Dezinformátori si spravili z Facebooku “trhací kalendár“. Facebookový algoritmus bol označený za hrozbu pre zdravie

  • Organizácia Avaaz prišla so štúdiou, na základe ktorej je evidentné, že facebookový algoritmus zlyhal aj napriek Zuckerbergovej snahe
  • Ukázalo sa, že až 84 percent obsahu malo dezinformačný charakter
  • Spoločnosť Facebook uviedla, že výsledky organizácie ich zaujali
facebook
Unsplash/Kon Karampelas/Taras Shypka
  • Organizácia Avaaz prišla so štúdiou, na základe ktorej je evidentné, že facebookový algoritmus zlyhal aj napriek Zuckerbergovej snahe
  • Ukázalo sa, že až 84 percent obsahu malo dezinformačný charakter
  • Spoločnosť Facebook uviedla, že výsledky organizácie ich zaujali

Nezisková organizácia Avaaz nedávno upozornila na to, že Facebook môže byť zdraviu škodlivý. Ako organizácia informuje na svojej webovej stránke, za minulý rok podobné dezinformácie týkajúce sa zdravia zahliadlo 3,8 miliárd ľudí. Zarážajúce je, že iba 16 percent podobných nezmyselných informácií o zdraví bolo na Facebooku označených varovným štítkom. Zvyšných 84 percent dezinformačného obsahu sa šírilo ďalej. 

„Dezinformačnú sprchu“ podľa The New York Times zneužívajú najmä antivaxeri, ktorí momentálne nesúhlasia s očkovaním proti koronavírusu. O tom, že antivaxeri zneužívajú sociálne siete, medzi ktoré patrí aj Facebook, hovorili aj experti z Cambridgu. Vo svojej štúdii potvrdili, že práve sociálne siete sú skvelým miestom pre efektívne a rýchle šírenie dezinformácii. To je obzvlášť nebezpečné v čase koronakrízy. 

Dezinformácie mali na Facebooku úspech 

Napriek tomu, že Facebook sa snažil s podobnými dezinformáciami o zdraví bojovať, podľa Avaaz táto snaha zlyhala. Organizácia sa okrem toho pozrela aj na to, ako sa darilo dezinformačným informáciám počas koronakrízy. Až 82 webových stránok údajne zožalo s podobnými dezinformáciami obrovský úspech, čomu dopomohla práve pandémia a to, že ľudia podľahli strachu. 

Ako sa Avaazu napokon podarilo zistiť, na Facebooku mali dezinformácie oveľa väčší úspech než na webstránkach, kde boli pôvodne uverejnené. Zdá sa teda, že facebookový algoritmus zlyhal na plnej čiare a to aj napriek Zuckerbergovej snahe. Spoločnosť Facebook pre BBC povedala, že zistenia Avaazu zaujali aj ich. 

„Spolu s organizáciou Avaaz zdieľame snahu o obmedzenie dezinformácií. Vďaka našej globálnej sieti kontrolórov sme od apríla do júna oštítkovali ako dezinformačných 98 miliónov príspevkov o COVID-19 a odstránili sme sedem milión príspevkov podobného obsahu,“ uviedla spoločnosť Facebook vo svojom stanovisku

Dezinformácie o Gatesovi ľudí zaujali 

Za nebezpečné stránky organizácia Avaaz označila napríklad realfarmacy.com, globalresearch.ca, collective-evolution.com, jedanews.com či mercola.com. Ako informuje aj Daily Mail, práve tieto stránky plné dezinformácií o zdraví mali na Facebooku 10-násobne viac videní než akýkoľvek príspevok WHO. Tieto webstránky boli populárne najmä v USA, Taliansku, Nemecku, Francúzsku a Nemecku. Ľudí zaujala aj konšpiračná teória o Billovi Gatesovi a vakcíne proti koronavíruse, o ktorej sme informovali už dávnejšie. 

Zdroje: Avaaz, The New York Times, Cambridge, BBC, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá