Namiesto 180 eur len 18. Ako sa naozaj zmenia rodičovské dôchodky

  • Šéf rezortu práce a sociálnych vecí oznámil zmenu financovania tzv. rodičovského bonusu
  • Expert prezradil, ako tento krok bude vyzerať v praxi
Starší muž a žena spoločne hľadia do notebooku a peniaze.
Ilustračné foto, Freepik/@stefamerpik, Freepik/@ededchechine
  • Šéf rezortu práce a sociálnych vecí oznámil zmenu financovania tzv. rodičovského bonusu
  • Expert prezradil, ako tento krok bude vyzerať v praxi

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) oznámil zmenu financovania tzv. rodičovského bonusu. Ide o sumu, ktorú prvýkrát v tomto roku dostávajú rodičia k dôchodku za každé pracujúce dieťa. Po novom nemá ísť o časť sociálnych odvodov pracujúcich detí, ale o darovanie dvoch percent dane z príjmu svojim rodičom na penzii namiesto toho, aby ich deti venovali neziskovke.

Jozef Mihál, odborník na dane, mzdy a odvody, upozornil na túto zmenu na sociálnej sieti. Vysvetlil, ako budú „nové“ rodičovské dôchodky vyzerať. V súčasnosti ich poberá viac ako 800-tisíc dôchodcov.

„Štát a Sociálna poisťovňa takto získajú časť prostriedkov na avizované zvýšenie trinástych dôchodkov,“ uviedol Mihál.

V dôchodkovom systéme vyhráva ideológia nad zdravým rozumom

Odborník na dane, mzdy a odvody uvádza jasný príklad, ktorý ukazuje, ako by tento krok fungoval v praxi. 

„Príklad: Pani Anna má ako zamestnankyňa hrubú mzdu 1 000 eur. Ak by sa výpočet rodičovských dôchodkov nezmenil, počas roka 2024 by jej rodičia každý dostali rodičovský dôchodok vo výške: 1,5 % z 1 000 eur = 15 eur mesačne, resp. 180 eur za celý rok.“

Ako sme už ale spomenuli, po novom sa ale rodičovský dôchodok má počítať ako 2 % z dane. Vo svojom príklade Mihál jasne ukazuje, ako by sa tzv. rodičovský bonus „okresal“.

„Základ dane = 1 000 eur – 134 eur (odvody) – 470 eur (nezdaniteľná časť) = 396 eur. Daň = 19 % z 396 eur = 75,24 eura. 2 % z dane = 2 % z 75,24 eura = 1,50 eura. ‚Po novom‘ tak rodičia pani Anny dostanú rodičovský dôchodok 1,50 eura mesačne, resp. 18 eur za celý rok. Spolu.“

„’Nový‘ rodičovský dôchodok tak bude 20 x nižší ako doteraz. To je tak, keď v dôchodkovom systéme vyhráva ideológia nad zdravým rozumom,“ zakončil Mihál svoj príspevok.

Rozoštvávanie spoločnosti

K dnešnému vyjadreniu ministra práce ohľadom vyplácania 13. dôchodkov a financovania tzv. rodičovského bonusu sa vyjadrila aj Nadácia Zastavme korupciu. 

„Vláda Roberta Fica tak začína plniť jeho vyhrážky, že jeho úhlavným nepriateľom budú mimovládky. Týmto krokom však poškodí nielen protikorupčným neziskovkám, ale napríklad aj neziskovkám, ktoré pomáhajú starým či ťažko chorým ľuďom. Navyše proti sebe rozoštváva spoločnosť, keď umelo vytvára súťaž o dve percentá z daní medzi občianskymi organizáciami a dôchodcami,“ uviedla Nadácia.

Šéf rezortu práce a sociálnych vecí Erik Tomáš avizuje úplnú zmenu podstaty asignácie dvoch percent dane z príjmu na Slovensku. Najvyšší predstaviteľ mimovládnych neziskových organizácií v poradných orgánoch vlády Marcel Zajac tak reagoval na zámer nahradiť rodičovský dôchodok v súčasnej podobe tým, že deti budú môcť prispieť svojim rodičom na dôchodku dvomi percentami z ich dane z príjmov. Táto zmena sa má pritom zaviesť už od 1. januára budúceho roka.

„Táto zmena by priniesla úplný výpadok významnej časti financií, ktoré dnes neziskové organizácie používajú na napĺňanie svojich verejnoprospešných cieľov. Z dát, ktorými štát disponuje, vyplýva, že väčšina financií z asignácie 2 % je dlhodobo využívaná najmä v oblasti sociálnej a zdravotnej starostlivosti, ako aj v oblasti vzdelávania a kultúry,“ konštatoval Zajac.

Doteraz, aj za predchádzajúcich vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho, podľa neho bývalo dobrým zvykom, že vláda takéto zásadné zmeny vopred prediskutovala so svojimi partnermi a poradnými orgánmi, v tomto prípade s Radou vlády pre mimovládne neziskové organizácie.

Každá zmena asignačného modelu by podľa Zajaca mala prejsť dôkladným posúdením možných dopadov, pretože môže znamenať vážny výpadok v poskytovaní služieb a starostlivosti pre občanov, ktorú dnes štát nedokáže efektívne zabezpečiť vo svojej réžii.

„Pomoc našim rodičom – aj formou vyplácania dôchodkov, považujeme za nepochybne dôležitú tému. Pri takejto zásadnej systémovej zmene a téme, ktorá môže mať negatívny dopad na poskytovanie sociálnych služieb aj na ďalšie oblasti, ako je zdravotníctvo či školstvo, však nevidíme žiadny dôvod vec primať v zrýchlenom konaní, ako to dnes avizoval minister Tomáš,“ povedal.

Verí, že táto téma bude predmetom najbližšieho rokovania Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, ktoré je riadne plánované na 5. decembra tohto roka.

Zdroje: SITA, FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá