Nedeľné okienko: Takto sme trávili leto ako deti 90. rokov. Spomínaš si?

  • Konečne pozitívne letné teploty, ktoré lákajú k vode či na zmrzlinu. Ideálna príležitosť na trochu letnej nostalgie! Zaspomínaj si s nami ako vyzerali letá kedysi, keď si možno ešte behal bezstarostne po vonku s kamošmi.
collagewcw
pexels.com, pixabay.com
  • Konečne pozitívne letné teploty, ktoré lákajú k vode či na zmrzlinu. Ideálna príležitosť na trochu letnej nostalgie! Zaspomínaj si s nami ako vyzerali letá kedysi, keď si možno ešte behal bezstarostne po vonku s kamošmi.

Aj ty si dieťa 90. rokov? Od čias nášho detstva sa mnohé zmenilo, no tieto veci nám vždy navodia len pozitívne spomienky na krásne detstvo a prázdninové mesiace. :)

Zmrzka za 4 koruny

Dnes na každom kroku nájdeš kvalitnú zmrzlinu z poctivých surovín, ktorá tú klasickú „balkánsku“, často z prášku, už dávno odsúdila do horúcich pekiel. No tie farebné kopčeky za 4 koruny, zahŕňajúce aj kontroverznú príchuť šmolkov, mali niečo do seba. V detstve sme viac skutočne nepotrebovali a keď sa nám náhodou vo vrecku ocitlo 20 korún, cítili sme sa ako boháči.

Enjoying the sunshine with some ice cream 🍦☀️#sunnyday #icecream #smurfs #smurficecream #netherlands

Príspevok, ktorý zdieľa Julia Caroline ❤️ (@juliacaroline143),

Vonku 24/7

Ako deti sme mali more času, no oproti mnohým dnešným deťom sme ho vedeli tráviť zmysluplne a zdravo. Behali sme po vonku od rána do večera, hrali futbal, vybíjanú, skákali gumu, kúpali sa v jazere, vymýšľali si kreatívne hry s tým, čo bolo po ruke, kradli susedom jabĺčka. Mesto či dedina bol náš celý svet a volanie mamy, že je čas večere, sme sa vždy snažili oddialiť.

Kúpanie vždy a všade

Keď je dnes vonku 24 stupňov, málokto to považuje za podmienky na kúpanie. Zvykli sme si na tridsiatky a keď je pod mrakom či hlásia prehánky, radšej zvolíme iný program. No keď sme boli decká, deň bez kúpania bol nepredstaviteľný. A čo, že bolo zamračené? Veď sme sa išli šantiť do vody, potápať za kameňmi a skákať z konárov, nie opaľovať sa. Obavy z baktérií či siníc neexistovali, každé jazero či rieka bolo top.

Jadranský raj

Oproti našim vodným plochám a kúpaliskám bolo samozrejme more vidinou veľkého luxusu. Ten, kto sa mohol po prádzninách spolužiakom pochváliť, že bol na dovolenke v Chorvátsku, na ktorú rodičia šetrili celý rok, bol vtedy veľký pán. Bol to nový letný svet, more, mušle, ježkovia, zmrzka a tobogány. Dnes všetci cestujeme do Thajska či na Havaj a Jadran je pre mnohých nuda, aj keď svoje čaro má stále.

Detské tábory

Ak si ako dieťa nezažil detský tábor, ako by si ani nebol. Fenomén, ktorý dnes už nemá takú popularitu ako za našich čias, mal skutočne opodstatnenie. Nielen, že rodičom umožnil dieťa na chvíľu „odložiť“, ale priniesol nám množstvo cenných životných skúseností a zážitkov. Súťaženie, športovanie, tímový duch, spoznávanie prírody, kreatívne činnosti, nadväzovanie priateľstiev, ale aj prvé letné lásky.

 

Prvé technológie

Za našich mladších detských čias sme v lete nesedeli doma za počítačom či tabletom, nemali sme smartfóny, ktoré dnes kupujú takmer už škôlkarom. Mali sme tamagoči, game boy a discman. Keď však novšie technológie prišli, samozrejme nás očarili. Stále sme behali po vonku, no v rukách sme mali prvé Nokie 3310 a neskôr pokročilejšie mobily s polyfónymi zvoneniami, ktoré sme si za peniaze sťahovali či posielali cez „infra“.

Beat this smartphone phone 📱 #nokia #nokia3310 #snake #phone #bulletproof #classic #vintage

Príspevok, ktorý zdieľa Jędrzej (@jay_on_two_wheels),

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech