Nedokážeme zaručiť, že bude otestovaný každý obyvateľ Bratislavy, vyhlásili mestské časti

  • Bratislavské mestské časti urobili všetko preto, aby sa mohlo otestovať čo najviac obyvateľov
  • Počas posledných dvoch týždňov všetkých 17 mestských častí Bratislavy vynaložili všetky svoje dostupné ľudské aj materiálne zdroje, aby zabezpečili úspešný priebeh vládou nariadeného plošného testovania
vallo, testovanie
TASR/Martin Baumann
  • Bratislavské mestské časti urobili všetko preto, aby sa mohlo otestovať čo najviac obyvateľov
  • Počas posledných dvoch týždňov všetkých 17 mestských častí Bratislavy vynaložili všetky svoje dostupné ľudské aj materiálne zdroje, aby zabezpečili úspešný priebeh vládou nariadeného plošného testovania

Napriek prakticky denne sa meniacim informáciám mestské časti v súlade s pokynmi Ozbrojených síl SR zriadili 401 odberových miest, zabezpečili viac ako 1 600 administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov na zabezpečenie testovania a materiálne vybavili odberové miesta, vrátane stanov, unimobuniek, stravovania, hygienických zariadení, ochranných pomôcok či distribúcie testovacích setov. Informuje o tom v spoločnom stanovisku bratislavských mestských častí Kancelária primátora hlavného mesta.

Nakoľko samotné výtery môže vykonávať iba zdravotnícky personál, ktorý je mimoriadne vyťažený v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, mestské časti v snahe zabezpečiť funkčnosť každého odberného miesta počas oboch víkendových dní, priebežne realizovali aj priamy nábor zdravotníkov.

Matovič: Keď nevyjde plošné testovanie, zostáva nám v rukách už len totálny lockdown

Definitívne počty dostupných zdravotníkov, ktorých majú v prvom rade zabezpečiť Ozbrojené sily a bez ktorých nie je možné jednotlivé odberové miesta otvoriť, zatiaľ nie sú potvrdené. Naďalej preto prosia zdravotníkov, ktorí môžu s odbermi pomôcť, aby kontaktovali jednotlivé mestské časti alebo magistrát hlavného mesta.

V rámci najväčšej logistickej operácie v histórii Slovenska, ktorej realizácia bola z veľkej časti prenesená na samosprávy, je spoločným cieľom mestských častí a mesta Bratislava umožniť čo najväčšiemu počtu obyvateľov úspešne sa otestovať. Chcú, aby sa mohli vyhnúť obmedzeniam, ktoré budú platiť pre tých, ktorí test nepodstúpia.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

„Vzhľadom na množstvo obyvateľov Bratislavy, ktorí nemajú na území mesta prihlásený trvalý pobyt, ale aj na potenciálne tisíce obyvateľov prihraničných obcí v Rakúsku a Maďarsku, ktorí sa tiež budú chcieť otestovať v Bratislave, je mimoriadne ťažké odhadnúť nápor na dostupné odberové miesta. Veľmi radi by sme zaručili každej Bratislavčanke a Bratislavčanovi, že bude môcť byť otestovaný, ale bohužiaľ, nedokážeme to,“ píše sa v stanovisku.

Podľa Čaputovej je otestovanie celého Slovenska nenaplniteľné: Je pripravených len 60% odberných tímov

Prijaté pravidlá testovania mestským častiam neumožnia odhadnúť, koľko ľudí sa v Bratislave bude chcieť otestovať. Nesmierne dôležité bude preto sledovať operatívne pokyny z odberových miest, mestských častí a mesta Bratislava a riadiť sa nimi. Iba tak dokážu čo najefektívnejšie využiť všetky dostupné testovacie kapacity.

„Chceme sa poďakovať všetkým pracovníkom, zdravotníkom a dobrovoľníkom, ktorí nášmu mestu v tejto náročnej úlohe pomáhajú, styčným dôstojníkom Ozbrojených síl SR, ktorí trpezlivo sprostredkúvajú nové pokyny a najmä obyvateľkám a obyvateľom nášho mesta za ich trpezlivosť a za účasť na testovaní,“ dodávajú.

Zdroj: Kancelária primátora hlavného mesta

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech