Návrat k normálu je pre ľudí vykúpenie. Investori však prežívajú nočnú moru

  • Znamená prichádzajúci pokles súboj o prežitie podnikov?
  • Koniec peňazí zadarmo a nízkych úrokových sadzieb
  • Odzvonilo boomu startupov?
pokles ekonomiky
Ilustračný obrázok, pixabay/AP Echinator
  • Znamená prichádzajúci pokles súboj o prežitie podnikov?
  • Koniec peňazí zadarmo a nízkych úrokových sadzieb
  • Odzvonilo boomu startupov?

Keď sa svet pomaličky dostáva z pandemickej situácie, prichádza nový problém, ktorý je nočnou morou pre maloobchody a začínajúce podniky. Spoločnosti, ktoré počas posledných rokov prosperovali a dosahovali vysoké zisky, teraz začínajú prepúšťať a škrtať náklady, kde sa len dá. 

Napríklad podľa portálu Axios, americká spoločnosť predávajúca kuchynský riad, ktorá koncom roka 2021 získala nové investície vo výške 80 miliónov dolárov, dnes stojí pred úplne inou situáciou. Ani nie o pol roka neskôr prepustila dvadsať ľudí, čo tvorí 5 percent jej zamestnancov. Údajne pre reorganizáciu. 

Aká je pravda, vie len spoločnosť sama, avšak netreba zabúdať na fakt, že podobné signály cítiť aj z iných strán. Ide najmä o spoločnosti zamerané na spotrebiteľov, teda mediálne spoločnosti, predávajúce reklamu, a obchodné spoločnosti, ktoré predávajú tovar bežným ľuďom. Čoraz viac počuť z týchto strán informácie, že dochádza k spomaleniu rastu predaja a poklesu tržieb. 

Len výkyv, alebo nás čaká skutočný pokles? 

Nikto zatiaľ nevie, či je tento jav len určitým výkyvom, alebo je to varovný signál skutočného poklesu, ktorý nás čaká. Aj keď je ťažké zistiť informácie zo súkromných spoločností, znakom, že niečo nie je v poriadku, je aj pokles pracovných miest na trhu práce.

Skutočný pokles by nebol pre žiadnu stranu potešujúcim faktorom. Tovary a služby, ktoré boli doteraz dotované investormi, aby získali podiel na trhu, tak môžu zdražieť.

Na druhej strane, spoločnosti, ktoré si doteraz konkurovali, by sa mohli zlúčiť, čo by mohlo prospieť maržiam, ale výber pre spotrebiteľov by sa znížil. 

Podľa portálu The Information v Amerike za posledný mesiac prepustili viac ako 2 000 ľudí zo začínajúcich firiem. Rovnaký trend badáme aj v Európskych krajinách. Mnoho podnikov momentálne nevie, čo si o ekonomickej situácii myslieť. Nie každý z investorov na akciových trhoch tieto signály vidí, preto panuje všeobecná neistota. 

office space
zdroj: pixabay/AP StartupStockPhotos

Hlavné teórie, prečo sa to deje, sú najmä tie, že ľudia, ktorí počas pandémie boli doma a nakupovali online – vďaka čomu došlo aj k rastu online bannerov –, už netrávia toľko času na internete.

Častejšie míňajú peniaze mimo domu. Dôkazom toho je aj návštevnosť letísk, ktoré začínajú pomaly dosahovať čísla spred pandémie. A aj ľudia, ktorí stále uprednostňujú čas doma, už spravili všetky panické a impulzívne nákupy. 

Koniec peňazí zadarmo pre začínajúce firmy 

Aj v bankovom sektore badať zmeny, ktoré sťažujú situáciu v prípade financovania podnikateľských nápadov. Výhodné pôžičky pre začínajúcich podnikateľov, ako aj jednoduché podmienky ich získania, pomaly z ponuky miznú.

V posledných rokoch veľmi nízke úrokové sadzby pomáhali podnikom, ktoré potrebovali viac času na rozbehnutie svojho podnikania, uľahčiť ich situáciu. Mohli si od bánk požičať takmer za nič alebo predať svoje časti investorom, ktorí boli ochotní zaplatiť.

Táto doba, ako sa zdá, je už za nami. Rastúce úrokové sadzby a inflácia podľa investorov predpokladá, že podniky pre ich záchranu budú viac otvorené fúziám. Neustále rastúca inflácia spôsobuje, že spotrebitelia sa snažia svoje nákupy radšej odložiť alebo úplne obmedziť. 

Ako spomenul portál Vox, najmä firmy, ktoré na základe minulých výsledkov precenili svoje rastové vyhliadky, sa musia teraz obmedziť. To je v najpravdepodobnejšom prípade obmedzenie marketingu, ktorý ja takmer vždy prvou vecou, ktorú spoločnosti obávajúce sa o náklady, znížia. V druhom prípade to býva spomalenie plánov na prijímanie zamestnancov. 

stock
zdroj: pixabay/AP 3844328

Pandémia pomohla zavrieť množstvo malých podnikov, zatiaľ čo v rovnakom čase iné podniky zaznamenávali nárast. Uvidíme, čo spôsobí návrat k normálu a prebiehajúca vojna na Ukrajine.

Musk sa už predsa koncom roka na svojom Twitteri vyjadril, že veľa startupov rok 2022 neprežije a recesiu máme očakávať už toto leto alebo najneskôr v roku 2023.

Zdroje: vox.com, theinformation.com, axios.com, twitter.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá