Najväčšie slovenské sídlisko bojuje s potkanmi. Z odpadkových košov si hlodavce urobili švédske stoly (VIDEO)

  • Potkany si pochutnávajú na bioodpade
  • Situáciu sídlisko rieši
odpad na ulici
Ilustračná snímka, Unsplash/Jon Tyson
  • Potkany si pochutnávajú na bioodpade
  • Situáciu sídlisko rieši

Obyvateľov Petržalky trápia potkany, ktoré sa premnožili najmä v okolí smetných košov. Tam si pochutnávajú na zvyškoch potravy. Ak kontajner neprevráti vietor, nemajú problém sa k jedlu doslova prehrýzť. Potkany môžu obyvatelia Petržalky bez problémov vidieť priamo počas hostiny aj za bieleho dňa. 

Informáciu priniesli tvnoviny.sk. S otázkami sme sa obrátili na hovorkyňu Petržalky Máriu Halaškovú. 

Problém s potkanmi sa opakuje 

Premnožené potkany potrápia z času na čas viaceré obce aj mestá. Samosprávy situáciu riešia rôznymi opatreniami, najčastejšie pomocou deratizérov. Tí sú odborníci na kontrolu škodcov, ktorí sú vyškolení na efektívne a humánne riešenie problémov s potkanmi. 

Na aktuálnu situáciu upozorňujú aj obyvatelia najväčšieho slovenského sídliska, ktorí starostovi Petržalky posielajú podnety. Niektorí sa s problémom podelili aj na sociálnej sieti. 

Toto sú problematické lokality v Petržalke 

„Premnoženie hlodavcov nie je výnimočným javom, no je pravda, že aktuálne aj my evidujeme ich vyšší výskyt v niektorých lokalitách Petržalky, najmä v okolí kontajnerových stojísk, ale aj kanalizačných prípojok či kotolní. K väčšiemu výskytu potkanov prispieva hlavne mierna zima. Okrem toho je lákadlom pre potkany potrava, ktorú dokážu jednoducho získať zo smetných nádob (hlavne na kuchynský odpad) umiestnených pri/v kontajnerových stojiskách. Práve v ich okolí sa hlodavce vyskytujú najčastejšie,“ vysvetľuje pre náš portál hovorkyňa Petržalky. 

Problematické lokality, kde evidujú zvýšený výskyt potkanov v okolí kontajnerových stojísk, sú: Námestie hraničiarov 20, Tupolevova 1, Budatínska 3-13, ale aj v blízkosti MŠ Tupolevova 20, kde po dohode s riaditeľkou MŠ pristúpili k okamžitej deratizácii školského dvora.

Zvýšený počet potkanov sa nachádza v okolí kontajnerových stojísk, ktoré sú definované ako spoločné časti bytového domu, preto údržbu, ako aj pravidelnú deratizáciu stojiska je povinná vykonávať správcovská spoločnosť, nie mestská časť.

Správca je povinný celoročne udržiavať stojisko tak, aby nenarúšal vzhľad a životné prostredie mestskej časti a neohrozoval zdravie a bezpečnosť jej obyvateľov. Súčasne by mal v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia mestskej časti Bratislava-Petržalka č.2/2014 o dodržiavaní čistoty a poriadku dodržiavať aj čistotu okolia stojiska. 

Opatrenia mestskej časti

Mestská časť Bratislava-Petržalka vykonáva preventívnu deratizáciu dvakrát ročne – na jar a na jeseň. V tomto roku odštartovala 1. apríla a potrvá až do konca mája. Deratizáciu v Petržalke vykonáva odborná zmluvná spoločnosť výlučne na pozemkoch, na ktorých má mestská časť zverenú zeleň do správy. 

„Biocídne nástrahy sa vkladajú do funkčných dier vytvorených hlodavcami, ktoré sa následne zasypávajú, čo zabráni voľnému prístupu detí, nepovolaným osobám a necieleným zvieratám. Nástrahy majú výstražné červené sfarbenie a proti náhodnému požitiu obsahujú látku, ktorá vyvoláva chuťový odpor pre človeka, psov a mačky. Takýto prípravok je prakticky selektívne atraktívny len pre škodlivých hlodavcov,“ vysvetľuje hovorkyňa. 

Okrem preventívnej deratizácie mestská časť vykonáva mimoriadnu deratizáciu na základe podnetov od obyvateľov alebo vlastným zistením, takisto len na nespevnených verejných priestranstvách v jej správe. Mimoriadnu deratizáciu zabezpečila aj v prípade kontajnerového stojiska prislúchajúcemu k bytovému domu Budatínska 3-13, dokonca niekoľkokrát. 

„Ak sa hniezda hlodavcov nachádzajú v rámci spoločných častí, zariadení a príslušenstva bytového domu, ku ktorým patria aj vodovodné, teplonosné, kanalizačné prípojky a oplotené záhrady/predzáhradky či kontajnerové stanovištia, deratizáciu zabezpečuje príslušná správcovská spoločnosť. Zabezpečenie deratizačných prác, ako aj iných prevenčných opatrení v podmienkach príslušenstva bytového domu je plne v kompetencii správcu objektu,“ informuje hovorkyňa Petržalky. 

Smetné nádoby musia byť uzavreté

Nadprácu mestská časť vykonáva aj v zasielaní výziev správcom bytových domov, aby si stojisko udržiavali čisté, vykonali v prípade potreby jeho deratizáciu či priestorové rozšírenie.

„Ideálny stav teda je mať všetky smetné nádoby určené na komunálny odpad uzavreté v stojisku, čo sa napríklad v prípade nádob na bioodpad nedeje. Z dôvodu malého priestoru sú umiestnené pred stojiskami, kde ich vietor ľahko zhodí a odpad z neho priláka nežiaduce hlodavce. Riešením by bolo aj častejšie vyprázdňovanie týchto nádob v réžii mestského podniku OLO,“ hovorí Mária Halašková. 

Aj preto je ďalšou z podporných aktivít, ktoré ponúka mestská časť alebo magistrát hlavného mesta správcom bytových domov, možnosť požiadať cez dotačné schémy o príspevok na rekonštrukciu existujúceho/výstavbu nového stojiska, príp. na výstavbu úplne iného typu zberných nádob – podzemných alebo polopodzemných kontajnerov.

„Na tento účel môže správca získať od MČ dotáciu vo výške od 500 do 5 000 eur. Cez dotačný systém sa nám podarilo úspešne spolufinancovať niekoľko projektov, napríklad na Furdekovej aj Beňadickej ulici.“

kontajnery
zdroj: Mária Halašková - hovorkyňa Petržalky

Predstavujú zdravotné riziko 

Potkany sú veľmi prispôsobivé a plodné hlodavce, ktoré sa dokážu rýchlo premnožiť. V priebehu roka môže jedna samica potkana porodiť niekoľko vrhov, pričom v jednom vrhu môže byť 6 až 12 mláďat. Mláďatá pohlavne dospievajú už vo veku 3 až 4 mesiacov, takže sa samy dokážu rýchlo rozmnožovať.

Premnožené potkany predstavujú vážne zdravotné riziko pre ľudí. Môžu prenášať rôzne choroby, ktoré sa prenášajú na ľudí priamym kontaktom s potkanmi, ich močom, výkalmi alebo kontaminovanými potravinami a vodou.

Zdroje: tvnoviny.sk, Petržalka.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá