Najzaujímavejší rok pre Microsoft v jeho histórii?

  • Microsoft už nie je tým, čím býval. Je to úplne iná firma s novou tvárou a víziou. Od tohto roka sa tiež jedná o výrobcu smartphonov, ktorý stráca pôdu pod nohami. Redmondský gigant ešte nezažil zaujímavejší rok, ako bol tento.
image_1419501179.jpeg
  • Microsoft už nie je tým, čím býval. Je to úplne iná firma s novou tvárou a víziou. Od tohto roka sa tiež jedná o výrobcu smartphonov, ktorý stráca pôdu pod nohami. Redmondský gigant ešte nezažil zaujímavejší rok, ako bol tento.

 

Tí, ktorí dlhodobo sledujú Microsoft, sa zrejme bez námietok zhodnú na tom, že tento rok bol z pohľadu histórie firmy najzaujímavejšií. Prečo? Starý Microsoft totiž definitně skončil. Ešte bude nejaký čas trvať, než sa firma zbaví starých rán. Preto nebola núdza o prekvapenia.

Transformácia začala v minulom roku, no už v prvých týždňoch tohto roku na kráľovský trón dosadol nový riaditeľ. V roku 2015 firma oslávi len ťažko uveriteľných 40 rokov existencie. Za dobu ju viedol iba Bill Gates, po ňom Steve Ballmer a len tretím riaditeľom sa začiatkom tohtoročného februára stal Satya Nadella.

Ten prišiel z firemného sektora a firmu vedie inak. Microsoft sa začal zbavovať duchov minulosti. Nadella dal najavo, že nebude stáť o stratové divízie. Zatiaľ sme síce neboli svedkami tak radikálnych rezov, no stále zostáva otázkou, či v budúcnosti predsa len nezareže vývoj smartfónov, tabletov alebo herných konzol.

Microsoftu sa veľmi darí predovšetkým vo firemnej sfére, zatiaľ čo u spotrebiteľov boj na mnohých frontoch prehráva. Tým skôr, keď Nadella pochádza z podnikového prostredia, je pravdepodobné, že sa dočkáme zásadného obmedzenia pôsobenia redmondského giganta na trhu pre spotrebiteľov. Čas ukáže. Poďme ale miesto veštenie budúcnosti zrekapitulovať minulosť.

Satya Nadella nová nádej


Všetky zmeny viedli k zlepšeniu dôvery akcionárov a cena za akciu sa ocitla tak vysoko, kde sa štrnásť rokov nenachádzala. Treba podotknúť, že v prvom roku úradovania NADELLU sme predsa len zatiaľ skoro nič nezažili. Ako to však býva, vízia nového šéfa sa na firme podpíše hlavne z dlhodobého hľadiska.

Zatiaľ stál Nadella často u zmien, ktoré pripravil ešte energický Ballmer. Platí to napr. pre pôvodne odkladané uvedenie kancelárskeho balíka pre iPady. Office vývojári ho pripravovali dlho a firma plánovala, že sa na trh ako prvá musí dostať dotyková edícia Office pre Windows. Lenže dodnes nie je hotová, dokonca sa ani nezdá, že sa jej dočkáme skôr ako v polovici budúceho roka.

 

Zoštíhlenie


S novým riaditeľom došlo k rozsiahlej reorganizácii, niektorí veteráni firmu dokonca rovno opustili. Gates pokračoval v predaji akcií, Ballmer odišiel z predstavenstva spoločnosti. Zemetrasenie v personálnej oblasti bolo dokonané rozsiahlym prepúšťaním najväčším v histórii. Počas troch prepúšťacích fáz odišlo 18 000 ľudí. Prečo toľko? Firma nabrala 25 000 zamestnancov z Nokie.

Z uvedeného počtu prepustených pracovníkov, 12 500 pochádzalo z mobilnej divízie Nokie. Akokoľvek firma zefektívnila, tak inde naopak narástla do šírky. Kúpu mobilnej divízie fínskeho výrobcu Nadella zastaviť nemohol. Nech sa to jemu, prípadne komukoľvek ďalšiemu nepáči, Microsoft od tohto roku nosí takisto titul výrobcu smartphonov a hlúpych“ telefónov.

Zdroj: globes, venturebeat, microsoft

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech