Trináste dôchodky štát tento rok nevyplatí

  • 13. dôchodky tento rok nebudú vyplatené
  • Informoval o tom Erik Tomáš
dôchodcovia seniori peniaze euro
Ilustračné foto, TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Markus Spiske
  • 13. dôchodky tento rok nebudú vyplatené
  • Informoval o tom Erik Tomáš

Portál Aktuality.sk informoval, že penzisti tento rok nedostanú 13. dôchodkov v rámci vyplácania starobných penzií. 

„Napriek enormnému úsiliu Sociálna poisťovňa nie je schopná doručiť 13. dôchodky v tomto roku,“ povedal minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) na dnešnej tlačovej konferencii.

Za vinníka označil bývalého ministra financií Igor Matoviča. Minister povedal, že penzisti dostanú 13. dôchodky budúci rok. Presnú sumu však nepovedal, keďže tá bude známa až v januári.

Tomáš povedal, že príčinou je to, že už od 2. novembra sa vypláca Matovičova sociálna dávka. Práve preto sociálna poisťovňa nezvládne 13. dôchodok vyplatiť. Táto dávka je vo výške 50 až 300 eur. 

Minister práce zároveň povedal, že momentálne pracuje spolu s ministerstvom financií na tom, aby dôchodcovia dostali ešte tento rok vyplatený jednorazový príspevok.

Penzisti podľa Tomáša dostanú v decembri budúceho roka trinásty dôchodok v priemernej sume daného typu dôchodku. V prípade starobných dôchodcov však nepôjde o priemernú sumu dôchodku ku koncu tohto roka, ale o priemernú sumu starobného dôchodku za celý tento rok.

Nepôjde tak o trinástu penziu vo výške približne 640 eur, ale v sume zhruba 606 eur. Do zákona sa dá pritom poistka, aby poberatelia sirotských, invalidných či vdoveckých dôchodkov dostali trinásty dôchodok najmenej v sume 300 eur. Nestane sa tak, že by týmto osobám výška trinástej penzie oproti tomuto roku klesla.

Rodičovský dôchodok sa bude vyplácať inak

Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, dnes oznámil, že rodičovský dôchodok sa bude po novom vyplácať inak, a to formou dvoch percent z dane z príjmu, informoval Denník N.

Touto zmenou chce Tomáš ušetriť 300 miliónov eur. Milan Krajniak, bývalý minister práce nastavil rodičovský dôchodok ako časť sociálnych odvodov.

Podľa Tomáša sa táto zmena môže dotknúť mimovládnych organizácií, pre ktoré sú dve percentá jedným z príjmov. Erik Tomáš chce peniaze použiť na budúcoročné zvýšenie trinásteho dôchodku zo súčasných 50 až 300 eur na odhadovaných 606 eur.

Deti budú môcť prispieť svojim rodičom z tých známych dvoch percent daní z príjmov fyzických osôb,“ upresnil Tomáš. 

Vláda ide vydierať ľudí

K dnešnému vyjadreniu ministra práce ohľadom vyplácania 13. dôchodkov a financovania tzv. rodičovského bonusu sa vyjadrila aj Nadácia Zastavme korupciu. 

„Vláda ide vydierať ľudí. Buď prestanete darovať 2% daní neziskovkám alebo vaši rodičia prídu o tzv. rodičovský bonus,“ uvádza vo svojom stanovisku Nadácia.

„Vláda Roberta Fica, tak začína plniť jeho vyhrážky, že jeho úhlavným nepriateľom budú mimovládky. Týmto krokom však poškodí nie len protikorupčným neziskovkám, ale napríklad aj neziskovkám, ktoré pomáhajú starým, či ťažko chorým ľuďom. Navyše proti sebe rozoštváva spoločnosť, keď umelo vytvára súťaž o 2% z daní medzi občianskymi organizáciami a dôchodcami,“ doplnila Nadácia.

Zdroje: Aktuality.sk, SITA, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá