Názov Bratislava oslavuje 100 rokov, mesto dostalo k výročiu nový vizuál

  • Za novým vizuálom stojí známy dizajnér Martin Bajaník
  • Nájdeš na ňom rôzne dominanty Bratislavy meniace sa v čase
Bratislava (Pixabay.com)
Bratislava (Pixabay.com)
  • Za novým vizuálom stojí známy dizajnér Martin Bajaník
  • Nájdeš na ňom rôzne dominanty Bratislavy meniace sa v čase

K príležitosti 100. výročia názvu Bratislava vypracoval dizajnér Martin Bajaník svoj vlastný vizuál. Hlavným motívom sa stala poštová známka, ktorá má Bratislavu ukázať ako otvorenú metropolu spojenú so svetom. Na svojej facebookovej stránke ju zverejnil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Bratislava bola kedysi významným, no zato malým mestom Uhorska a neskôr Rakúsko-Uhorska. Jej nemecký názov Pressburg neskôr početná maďarská menšina premenovala na Pozsony a pre Slovákov platil dlhé roky názov Prešporok. Ten sa uchytil až do roku 1919, kedy sa zmenil na súčasnú Bratislavu.

Naše hlavné mesto nesie svoje meno už dlhých 100 rokov a pravdepodobne pochádza z chybného prekladu. V 30. rokoch 19. storočia používali Štúrovci často pomenovanie Břetislav, ktoré zaviedol Pavol Jozef Šafárik. Vyplynulo z historického názvu Brecisburg, v ňom videl slovanskú formu Bracislaw/Brecislaw. Chybne sa domnieval, že mesto založil český kráľ Břetislav I.

„Bratislava pred 100 rokmi zmenila svoje meno, čo sa prihodí máloktorému mestu na svete. Z dovtedy provinčného mesta sa…

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Donnerstag, 4. Juli 2019

„Bratislava pred 100 rokmi zmenila svoje meno, čo sa prihodí máloktorému mestu na svete. Z dovtedy provinčného mesta sa stalo hlavné mesto slovenskej časti novovzniknutého Československa. Bratislava sa vydala do sveta a preto tvorí môj motív známka, symbol pošty, komunikácie so svetom,“ vyjadril sa dizajnér.

Podľa Bajaníkových slov je vizuál odkazom na modernizmus ranného 20. storočia a prelínajú sa v ňom bratislavské monumenty v čase.

„Vidíme Dunaj ešte bez premostenia pod hradom, no Nový most sa už črtá. Bratislavský hrad stojí ako ruina povedľa veže na Kamzíku, vidíme tu gotický Dóm sv. Martina, ale aj rastúce mrakodrapy, a to všetko nad tečúcim Dunajom ako symbolom času.“

Martin Bajaník je úspešný mladý dizajnér, ktorý stojí za značkou Pekne & Dobre. Za svoju vizuálnu identitu mu vďačí Yeme aj Foxford a spoluzaložil Úniu grafických dizajnérov Slovenska. Rozhovor s ním si môžeš prečítať na Sketcheri.

Zdroj: Facebook Matúš Vallo má rád Bratislavu, Wikipedia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech