Nechce sa ti cvičiť? Nevadí, všetky výhody z cvičenia ti čoskoro prinesie tento vedecký výdobytok

  • Medicína sa pohybuje vpred rýchlym tempom
  • Tentokrát vďaka špeciálnej bielkovine dokáže pomôcť ľuďom, ktorí sa nemôžu hýbať či športovať
cvicenie
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Medicína sa pohybuje vpred rýchlym tempom
  • Tentokrát vďaka špeciálnej bielkovine dokáže pomôcť ľuďom, ktorí sa nemôžu hýbať či športovať

Všetky pozitívne benefity, ktoré cvičenie do tvojho života vnáša, už poznáme dlho. Teraz si ich však môžeš navodiť inak, informuje nová štúdia publikovaná v časopise The Nature.

Za celou alchýmiou sa ukrýva špeciálny proteín. Volá sa sestrín a ide o skupinu bielkovín, ktorá ti sprostredkuje všetky benefity z pravidelného pohybu. Mohla by pomôcť starším či chorým ľuďom, ktorý sa zo zdravotných alebo inak obmedzujúcich príčin nemôžu hýbať.

Nahradí pohyb prášok?

Samozrejme, že nejde o klasický proteín, ktorý si kúpiš v obchode so špeciálnou stravou pre športovcov. Výskum sa zatiaľ nachádza v začiatočníckom štádiu, nie je však vylúčené, že čoskoro sa oriešok s názvom sestrín rozlúskne a pomôže ľuďom s obmedzenou možnosťou pohybu vrátiť sa do formy.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Nemusí to okamžite znamenať extrémny nárast svalovej hmoty, ide skôr o zdravú náhradu cvičenia.

Cvičenie ti však okrem príjemných pocitov spôsobených endorfínmi poskytuje ďalšie blahodarné účinky. Telo udržiava v správnej forme, bojuje proti starnutiu, ochoreniam rôzneho typu, vďaka nemu tvoj metabolizmus pracuje správne a pomáha aj mentálnemu zdraviu. Cvičenie patrí spolu so zdravou stravou k vyváženému životnému štýlu každého človeka, pretože hýbať sa treba.

Medicína však prináša objav, vďaka ktorému sa námaha vynaložená vo fitnesscentre stane možno pre mnohých čoskoro minulosťou.

Proteín bol v laboratórnych podmienkach testovaný na zvieratách. Výskum ukázal, že myši a hmyz, konkrétne drozofila, ktorým bola látka podaná, mali rovnaké prejavy ako tie živočíchy, ktoré mali za sebou niekoľko hodinový beh a pri drozofilách lezenie.

Simulácia, ktorá dá svalom zabrať bez pohybu

Prieskumy ukázali, že svaly, ktoré sú poháňané sestrínom sa správajú podobne ako pri cvičení,“ hovorí  Myungjin Kim, profesor z katedry Molekulárnej a Integratívnej fyziológie.

Myši, ktorým bol proteín podaný, mali zvýšená aeróbnu kapacitu, zlepšené dýchanie, ale aj spaľovanie tukov, ktoré sa väčšinou spája práve s cvičením.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Zatiaľ sa táto bielkovina vyskytuje len vo veľkých molekulách a vedci pracujú na tom, aby ich zmenšili, alebo vynašli ich menšie alternatívy.

Výsledok je zatiaľ taký, že vedci do dnešného dňa netušia, akým spôsobom sa v tele Sestrín vďaka cvičeniu produkuje. Toto im zatiaľ komplikuje výskum, no mohla by to byť budúcnosť pre ľudí, ktorí cvičiť nemôžu.

Niet však nad klasiku

Cvičenie je však to, čo človek potrebuje. Nemusíš ho vykonávať vyslovene v posilňovni. Stačí, ak sa prirodzene hýbeš.

Ak si chceš prečítať o pocitoch, ktoré cvičenie spôsobuje, klikaj >> Cvičenie nás robí šťastnejšími než penaize, potvrdzujú odborníci  Oxfordu a Yale

Cvičenie má aj pozitívny psychologický dopad na človeka. Dôležité je vystúpiť z komfortnej zóny, ktorá je pre nás niekedy veľkým nebezpečenstvom.

Prvý krok chce odvahu a ľudia mnohokrát siahajú práve po tabletkách, nápojoch alebo diétach, ktoré by pohyb nahradili. Hovoríme teraz o zdravých ľuďoch, ktorí cvičiť môžu. Cvičenie je zdravé, učia nás to už v škôlke. Ak sa chceš dozvedieť o jeho benefitoch viac, poradí ti fitness trénerka.

Čítaj viac TU>>Cvičenie nie je len o lepšom výzore, celkovo lieči telo aj myseľ, tvrdí fitness trénerka

Zdroje: goodnewsnetwork.org, nature.com, sciencedaily.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech