Matovič: Keď nevyjde plošné testovanie, zostáva nám v rukách už len totálny lockdown

  • Pomoc prisľúbili medici ozbrojených síl Rakúska, aj zdravotníci z radov hasičov
  • Po novom sa môžu na testovanie hlásiť aj zubári a veterinári
plošné testovanie na koronavírus
TASR/Radovan Stoklasa, František Iván
  • Pomoc prisľúbili medici ozbrojených síl Rakúska, aj zdravotníci z radov hasičov
  • Po novom sa môžu na testovanie hlásiť aj zubári a veterinári

Nad Slovenskom opäť visí hrozba totálneho lockdownu. Plošné testovanie je totiž ohrozené a je možné, že sa na mnohých ani nedostane. Premiér Igor Matovič na Facebooku informoval, že z celkových 4 900 odberových tímov je len 63% obsadených zdravotníkmi.

Premiér preto dodal, že ak sa operácia nepodarí, v hre je aj úplný lockdown. Opäť preto vyzval zdravotníkov, aby sa čo najskôr prihlásili.

Nerobme si už prosím naschvály. Ukážme všetci spolu, že v rozhodujúcej chvíli zaberieme spolu za jeden povraz a dokážeme to. V inom prípade, nám zostáva v rukách už len totálny lockdown a ten si nikto z nás nepraje,“ dodal premiér.

Prezidentka Zuzana Čaputová premiéra vyzvala, aby z tohto dôvodu prehodnotil zákaz vychádzania pre ľudí, ktorí nebudú mať certifikát o teste. Mnohí sa totiž k testom ani nedostanú.

Podľa Čaputovej je otestovanie celého Slovenska nenaplniteľné: Je pripravených len 60% odberných tímov

Vláda hľadá ľudí kde sa dá

Pri celoplošnom testovaní obyvateľov Slovenska na koronavírus, ktoré sa koná 31. októbra a 1. novembra, budú pomáhať aj príslušníci ozbrojených síl Rakúskej republiky. Vyplýva to z uznesenia Ministerstva obrany SR, ktoré dnes schválila vláda. Počas najbližšieho víkendu bude na Slovensku asistovať 50 vojenských medikov z Rakúska. Odoberať stery budú v mestskej časti Petržalka.

RAKÚSKO🇦🇹 POMÔŽE SLOVENSKU🇸🇰 … rakúska vláda schválila nasadenie 50 medikov Rakúskych Ozbrojených síl pri celoplošnom…

Posted by Igor Matovic on Friday, October 30, 2020

Pridajú sa aj hasiči

Na pomoc pri víkendovom plošnom testovaní obyvateľstva na koronavírus poskytne Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) 50 dvojčlenných odberových tímov. Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová, tímy budú nasadené do testovania podľa potreby ako strategická záloha.

Po rokovaní ministra obrany SR Jaroslava Naďa a prezidenta HaZZ Pavla Mikuláška na Spoločnom operačnom veliteľstve Ministerstva obrany SR sú hasiči pripravení pomôcť aj pri ďalších činnostiach – zabezpečiť logistické úlohy, poskytnúť potrebnú automobilovú techniku či dezinfekciu priestorov,” povedala Farkasová.

Plošné testovanie obyvateľstva SR na koronavírus sa uskutoční v sobotu 31. októbra a v nedeľu 1.novembra. Testovanie organizujú Ozbrojené sily SR (OS SR) v rámci operácie Spoločná zodpovednosť.

Matovič prosí zdravotníkov, aby prišli testovať, chce im dať 500 eur. Začali sa hromadne odhlasovať z dňa D

Veterinári a zubári dostali zelenú

Zubári nakoniec môžu pomôcť s výtermi pri celoplošnom testovaní. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž ešte vo štvrtok zmenilo predpisy, aby sa aj zubní lekári mohli zapojiť do operácie Spoločná zodpovednosť. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ministerstvo o zmene vyhlášky rozhodlo po komunikácii s autoritami odboru zubné lekárstvo a prezidentom Slovenskej komory zubných lekárov. Zubári tak boli presunutí zo skupiny, ktorá bude realizovať činnosti súvisiace s vykonávaním diagnostického testu, ale nemôže priamo realizovať výter.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Ako Eliášová uviedla, o zapojenie sa do celoplošného testovania majú záujem aj veterinárni lekári, tí však v zmysle platnej legislatívy nie sú zdravotnícki pracovníci. Nie sú teda odborne spôsobilí na výkon odberu biologického materiálu osobe z nosohltana na zistenie respiračného vírusového ochorenia. „Veterinárni lekári môžu po dôkladnom pozretí inštruktážneho videa súvisiaceho s vykonaním diagnostického testu umožňujúceho priamo detekovať antigény vírusového ochorenia COVID-19, jeho porozumení, vykonať vizuálnu kontrolu odobratej vzorky na diagnostickom teste a údaj zaznamenať,“ konštatovala hovorkyňa rezortu.

Aj naďalej vyzývame zdravotníkov, prosíme, príďte pomôcť s víkendovým testovaním, aby sme si mohli spoločne povedať, že sme urobili najlepšie, čo sme vedeli. Registrujte sa na www.spolocnazodpovednost.sk,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech