Nechráňme tých, ktorí nechcú byť chránení, a otvorme. Pandémia pre OP už skončila, hovorí lekár Kulkovský

  • Skupina OP by mala mať podľa známeho lekára len minimum obmedzení
  • O nových opatreniach bude vláda rokovať v stredu 12.1.
Covid Pass
facebook/policia slovenskej republiky, TASR/Milan Kapusta
  • Skupina OP by mala mať podľa známeho lekára len minimum obmedzení
  • O nových opatreniach bude vláda rokovať v stredu 12.1.

Milan Kulkovský vyzýva k zrušeniu obmedzení pre zaočkovaných a prekonaných. „Pravda je taká, že pre plne očkovaných a najmä tých s treťou dávkou pandémia končí, nie je dôvod obmedzovať ich tak, ako tých, ktorí nie sú očkovaní,“ píše v príspevku na sociálnej sieti.

Nemyslí si, že je dôvod na to, aby boli naďalej milióny občanov obmedzovaných s cieľom ochrany tých, ktorí chránení ani nechcú byť. Skupina OP by preto mala mať len minimum obmedzení, tvrdí.

Tvrdí, že nemá zmysel zavádzať

Covid pass dostane podľa Kulkovského v súčasnosti 5 000 ľudí denne. Počíta do nich plne očkovaných a tiež tých, ktorí Covidu v týchto dňoch čelia a boli na PCR teste. „Láskavý omikron obdaruje v nasledujúcich týždňoch Covid passom desaťtisíce neočkovaných.“

Kulkovský predpokladá, že veľká väčšina z infikovaných bude mať ľahký priebeh ochorenia, a hovorí tiež, že v nemocnici takmer nebudú ľudia s treťou dávkou vakcíny.

Podľa lekára neexistuje žiaden spôsob, a teda ani opatrenia, ktoré by zabezpečili, že sa omikronu vyhneme. Tvrdí, že krajinami, v ktorých je vysoká zaočkovanosť, nový variant len prebehol.

Nakazili sa mnohí a zatvárali sa firmy, obchody, krachovala doprava aj služby: „Aj to je dôvod pre to, aby postupne všetky krajiny skracovali karanténu na čoraz menej dní. Limitom bude pravdepodobne 5-7.“ Kolapsu zdravotníctva sa dané krajiny nebáli.

V súčasnosti sa podľa Milana Kulkovského nedá jednoznačne predpovedať, ako bude vlna omikronu na Slovensku vyzerať.

Z hľadiska plnej zaočkovanosti ani zďaleka nepatríme medzi úspešné krajiny. Musíme si odpovedať na otázku, či si môžeme dovoliť, aby aj u nás prebehla omikron vlna rýchlo, teda s extrémnym množstvom denných pozitívnych prípadov, z ktorých len malá časť skončí v nemocniciach.

Na zaočkovanie sa bolo času dosť

Kulkovský hovorí, že všetci mali rok na to, aby sa dali zaočkovať dvoma dávkami. A zatiaľ čo si mnohí boli už po tretiu dávku, niektorí dodnes váhajú alebo vakcínu odmietajú. Podľa lekára mali už času dosť.

„Nemyslím si, že má zmysel venovať energiu na presviedčanie tých, ktorí stále váhajú alebo odmietajú. Štát by mal viac energie a financií venovať dostupnej liečbe – antivirotikám a monoklonálnym protilátkam.“

Je to naozaj potrebné, naznačuje Kulkovský na Facebooku. Vysvetľuje, že antivirotiká sa musia rizikovým pacientom podávať najneskôr 5 dní od prejavenia symptómov. V skutočnosti to však u nás funguje tak, že viac ako päť dní zaberie len čakanie na termín PCR testu a čakanie na jeho výsledok.

Debata o povinnom očkovaní je irelevantná

V príspevku tiež opisuje aktuálnu situáciu v očkovacích centrách, kde ľudia hodiny vyčkávajú v radoch, prevažne na tretiu dávku. „Nezvládame pokryť záujem tých, ktorí sa chcú dať zaočkovať dobrovoľne, diskusia o povinnom očkovaní je aj preto irelevantná. Zbytočne dráždime hada bosou nohou.

Pre zaočkovaných a tých, čo koronavírus prekonali, by preto mali byť plne otvorené „reštaurácie, obchody, športoviská, tribúny na športových a kultúrnych podujatiach, divadlá a kiná“.

Dodáva, že ak čo najskôr neobnovíme dôveru v štát, tak nás čakajú omnoho väčšie problémy než tie, ktoré sú priamo spojené s koronavírusom.

zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Do dvoch mesiacov pravdepodobne budeme môcť väčšinu reprofilizovaných oddelení v nemocniach vrátiť nekovidovým pacientom, a tak skončia aj obmedzenia spôsobené starostlivosťou o neočkovaných covid pacientov.“

O nových opatreniach bude vláda rokovať v stredu, keď majú preberať prenastavenie COVID automatu. Informoval o tom minister životného prostredia SR Ján Budaj v relácii Na telo v televízii Markíza.

Pripustil, že COVID automat bude vyzerať zrejme úplne inak, než ako sme boli zvyknutí. Meniť chcú kľúčový parameter, rozhodujúcim už nebude počet infikovaných, ale preplnenosť nemocníc.

Skrýva sa za tým rovnaký dôvod, o ktorom hovorí aj lekár Kulkovský. Omikron sa šíri neskutočne rýchlo, no nezahlcuje až tak zdravotníctvo. Zatvárať sa podľa Budaja bude vtedy, keď sa budú nemocnice blížiť k svojmu limitu.

Zdroje: SIU, Facebook/Milan Kulkovský blog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá