Náramok od Googlu, ktorý nebude len jedným z ďalších fitness náramkov

  • Skupina vedcov podporovaná spoločnosťou Google vytvorila náramok na monitorovanie zdravia, ktorý môže pomôcť lekárom, terapeutom alebo vedcom získať nepretržité údaje o tom ako sa ich pacientom darí.
image_1435932358.jpeg
  • Skupina vedcov podporovaná spoločnosťou Google vytvorila náramok na monitorovanie zdravia, ktorý môže pomôcť lekárom, terapeutom alebo vedcom získať nepretržité údaje o tom ako sa ich pacientom darí.

 

Experimentálne zariadenie vyvinuté spoločnosťou Google X dokáže merať pulz, srdcový rytmus, teplotu kože a dokonca aj informácie o prostredí ako napríklad úroveň svetla alebo zvuku. Andy Conrad, vedúci tímu vedcov, sa vyjadril, že toto zariadenie nebude určené pre bežných zákazníkov a komerčné využitie. Určite vám napadlo, že podobné funkcie sú dostupné v mnohých iných, na trhu bežne dostupných, zariadeniach, no Google má však s týmto projektom iné plány.

 

 

Andy Conrad: „Našim hlavným cieľom je vytvoriť zariadenie pre medicínske účely, ktoré bude predpisované pacientom alebo určené pre klinické testy.“

Doktori, výskumníci alebo farmaceuti dlho rozmýšľali nad tým ako nepretržite monitorovať vitálne funkcie svojich pacientov mimo svojich laboratórií. Vytvorenie zariadenia, ktoré bolo ľahké na nosenie a najmä ktoré dokázalo zaznamenať bohaté a presné údaje bolo veľmi náročné, povedala Kara Dennis, riaditeľka  spoločnosti Medidata, spoločnosť sídliaca v New Yorku špecializovaná na analýzu dát.

S pomocou spoločnosti LG Electronics sa podarilo Googlu cez softvér Android Wear ponúknuť smart-hodinky s funkciami pre monitorovanie zdravia. Apple, Fitbit a kopec iných predávajú smart-hodinky a zariadenia s podobnými funkciami. No podľa Andyho Conrada všetky tieto zariadenia nie sú úplne dôsledné vo svojich meraniach.

 

 

A práve tu prichádza na scénu tajné laboratórium Google X. Táto super tajná divízia má rozbehnuté projekty ktoré už pozná celý svet, ako napríklad auto bez vodiča, veterné turbíny alebo drony. Oddelenie, ktoré má na starosti tento pokrokový náramok, už dokázalo vyvinúť kontaktné šošovky, ktoré merajú úroveň cukru v slzách diabetikov. Tak isto ako kontaktné šošovky, aj tento náramok bude nepretržite zhromažďovať údaje.

 

Nezodpovední pacienti

V minulosti doktori robili všetko – pacient sa len musel ukázať v ordinácii. No teraz bude môcť pacient sám pristupovať zodpovedne k zhromažďovaniu údajov o svojom zdravotnom stave. Dokonca taká maličkosť ako pravidelne nabíjanie dokáže ovplyvniť vypovedaciu schopnosť nazhromaždených údajov. Presný a spoľahlivý senzor na zápästí to všetko môže zmeniť.

 

 

Vízia budúcnosti podľa Googlu nie len o získavaní údajov, keď ste chorí, ale najmä o podchytení prvotných znakov choroby v čase, keď sa cítite zdraví. Prevencia znamená všetko!

Google spolupracuje s akademickými výskumníkmi a farmaceutmi na testovaní presnosti svojho náramku a vybavení všetkých potrebných povolení na jeho využitie v USA a Európe. Testovanie vo vybraných ordináciách začne už v lete. Okrem toho Google momentálne hľadá partnera, ktorý ich prelomový náramok bude vyrábať vo veľkom. Tak napríklad, švajčiarsky výrobca liekov, Novartis AG, získal licenciu na využitie ich kontaktných šošoviek na komerčné účely.

 

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech