Národné laboratórium zavádza kvantové solárne okná, ktoré vyrobia energiu pre celú budovu

  • Prečo nemať okrem solárnych panelov na streche aj solárne panely na oknách alebo fasádach budov? Vedci z Los Alamos pracujú na využití každého voľného centimetru našich domov.
solar-windows-technology-full-width-tall-1020x538
  • Prečo nemať okrem solárnych panelov na streche aj solárne panely na oknách alebo fasádach budov? Vedci z Los Alamos pracujú na využití každého voľného centimetru našich domov.

Predstav si budúcnosť, ktorej budú budovy a domy získavať energiu na ich fungovanie z okien. Mnoho vedcov pracovalo na tomto nápade, ale nedávno sa už piatim vedcom z Los Alamos National Laboratory podarilo demonštrovať technológiu solárneho okna. Namiesto ukazovania rôznych malinkých prototypov, skonštruovali potrebné využiteľné veľkosti solárnych okien, ktoré môžu reálne vytvárať elektrickú energiu pre celú budovu.

solar-facade-1020x610

Foto: inhabitat.com

Na základe štúdie z National Laboratory sú „Luminescentné solárne sústredovače“ – Luminescent solar concentrators (LSCs) – hlavným kľúčovým komponentom pre solárne okná. LSCs môžu zbierať slnečné lúče z obrovských plôch, a taktiež môžu fungovať, ako „zariadenia pre riadené svetlo“. Zbierajú slnečné lúče pomocou koloidných kvantových bodiek, ktoré majú rôzne benefity v podobe vlastnosti vydržať dlhodobé pravidelné osvecovanie slnečnými lúčmi. Koloidné kvantové bodky majú vysokú úroveň pohlcovania fotónov, čo znamená, že tieto bodky tak ľahko slnečné lúče nezničia.

Fluorophores v LSCs taktiež pomáha oknám robiť ich prácu. Po momente, keď je svetlo zachytené, chemické zlúčeniny znovu vyžiaria fotóny. Fotovoltaické bunky môžu následne zachytiť vnútorne odrazené fotóny.

solar-windows-technology-full-width-tall-1020x538

Foto: inhabitat.com

Tím vedcov pri tvorbe použil takzvanú „doctor-blade“ technológiu pre vytvorenie LSC okien. Táto technológia sa často využíva v tlačiarňach na odstránenie nadbytočného atramentu a zanechania jednotného filmu. Vedci použili kresliacu technológiu pri tlačiarňach na pridanie tenkej, jednotnej vrstvy „kompozitných polymérnych bodiek“ na veľké sklenené dosky, ktoré môžu byť použité na budovách. Hlavný vedec tímu, Victor Klimov povedal: „Solárne okná, môžu premeniť pasívne fasády budov, na jednotky tvoriace elektrickú energiu.“

Vedci dúfajú, že ich výskum LSC môže zredukovať cenu solárnej energie. Ich solárne panely, by totižto nepotrebovali tak drahé fotovoltaické materiály, ako iné solárne modely. Detailne rozpracovanú štúdiu výskumu, ktorú publikovali tento týždeň do Nature Energy, si môžeš pozrieť tu.

Zdroj článku: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK