanti však obavy z nepríjemných popŕhlení mať nemusia, medúzky sú neškodné. Ak ich chceš vidieť, najlepší čas je údajne ráno alebo večer, behom dňa živočíchy nie sú až tak viditeľné.

Dospelá medúzka má v priemere 20 – 25 mm. Klobúkovité telo medúzok je veľmi jemné a priesvitné, s belavým alebo zelenkastým nádychom. Na okraji zvonu môžu mať až 500 chápadiel s horúcimi bunkami, taktiež zvanými knidocyty alebo nematocyty, ktoré slúžia na uchvacovanie zooplanktónovej potravy. Pre človeka ale tieto žahavé bunky žiadne nebezpečenstvo nepredstavujú, pretože nepreniknú ľudskou kožou.

Medúzka sladkovodná sa živí zooplanktónom, vrátane hrotnatiek (Daphnia) a klanonožcov (Copepoda), ktoré chytá svojimi horúcimi chápadlami obsahujúcimi jed. Takto ochromenú korisť následne chápadlami dopravia k ústnemu otvoru a strávia.

Povolenie na prevádzku dostali v júni štyri prírodné kúpaliská

Na začiatku tohtoročnej kúpacej sezóny povolili regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) prevádzku štyroch prírodných kúpalísk, povolenie na prevádzku dostalo taktiež 258 bazénov. Na konci júna o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Z prírodných kúpalísk (PK) s organizovanou rekreáciou bola povolená prevádzka pre Slnečné jazerá Senec, Zlaté Piesky Bratislava, Teplý vrch – Pláž ORMET a Plážové kúpalisko – jazero v Banskej Bystrici,“ priblížila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Dodala, že výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie okrem schválených PK aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.

V Bratislavskom kraji to sú Kuchajda, Vajnorské jazero, Čunovo, Rusovce-Candell, Veľký Draždiak, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Hlboké jazero, Nové Košariská, Ivanka pri Dunaji. V Košickom kraji jazero Úhorná, Ružín (Gelnica), Ružín – prítoky (Gelnica), Turzovské jazero a v Nitrianskom kraji Apáli – mŕtve rameno Váhu – a štrkoviskové jazero Kava.

„Odbery vzoriek vôd na kúpanie boli vykonané aj v ďalších lokalitách, výsledky analýz zatiaľ nie sú k dispozícii,“ priblížila Račková.

Počas kúpacej sezóny budú hygienici monitorovať viac ako 80 prírodných vodných plôch s rôznym štatútom a typom rekreácie, píše TASR. Kontrolovať budú aj letné kúpaliská i sezónne bazény, ktoré sú počas leta doplnkovou službou ubytovacích zariadení.

„Do monitorovania sú zahrnuté aj niektoré plavárne, ktoré v lete prevádzkujú vonkajšie sezónne priestory alebo sú využívané verejnosťou vo významnejšej miere vzhľadom na nedostatok iných možností v regióne,“ upozornila hovorkyňa ÚVZ.

Z letných kúpalísk a sezónnych bazénov dostalo povolenie na štart kúpacej sezóny 258. „Na niektorých kúpaliskách zatiaľ nie sú v prevádzke všetky bazény, mnohé z nich sa budú otvárať iba postupne, predovšetkým podľa záujmu verejnosti,“ objasnila Račková.

Kontrolu vody na sezónnych umelých kúpaliskách a prírodných kúpaliskách s organizovanou rekreáciou budú zabezpečovať prevádzkovatelia, RÚVZ budú vykonávať štátny zdravotný dozor. Na najvyužívanejších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou budú zabezpečovať kontrolu kvality vody miestne príslušné RÚVZ v pravidelných dvojtýždňových intervaloch.

„Menšie lokality, ktoré sú na kúpanie využívané len príležitostne počas horúcich dní a víkendov, budú RÚVZ monitorovať len orientačne,“ doplnila hovorkyňa ÚVZ SR.

Zdroje: My Novohrad, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá