Napätie medzi Čínou a USA rastie. Čínska vojnová loď odrezala loď amerického námorníctva

  • Ide už o druhú vojenskú provokáciu v priebehu týždňa
  • Vojenské lode sa stretli pri Taiwane
chinacover
Ilustračný obrázok, námorníctvo, Terje Pedersen/NTB Scanpix via AP
  • Ide už o druhú vojenskú provokáciu v priebehu týždňa
  • Vojenské lode sa stretli pri Taiwane

Čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu na vrcholnom bezpečnostnom summite Ázie povedal, že konflikt so Spojenými štátmi by bol „neznesiteľnou katastrofou“, ale že jeho krajina sa usiluje viesť dialóg o konfrontácii. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Práve v tom čase došlo k náhlemu manévrovaniu amerických, kanadských a čínskych námorných jednotiek. Čínska vojnová loď totiž prekročila provu americkej vojnovej lode vo vzdialenosti 150 yardov a prinútila torpédoborec amerického námorníctva urobiť vyhýbací manéver, aby sa vyhol kolízii. Tento incident nazvala americká armáda „nebezpečnou námornou interakciou“, ako o tom informuje portál ABC News.

Americký torpédoborec USS Chung-Hoon a kanadská fregata HMCS Montreal v oblasti, kde došlo k stretu, vykonávali prejazd v medzinárodných vodách Taiwanského prielivu, ktorý oddeľuje čínsku pevninu a Taiwan.

„Americká armáda lieta, plaví sa a operuje bezpečne a zodpovedne všade tam, kde to umožňuje medzinárodné právo,“ uvádza ministerstvo v stanovisku.

Rovnako sa vyjadrila aj kanadská ministerka obrany Anandová, podľa ktorej sa bude Kanada plaviť všade, kde to medzinárodné právo dovoľuje, vrátane Taiwanského prielivu.

Naopak podľa čínskej armády nedošlo k žiadnemu blízkemu kontaktu, zmienila sa totiž len o sledovaní priechodu. „Príslušné krajiny zámerne podnecujú riziká, podkopávajú regionálny mier a stabilitu,“ uviedla.

Podľa taiwanského ministerstva obrany sa lode premávali prielivom severnou trasou, no nič zvláštne si nevšimli, píše denník Al Jazeera.

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom zaťažuje viacero tém – od podpory demokraticky spravovaného Taiwanu, územných sporov v Juhočínskom mori až po rozhodnutie prezidenta Joea Bidena obmedziť vývoz polovodičových čipov.

Li na bezpečnostnom summite Dialóg Šangri-La v Singapure povedal, že svet je dosť veľký pre Čínu a USA, aby spolu mohli rásť. Niekoľko dní predtým však odmietol osobné stretnutie s americkým ministrom obrany, uvádza TASR. „Čína a USA majú rozdielne (politické) systémy a líšia sa aj v mnohých iných ohľadoch,“ povedal.

Spory medzi USA a Čínou

Len pred pár dňami informovali americké médiá, že podľa Carlosa Del Tora, tajomníka námorníctva, bolo americké námorníctvo zasiahnuté Čínou sponzorovaným hackerským útokom. Podľa tajomníka sa americká armáda stretáva s podobnými útokmi často, no napriek tomu ich tento útok „ovplyvnil.“ „Nie je prekvapením, že Čína sa takto správa nielen posledných pár rokov, ale už desaťročia,“ povedal.

CNBC News uvádza, že technologická spoločnosť Microsoft vydala spolu s ďalšími spravodajskými agentúrami varovanie pred sofistikovanými hackerskými skupinami podporovanými čínskym štátom.

„Naďalej budeme spolupracovať s našimi spojencami a partnermi na riešení tohto kritického problému,“ povedal na brífingu hovorca Matthew Miller.

Zdroje: TASR, ABC News, Al Jazeera, CNBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá