Zuckerberg dúfa, že Facebook nebude zapísaný do dejín ako niečo, čo urýchlilo zničenie spoločnosti

  • Mark Zuckerberg poskytol rozsiahle interview  na tému citlivých otázok
  • Dúfa, že jeho vynález nebude zapísaný do dejín ako niečo, čo rýchlilo zničenie spoločnosti
  • Šéf Facebooku sa vyjadril aj k prezidentovi Donaldovi Trumpovi, pravici a antivaxerom, nevidí v nich problém
  • Facebook dlhodobo čelí kritike, že sa na jeho platforme darí pravici, konšpirátorom a dezinformáciám
  • Antivaxeri majú naďalej na platforme voľnú ruku
facebook (1)
Facebook
  • Mark Zuckerberg poskytol rozsiahle interview  na tému citlivých otázok
  • Dúfa, že jeho vynález nebude zapísaný do dejín ako niečo, čo rýchlilo zničenie spoločnosti
  • Šéf Facebooku sa vyjadril aj k prezidentovi Donaldovi Trumpovi, pravici a antivaxerom, nevidí v nich problém
  • Facebook dlhodobo čelí kritike, že sa na jeho platforme darí pravici, konšpirátorom a dezinformáciám
  • Antivaxeri majú naďalej na platforme voľnú ruku

Zakladateľ Facebooku a jeho riaditeľ Mark Zuckerberg poskytol rozsiahle interview  na tému citlivých otázok.  Rozhovor vznikol  v spolupráci spoločnosti HBO s novinármi z Axios.

Zuckerberg dostal viacero nepríjemných otázok. Na otázku, či Facebook nebude v histórii zapísaný ako vynález, ktorý urýchlil zničenie spoločnosti, odpovedal: „Mám trochu väčšiu dôveru v demokraciu. A dúfam, že moja dôvera nebude mylná,“ uviedol.

Zuckerberg odmietol, že by sociálna sieť dávala priestor prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a republikánom priestor na útoky na svojich oponentov. „Myslím si, že to robia ľudia naprieč spektrom. Toto nie je niečo, čo by robili len republikáni alebo demokrati. Myslím si, že niektorí ľudia sú viac sofistikovaní a viac autentickí alebo prirodzení na internete a sociálnych médiách,“ vysvetlil Zuckerberg. Zároveň dodal, že Facebook je platforma, ktorá poskytuje hlas tým, ktorí by ho v tradičných médiách nedostali.

Riaditeľ sociálnej siete odmietol, že by platforma bola miesto pre extrémistické pravicové názory, aj napriek tomu, že viaceré štúdie ukázali, že ľudia na Facebooku viac zdieľajú alebo lajkujú práve tento obsah.

Pre Zuckerberga je ťažké stanoviť hranicu čo je, a čo nie nenávistný obsah. „Ak sa teraz pozriete na krajinu, veľa ľudí je veľmi rozrušených a myslím si, že, úprimne povedané, z mnohých dobrých dôvodov. Máme skutočné problémy,“ povedal v rozhovore.

Facebook odstraňuje falošný alebo zavádzajúci obsah o ochorení COVID-19, no podobný krok voči Antivaxerom nechystá. Podľa šéfa sociálnej siete boli v minulosti prípady, keď boli vakcíny nebezpečné alebo sa niekomu vyskytla reakcia. „Ak niekto poukazuje na prípad, keď vakcína spôsobila škodu alebo že sa toho obáva – viete, je z môjho pohľadu ťažké povedať, že či by ste nemali mať vôbec možnosť vyjadrovať sa,“ uviedol.

Facebook dlhodobo čelí kritike

Viacero štúdií poukázalo, že politika Facebooku v šírení falošného alebo zavadzajúceho obsahuje je nedostatočná.  Nezisková organizácia Avaaz nedávno upozornila, že dezinformácie týkajúce sa zdravia na sociálnej sieti videlo 3,8 miliárd ľudí.

Zarážajúce je, že iba 16 percent podobných nezmyselných informácií o zdraví bolo na Facebooku označených varovným štítkom. Zvyšných 84 percent dezinformačného obsahu sa šírilo ďalej. Britský Inštitút pre strategický dialóg zas zistil, že pri zadaní slova holokaust do vyhľadávania na Facebooku sociálna sieť odporúča stránky popierajúce holokaust.

Zuckerberga a jeho výroky v rozhovore stihla už kritizovať kultúrna kritička aj spisovateľka z organizácie Media Matters for America Parker Molloy. „Zuckerberg nemusí súhlasiť s charakterizáciou Facebooku ako komory pravicového echa, ale to neznamená, že je to menej pravdivé,“ uviedla pre Guardian.

„Konzervatívcom sa na Facebooku darí a darí sa im to vďaka nekonzistentne uplatňovanému presadzovaniu politiky, vnútornej ideologickej obhajobe a všeobecnému zvýhodňovaniu pravice.“

zuckerberg
zdroj: SITA via AP/Mandel Ngan

Kritička zároveň ilustrovala príklad na konšpiračnej skupine QAnon, ktorá je na Facebooku mimoriadne obľúbená. Skupina verí, že demokratická strana na čele s Hillary Clinton, ľuďmi z médií a Hollywoodu vedie pedofilnú sektu. Facebook sa snaží mazať niektoré účty skupine, podľa odborníkov však v nedostatočnom rozsahu.

Ďalším problémom Facebooku je politická reklama, ktorej pravdivosť sociálna sieť neoveruje. Pri výpovedi Zuckerberga pred kongresom sa ho demokratická senátorka Alexandria Ocasio-Cortez spýtala na situáciu že by politická klamala: „Stiahnete lži alebo nestiahnete? Jednoduché áno alebo nie?“  

Šéf Facebooku jej neposkytol jednoznačnú odpoveď. „Kongresmanka, vo väčšine prípadov, v prípade demokracie, som presvedčený, že ľudia by mali byť schopní sami vidieť, čo hovoria politici, za ktorých môžu alebo nemôžu hlasovať, a sami posúdiť ich charakter,“ uviedol.

Zuckerberg už avizoval, že týždeň pred prezidentskými voľbami nebude prijímať politickú reklamu. 

Zdroj: Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech