„Ne. Bude sa to zneužívat.“ Návrh pridať peniaze matkám vlani zmietol Matovič zo stola, dnes sa zaň ide pobiť

  • Zámer ministra financií zvýšiť DPH a pridať peniaze matkám s deťmi postavil do pozoru nielen opozíciu, ale aj koalíciu
  • Viacerí partneri s návrhom ministra nesúhlasia a kritika sa naňho valí doslova z každej strany
  • Zvýšenie dane nepodporia ani koaliční partneri
matovič
TASR/Dano Veselský
  • Zámer ministra financií zvýšiť DPH a pridať peniaze matkám s deťmi postavil do pozoru nielen opozíciu, ale aj koalíciu
  • Viacerí partneri s návrhom ministra nesúhlasia a kritika sa naňho valí doslova z každej strany
  • Zvýšenie dane nepodporia ani koaliční partneri

Zamiesil Igor Matovič na novú koaličnú krízu? Jeho zámer pridať stovky eur matkám a vykryť to zvýšenou sadzbou DPH na to má potenciál. Matovič na svojom Facebooku oznámil, že za svoj plán ide „do boja, bez ohľadu na cenu a následky“. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík sa už nechali počuť, že zvyšovanie daní nepodporia.

Proti koalícii, proti OĽaNO

Zatiaľ sa nenašiel nikto, kto by zdieľal nadšenie Igora Matoviča pre jeho návrh. Ešte aj program hnutia OĽaNO uvádza, že strana nechce zvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie. 

Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál na sociálnej sieti prezradil, že už v marci 2020 prišiel s podobným návrhom. Šlo o „zvýšenie pandemického ošetrovného pre osamelé matky. Z dnešných 55% hrubej mzdy na aspoň 70% hrubej mzdy. Po polhodinovej diskusii súhlasili všetci, napríklad aj vtedajší minister financií Heger so svojim tímom,“ uvádza Mihál s tým, že Matovič na rokovaní chýbal.

Prišiel až úplne na koniec. „Vypočul si, že sme sa bez neho dohodli na zvýšení pandemického ošetrovného pre osamelé matky, chvíľu rozmýšľal a zaznelo kategorické: „Ne. Bude sa to zneužívat.““ uvádza Mihál s náznakom, že Matovič hovoril so svojím typickým trnavským prízvukom.

Čítam dobre dnešný Matovičov status, v ktorom srdcervúco opisuje, ako má osamelá matka problém prežiť z jedného platu, z…

Posted by Jozef Tirak Mihal on Sunday, 2 May 2021

Šéf koaličnej strany SaS Richard Sulík poslal médiám vyhlásenie, že SaS bude na koaličnej rade návrh na zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty vetovať.

Zvýšenie DPH je pre nás absolútne neprijateľné. Aj z toho dôvodu využijeme na koaličnej rade právo veta a akýkoľvek návrh, ktorý bude zvyšovať DPH zavetujeme. Ak má dobre fungovať naša koalícia, musia sa rešpektovať aj pravidlá. Podpora rodín je správnou vecou rovnako ako je dôležité spraviť poctivú daňovo-odvodovú reformu. Určite sa však nemôže ísť cestou zvyšovania DPH a populisticky prichádzať s nápadmi, ktoré nemajú oporu ani medzi koaličnými partnermi,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Podobného názoru je aj predsedníčka koaličnej strany Za ľudí. V relácii televízie TA3 V Politike predsedníčka strany Veronika Remišová povedala, že návrh na zvýšenie dane strana nepodporí. K téme sa ešte nevyjadril predseda Sme Rodina Boris Kollár.

U susedov sa model neosvedčil

Igor Matovič si od zvýšenia daní a zvýšenia príspevkov rodinám sľubuje vyššiu pôrodnosť. Podobný experiment však urobili aj v Maďarsku a Poľsku. Výsledok nebol žiadna sláva. Pôrodnosť sa nijako nezvýšila, a to ani v Poľsku, kde platí prísna regulácia potratov.

Vidí niekto na grafe efekt štedrejšej prorodinnej politiky v Poľsku a Maďarsku? Úhrnná plodnosť (počet detí na 1 ženu v plodnom veku) od r. 1989:

Posted by Michal Lehuta on Sunday, 2 May 2021

Analytik VÚB Michal Lehuta upozorňuje na sociálnej sieti, že zvýšiť krivku pôrodnosti sa ani napriek vyšším príspevkom pre rodiny nepodarilo. Sadzba DPH 25 %, ktorú náš minister navrhuje, by pritom patrila k najvyšším v EÚ. Konkrétne, bola by druhá najvyššia, viac platia už len Maďari, kde je základná sadzba 27 %. Sadzbu 25 % majú ešte Nórsko, Švédsko, Dánsko a Grécko. Trend je pritom.v Európe opačný, viacero krajín plánuje znížiť dane, aby naštartovali ekonomiku.

Bývalý politik Alojz Hlina, ktorý bol Matovičovým politickým súputníkom zase predpovedá, že zvýšenie DPH ešte dorazí už aj tak zdecimovaný biznis a vytvorí sa nová mafia. Firmy budú mať novú „motiváciu“ nepriznávať skutočné tržby a rozbehne sa trend služieb bez bločku.

Na Slovensko sa vráti mafia a začne tam, kde to zvyčajne vždy začína, v oslabenej oblasti služieb /cestovný ruch, gastro/. A partnerom tej mafie, jedným z rodičov, bude štát tým, že oslabil sektor služieb tak, že sa stane ľahkou korisťou mafie,“ varuje Hlina.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech