NAKA opäť obvinila Roberta Fica za podporu poslanca Mazureka. Daniel Lipšic ho však oslobodil

  • Naka opätovne obvinila Roberta Fica
  • Ide o podporu, ktorú prejavil poslancovi Mazurekovi, ktorého odsúdili v roku za extrémistický výrok
  • Daniel Lipšic však obvinenie zrušil
Fico
TASR /Ján Krošlák
  • Naka opätovne obvinila Roberta Fica
  • Ide o podporu, ktorú prejavil poslancovi Mazurekovi, ktorého odsúdili v roku za extrémistický výrok
  • Daniel Lipšic však obvinenie zrušil

Roberta Fica opätovne obvinila NAKA. Informoval o tom Denník N. Dôvodom obvinenia je podpora extrémizmu. Robert Fico vyjadril v roku 2019 podporu Mazurekovi, ktorého odsúdili za extrémistický výrok. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic však Fica oslobodil. Rozhodnutie o obvinení Fica malo byť nezákonné alebo neopodstatnené. 

Milan Mazurek ešte v roku 2016 prezentoval v rádiu Frontinus extrémistické názory. Svojich spolužiakov rómskej národnosti prirovnal k „zoologickej záhrade“ a v živom vysielaní prehlásil, že „cigáni si nebudú môcť robiť z plodenia detí biznis.“ Mazureka za výroky odsúdili, musel zaplatiť pokutu vo výške 10 tisíc eur a prišiel o poslanecký mandát. 

Robert Fico vtedy vyjadril Mazurekovi podporu. Prehlásil, že Mazurek povedal len to, čo si myslí celý národ. Práve daným výrokom sa mal Robert Fico podľa slov prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza dopustiť trestného činu. Ten prikázal vzniesť voči Robertovi Ficovi obvinenie, pretože „schvaľovanie trestného činu je tiež trestný čin“.

Oslobodil ho Kováčik

Obvinenie zo stola vtedy zmietol Dušan Kováčik, no krátko po tom, ako Dušan Kováčik opustil špeciálnu prokuratúru, obvinila NAKA Roberta Fica z podporovaniu extrémizmu opäť. Obvinenie sa však opäť zmietlo zo stola, zrušil ho špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan vyhlásil, že obvinenie Roberta Fica bolo nezákonné. „Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic toto obvinenie z úradnej moci ako nezákonné zrušil postupom podľa paragrafu 230, odsek 2, písmeno e Trestného poriadku s tým, že v danej veci vykonal úkon podriadeného dozorového prokurátora v zmysle zákona o prokuratúre,“ informoval Skladan.

Ako vysvetľuje Denník N, ide o paragraf, ktorý hovorí, že prokurátor môže zrušiť rozhodnutie policajta v prípade, ak je nezákonné alebo neopodstatnené. Prokurátor môže takéto rozhodnutie nahradiť tým svojim.  

Zdroj: Denník N/ minúta po minúte

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech