Narcistovi ide o udržanie moci. Takto rozpoznáš, že si obeťou manipulácie

  • Narcisti či psychopati sa rozpoznávajú ťažko
  • Nikdy nevieš, kedy na nejakých môžeš naraziť
  • Prečítaj si TOP 5 článkov, ako s nimi zatočiť
Dievča plače
Narcisti a psychopati sú aj v našej spoločnosti Reprofoto: Freepik/Balash Mirzabey
  • Narcisti či psychopati sa rozpoznávajú ťažko
  • Nikdy nevieš, kedy na nejakých môžeš naraziť
  • Prečítaj si TOP 5 článkov, ako s nimi zatočiť

Narcisti či psychopati sa vyskytujú v každej spoločnosti. Pravdou však zostáva, že niekedy je obtiažne ich identifikovať alebo dokonca aj pomenovať. Najčastejšie sa s týmito ľuďmi stretávame vo filmoch či seriáloch. Dnes ti ale poradíme, čo robiť, ak na nejakých narazíš v reálnom živote.

Ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy. Pripravili sme si pre teba výber TOP 5 článkov, vďaka ktorým pochopíš, ako myslia a prečo sa správajú a konajú tak, ako konajú. V neposlednom rade ti tiež poradíme, ako s nimi čo najefektívnejšie zatočiť, ak je to potrebné.

Znaky, ktoré sprevádzajú ľudí s poruchou narcizmu

„Ľudia s narcistickými črtami si zakladajú na kontakte s ľuďmi. Neuzavrú sa ako napríklad sociopati, ale potrebujú udržiavať medziľudské vzťahy. Sú kontaktní v tom zmysle, že sociopati a psychopati dokážu fungovať aj mimo spoločnosti,“ uviedla odborníčka v tomto článku. 

Nie všetkých z nich však musíme považovať výlučne za zlých, pokiaľ s nimi dokážeme jednať. O partnerských vzťahoch to platí dvojnásobne a mať v súkromnom či pracovnom živote narcistu so sebou prináša veľa výziev. Ľudia s narcistickými črtami sa cítia výnimoční. Majú silné presadenie pocitov, že sú výnimoční, čo je len predstava. 

Nielen to, ako ich zvládať, ale aj omnoho viac, nám prezradila psychologička Naďa Jacko Lysáková. Dozvieš sa tiež informácie o tom, ako vyzerá ideálna obeť narcistu, podľa čoho ich rozoznať, a prečo môžu byť vo vzťahu horší než psychopati. 

Nebezpečný „love bombing“ ťa môže zruinovať

Pri láske a vzťahoch ešte chvíľu ostaneme. Práve psychopati majú totiž v obľube používať konkrétnu „sladkú“ taktiku. Love bombing je správanie, pri ktorom druhú osobu, zvyčajne romantického partnera, zahlcuje človek pozornosťou, náklonnosťou a darčekmi. V skutočnosti ide o dosť nebezpečnú taktiku, ktorá nám môže zničiť sebavedomie.

Práve o tomto nepopulárnom fenoméne sme sa rozprávali s psychologičkou Veronikou Pastrnakovou. „K love bombingu môže dôjsť v ktorejkoľvek fáze vzťahu, ale pozorovanie a výskumy ukazujú, že častejšie sa objavuje pri prvom stretnutí dvoch ľudí alebo na začiatku vzťahu. Narcista potrebuje uistenie, že je dosť dobrý, a dokáže si ľudí udržať a mať nad nimi kontrolu.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá