„Neexistuje jediný dôkaz, že by súdy konali na politickú objednávku,“ udrel Šimečka

  • V diskusii O 5 minút 12 na RTVS sa stretli Peter Pellegrini a Michal Šimečka
  • O emócie nie je núdza
Michal Šimečka gestikuluje
Startitup/Matej Hlbočan
  • V diskusii O 5 minút 12 na RTVS sa stretli Peter Pellegrini a Michal Šimečka
  • O emócie nie je núdza

Hosťami v nedeľnej televíznej diskusnej relácii O 5 minút dvanásť sú predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) a líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Témou bolo aj neúspešné odvolávanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka či možné zmeny, týkajúce sa špeciálnej prokuratúry. Odvolávanie Eštoka sa uskutočnilo v stredu.

Za jeho odvolanie hlasovalo v parlamente 61 poslancov zo 136 prítomných, 75 bolo proti. Na jeho odvolanie bolo potrebných najmenej 76 poslancov. Opozícia ho chcela odvolať za čistky v polícii, ako aj za porušovanie zákona pri postavení vyšetrovateľov mimo služby.

Šimečka: Neexistuje jediný dôkaz, že by súdy konali na politickú objednávku

„Neexistuje jediný dôkaz, že by súdy konali na politickú objednávku,“ vyhlásil Šimečka na margo vyjadrení Smeru či Hlasu, o tom, že súdy boli počas minulej vlády spolitizované.

Peter Pellegrini tvrdí, že „vláda bude schvaľovať zmeny týkajúce sa ďalšieho fungovania špeciálnej prokuratúry po tom, ako dostane reakciu Európskej komisie“. 

Poslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (Progresívne Slovensko)
zdroj: TASR/Martin Baumann - Poslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (Progresívne Slovensko)

V prípade špeciálnej prokuratúry zatiaľ nie je potvrdené, aké kroky presne zaujme koalícia Smeru, Hlasu a SNS. V hre môže byť aj úplné zrušenie úradu či začlenenie pod úrad Generálnej prokuratúry.

Pellegrini oznámi rozhodnutie o kandidatúre na prezidenta po novom roku

Predseda parlamentu a koaličného Hlasu-SD Peter Pellegrini oznámi definitívne rozhodnutie o svojej kandidatúre na prezidenta po novom roku. Termín volieb podľa neho stále nie je ustálený. Mohol by byť na prelome marca a apríla. Deklaroval, že voľby vypíše tak, aby nebola volebná účasť v prvom ani druhom kole ovplyvnená napríklad termínom prázdnin v jednotlivých krajoch. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike, píše TASR.

„Ešte som sa definitívne nerozhodol,“ povedal Pellegrini o svojej prezidentskej kandidatúre. Ak by šiel kandidovať, chcel by byť nominantom strany Hlas-SD, potom bude hľadať ďalšiu podporu. Zároveň poďakoval za slová o podpore predsedovi vlády a Smeru-SD Robertovi Ficovi. Chce sa uchádzať aj o dôveru SNS, akékoľvek rozhodnutie však bude rešpektovať. O budúcnosť Hlasu-SD sa Pellegrini nebojí. Strana sa podľa neho neplánuje s nikým spájať ani sa vrátiť do Smeru.

V rámci avizovaných zmien v trestných kódexoch Pellegrini neeviduje, že by malo prísť k zmene postavenia alebo fungovania Špecializovaného trestného súdu. Prípadné vypustenie špeciálnej prokuratúry mu neprekáža.

„Pre mňa nie je žiaden problém, ak sa nájde spôsob, že sa po 30 rokoch v našom právnom systéme Úrad špeciálnej prokuratúry nebude vyskytovať, pretože to nepovažujem za nič dôležité a vážne, pokiaľ generálny prokurátor ako hlavný, ktorý bdie nad spravodlivosťou, bude garantovať, že to zvládnu aj bez tohto orgánu,“ skonštatoval. Aktuálny generálny prokurátor Maroš Žilinka má jeho dôveru.

 

Zdroje: RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá