Najväčší rozpad technologickej firmy na svete: Zuckerberg možno bude nútený predať Instagram a WhatsApp

  • Marka Zuckerberga čakajú veľmi ťažké dni
  • Bude musieť obhajovať, že jeho Facebook nie je monopolom
  • Ak sa mu to nepodarí, zrejme bude musieť predať Instagram i WhatsApp
TASR/AP Photo/Andrew Harnik
TASR/AP Photo/Andrew Harnik
  • Marka Zuckerberga čakajú veľmi ťažké dni
  • Bude musieť obhajovať, že jeho Facebook nie je monopolom
  • Ak sa mu to nepodarí, zrejme bude musieť predať Instagram i WhatsApp

Ako informuje portál Daily Mail, včera podalo žalobu na spoločnosť Facebook 46 amerických štátov a pridala sa aj americká Federálna obchodná komisia. Dôvodom je ich podozrenie z toho, že Facebook má na trhu monopolné postavenie. 

Facebook nedáva priestor konkurencii

Žalobcovia sa pritom zameriavajú predovšetkým na Instagram (nákup za 1 miliardu dolárov v roku 2012) a WhatsApp (nákup za 19 miliárd dolárov v roku 2014) a tvrdia, že Facebook kúpil tieto platformy nelegálne.

Facebook na čele s Markom Zuckerbergom tak čelí najväčšej protimonopolnej výzve vo svojej histórii, a hrozí, že ak spor prehrá, Instagram a WhatsApp bude musieť odpredať. S týmto však Zuckerberg, samozrejme, vôbec nesúhlasí, a vyhlasuje, že bude bojovať. 

Gates, Musk, Bezos a Zuckerberg stratili obrovský majetok. Rovná sa skoro polovici HDP Slovenska

Ako uvádza portál ABC, newyorská generálna prokurátorka Letitia James sa na tlačovej konferencii vyjadrila, že „Facebook už 10 rokov zneužíva svoju dominanciu a svoj monopol na to, aby drvil svoju drobnú konkurenciu a zbavil sa svojich rivalov – a to všetko na úkor svojich užívateľov.“

Žalobcovia sú pritom presvedčení, že uspejú, uviedla Jamesová, a poukázala na na žalobu proti telekomunikačnej spoločnosti AT&T z 80. rokov, kedy sa spoločnosť takisto musela rozdeliť. 

Ian Conner, riaditeľ Úradu pre hospodársku súťaž, sa zas vyjadril, že cieľom žaloby je obnova konkurenčného prostredia, nakoľko v aktuálnom období neexistuje žiaden priestor na inovácie či akúkoľvek konkurenčnú súťaž. 

Zuckerberg sa bráni

Zuckerberg sa, samozrejme, bráni, a hovorí, že celé obvinenia sú len „revizionistickou históriou“. Poukazuje aj na to, že Federálna obchodná komisia predsa jeho nákup Instagramu a WhatsApp-u pred rokmi schválila. 

Hlavná hovorkyňa Facebooku Jennifer Newstead sa vyjadrila, že žalobcovia týmto občanom USA vysielajú negatívnu správu, že „žiaden nákup spoločností nie je niekdy finálny“. 

Aktuálne je ťažké predpovedať, ako súdny spor dopadne. Je totiž pravdou, že Zuckerberg sa pri nákupe jednotlivých platforiem oháňal sľubmi, že navždy budú fungovať úplne samostatne a nezávisle od seba. Dnes však každý ich užívateľ vidí, že to tak nie je. 

Zuckerberg dúfa, že Facebook nebude zapísaný do dejín ako niečo, čo urýchlilo zničenie spoločnosti

Jennifer Newstead sa však bráni, že Facebook robí len také inovácie, ktoré prinášajú nejakú hodnotu ako užívateľom, tak aj inzerentom či akcionárom.

Svoje vyjadrenie ukončila tým, že na súd sa tešia, a sú si istí, že sa im podarí predložiť také dôkazy, ktoré preukážu, že Facebook, Instagram a WhatsApp patria k sebe.

Zdroje: abc.net.au, dailymail.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech