Nauč sa superschopnosť ako z filmu. Toto je metóda, vďaka ktorej budeš čítať až o 400 % rýchlejšie

  • Chcel by si čítať viac kníh, no nemáš na to čas?
  • S touto metódou sa pre teba čítanie stane hračkou
  • Keď si ju osvojíš, rýchlosť tvojho čítania sa môže zvýšiť o skoro 400 %
„PX Project“: Metóda, vďaka ktorej sa naučíš čítať až o 300 % rýchlejšie
Unsplash/@felipepelaquim
  • Chcel by si čítať viac kníh, no nemáš na to čas?
  • S touto metódou sa pre teba čítanie stane hračkou
  • Keď si ju osvojíš, rýchlosť tvojho čítania sa môže zvýšiť o skoro 400 %

Hovorí ti niečo meno Tim Ferriss? Ide o autora bestsellerov ako 4-hodinový pracovný týždeň, Štvorhodinové telo či Nástroje titanov. Mnoho ľudí ho označuje za majstra motivácie a produktivity, čo mu určite nemožno odoprieť.

Vo svojich knihách i na svojom blogu sa s ľuďmi delí o skvelé triky, ktoré môžu aj tebe ušetriť množstvo času. Medzi ne patrí aj jeho veľmi populárna metóda, ktorú nazval „PX Project“. Stretla sa s takým úspechom, že ju dokonca vyučoval na Princetonskej univerzite.

Meno najbohatšieho Slováka na tento rok je známe. Jeho majetok sa zväčšil o stovky miliónov eur

Aby sme boli presní, táto metóda by mala tvoje čítanie zrýchliť až o neuveriteľných 386 %. Ak by si čakal nejaké náročné cvičenia či techniky, nedočkáš sa. Všetko je v skutočnosti veľmi jednoduché – až podozrivo jednoduché. Všetko, čo budeš potrebovať, je chuť venovať tomu čas a cvičiť, kým nepocítiš zlepšenie. Princíp celej tejto metódy totiž spočíva v našom vizuálnom systéme. 

Tim Ferriss ju na svojom blogu rozdelil na 3 základné odporučenia. 

#1 Nečítaj celé riadky

Keď čítame, robíme to tak, ako sme sa to naučili – teda zrakom text čítame zľava doprava, po jednotlivých riadkoch. Princípom tejto metódy je však nečítať zľava doprava, ale zhora nadol, teda ako keby “skákať” po riadkoch s tým, že tvoj zorný uhol pritom aj tak zaberie celý riadok. Najlepšie to pochopíš nasledovne: prikry si dlaňou jedno oko a ukazovák druhej ruky polož na prvý riadok nejakého textu. Sleduj ho len jedným okom a ukazovákom sa posúvaj nadol – po jednotlivých riadkoch, akoby si text prstom skenoval. Celý riadok teda budeš vidieť len periférne, no časom ti to bude úplne stačiť na to, aby si ho dokázal prečítať. 

#2 Nevracaj sa k jednotlivým slovám ani riadkom

Vedel si o tom, že až 30 % času pri čítaní venujeme tomu, že sa vraciame k tomu, čo sme si už prečítali? Či už preto, že nás nejaká myšlienka zaujala, alebo sme nepozorní – tvorí to až jednu tretinu času. Jednou zo zásad PX Projectu je aj vzdanie sa tohto zlozvyku. 

zdroj: Unsplash/Alexander Michl

#3 Metódu sa naučíš jedine tréningom

Keď si to budeš skúšať po prvýkrát, do mysle sa ti dostane len cca 50 % textu. Nesmieš sa však nechať odradiť, tréningom sa to bude veľmi rýchlo zlepšovať. Aj horizontálne periférne videnie je len vecou tréningu. Aby si sám videl, aký progres robíš, stopuj si, za koľko sekúnd si schopný prečítať si jednu stranu v nejakej knihe s porozumením. Sám uvidíš, ako táto rýchlosť porastie. 

Tipy na zlepšenie

  • Nenechaj sa odradiť počiatočným neúspechom. Podľa autora tejto metódy sa môžeš už za 20 minút zlepšiť až o 100 %. Treba len vytrvať.
  • Miesto prsta použi pero. Je pre nás totiž veľmi náročné “trackovať” text bez niečoho, čo by nás viedlo. Preto kým sa to naučíš, pero je ideálnou pomôckou. 
  • Skvelý tip uvádza aj portál Wired. Čo musíš urobiť, je vypnúť svoj “vnútorný hlas”, ktorý je pri čítaní automaticky prítomný. Pre rýchločítanie je to totiž nevyhnutné – veľmi by ťa to spomaľovalo. 
  • Na začiatok si urči pravidlo, že jednému riadku nevenuješ viac ako jednu sekundu. Spočítaj si teda počet riadkov na jednej strane a nastav si časovač. Keď to budeš zvládať, čas skráť na polovicu – teda tak, aby si mal na každý riadok len 0,5 sekundy. 

Záverečné odporúčanie 

Takýto typ čítania samozrejme nie je vhodný na všetky druhy textov. Ak chceš napríklad pri čítaní relaxovať a ponoriť sa do deja, len sotva si zvolíš túto metódu. Ak si však potrebuješ do práce či do školy naštudovať množstvo materiálov, toto je optimálny spôsob, ako na to. Osvojiť si túto metódu sa však určite oplatí, nakoľko ti môže ušetriť obrovské množstvo času. 

Zdroje: tim.blog, wired.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech