Najvyhľadávanejšia atrakcia Bratislavy nezvláda nápor turistov, katastrofa spôsobuje dopravný kolaps

  • Nová výhliadková veža na Devínskej Kobyle sa za krátky čas stala vyhľadávaným turistickým bodom
  • Jej atraktivita si však vyžiadala svoju daň
devinska kobyla, vyhliadka, bratislava, auta
TASR/Jaroslav Novák, Facebook/ MČ Dúbravka
  • Nová výhliadková veža na Devínskej Kobyle sa za krátky čas stala vyhľadávaným turistickým bodom
  • Jej atraktivita si však vyžiadala svoju daň

Rozhľadňa na Devínskej Kobyle v Bratislave, nad mestskou časťou Devínska Nová Ves je turistickou vyhliadkovou vežou celkom kuriózneho tvaru. Pripomína čosi ako modlivku, alebo bodliak.

Doposiaľ bol potenciál tejto lokality zanedbávaný, možno aj preto, že na území vrcholu Devínskej Kobyly sa rozkladajú zvyšky raketovej základne z čias studenej vojny. Tá je dnes opustená a je sama o sebe kuriozitou. Z vrcholku sa preto bolo možné doposiaľ rozhliadnuť len zo zvláštnej kovovej pozorovateľne, ktorá však nedokázala poriadne prevýšiť okolité stromy. Výhľad tak bol značne obmedzený, ba až nezaujímavý. 

Veľká bratislavská atrakcia už stojí. Bude to stáť za to, odkazujú architekti vyhliadkovej veže na Devínskej Kobyle

Potenciál tohto vrcholu s výhľadom na šíre okolie a rieku Dunaj bol impulzom postaviť tu konečne poriadnu rozhľadňu. A môžeme povedať, že výhľady z nej dnes stoja naozaj za to.

Nová rozhľadňa je od leta jednou z najvyhľadávanejších atrakcií v Bratislave. Môže za to aj jej pomerne ľahká dostupnosť či efekt niečoho nového. V kombinácii so skokovým rastom návštevnosti prírody, sem pritiahol tisíce návštevníkov. Už pri jej výstavbe tím iniciatívy Naše Karpaty upozorňoval, že takúto atrakciu treba zasadiť do prírody koncepčne, čo sa však nestalo. 

Najviditeľnejší dopad návštevnosti sa ukazuje na dopravnom kolapse zo strany Dúbravky. Na lesnej asfaltovej ceste sa pred závorou divoko parkuje, vzniká tak úzky lievik v ktorom sa stretávajú prichádzajúce a odchádzajúce vozidlá, peší turisti a cyklisti. Každý víkend tu dochádzka k nebezpečným situáciám.

Posted by Ak Tak on Tuesday, November 10, 2020

Zvyšujúci sa počet áut zaparkovaných na vojenskej ceste, ktorá smeruje na Kobylu je naozajstným problémom. Komplikáciou je fakt, že táto cesta nie je v správe mestskej časti, ale patrí pod Ministerstvo obrany SR. MČ Dúbravka zareagovala podľa iniciatívy správne, keď sa začala znažiť od rezortu obrany túto cestu získať do správy a problematiku riešiť. 

„Dúbravka je aktuálne s ministerstvom v komunikácii a snaží sa o zverenie cesty do svojej správy. Následne môžeme vstúpiť do pravidiel a usmernení parkovania v tejto časti Dúbravky,“ objasnila mestská časť.

Vadilo by ti, ak by výhliadka nebola dostupná autom?

Čo dovtedy? Pokiaľ je to možné, vedenie mestskej časti odporúča parkovanie na voľnom mieste v Dúbravke a na Devínsku Kobylu jednoducho prejsť pešo. 

Len takýtmo prístupom je v momentálnej situácii možné odbremeniť prírodu od enormnej záťaže. Skúsenosti z bratislavského lesoparku pritom dávajú jasný návod, ako niektoré ďalšie problémové situácie riešiť. Možnosťou je napríklad oddelenie peších a turistov na lesných cestách vybudovaním samostatného cyklistického singletrailu.

Uvažovať by sa podľa odborníkov mohlo aj nad znížením rýchlosti na asfaltovej ceste, zároveň však umožniť bezpečný prejazd cyklistov po tamojšej cyklotrase.

V celej oblasti Devínskej Kobyly sa však stretávajú záujmy viacerých subjektov – mestských častí, ministerstva obrany, Lesov SR ako i Štátnej ochrany prírody. Aj preto je podľa iniciatívy Naše Karpaty dôležité rozvíjať tu rekreáciu a šport v súlade s ochranou prírody koncepčne, no najmä systémovo.

„Veríme, že sa územie dočká svojej koncepcie rozvoja po vzore bratislavského lesoparku, kde budú jasne zadefinované riešenia pre jednotlivé oblasti – doprava, rekreácia, ochrana prírody, rozvoj rekreačných území, zabránenie developerským záujmom. My sa naďalej usilujeme presvedčiť Lesy SR a najmä Ministerstvo pôdohospodárstva o potrebe výrazne znížiť objem ťažby dreva v týchto lesoch. Bohužiaľ, v tejto veci nás už optimizmus prešiel a odchádza postupne aj dôvera vo vedenie ministerstva,“ dodáva iniciatíva.

Zdroje: Naše Karpaty, Planet Slovakia, MČ Dúbravka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK