Nekecaj a makaj! Prílišná ukecanosť ťa brzdí na ceste za cielom

  • Jedna z mojich najobľúbenejších činností je rozprávanie. Som taký odjakživa. Pamätám si, ako som po prvýkrát pozeral film Klub bitkárov. Bol som z neho tak mimo, že som sa o ňom s kamarátom bavil hodiny.
145817219784026
  • Jedna z mojich najobľúbenejších činností je rozprávanie. Som taký odjakživa. Pamätám si, ako som po prvýkrát pozeral film Klub bitkárov. Bol som z neho tak mimo, že som sa o ňom s kamarátom bavil hodiny.

Rozprávať sa s úžasnými ľuďmi o úžasných veciach, to je niečo neskutočné. Rád sa rozprávam s priateľmi, frajerkou, rodinou alebo úplnými cudzincami.Uvedomil som si však, že je v tom jeden háčik – prílišná ukecanosť nie je veľmi dobrý zvyk, a to z viacerých dôvodov.

Keď rozprávaš, tak máš uši zavreté

Spending time in bar. Two young men talking to each while drinking beer in bar

foto: harvestusa.org

Moja posadnutosť rozprávaním zo mňa urobila človeka, ktorý chcel vždy niečo povedať.

Či už som býval vonku s priateľmi, počas stretnutí v práci, v škole alebo dokonca u zubára, vždy ma svrbel jazyk a potreboval som niečo povedať. Uvedomil som si však, že keď rozprávam, tak nepočúvam. Teda áno, počúvam, ale len svoj hlas.

A to je tak trochu nebezpečné. Zo svojho hlasu sa toho moc nenaučíš. Treba trošku spomaliť, pýtať sa otázky. Počúvať. Pochopil som, že som sa nikdy nič nenaučil tým, že som rozprával. Všetko, čo som sa naučil bolo po odpovediach na otázky, ktoré som položil.

chandler-shut-up-friends-matthew-perry

GIF: reactiongifs.me

Prílišná ukecanosť môže byť dokonca znakom nedospelosti a nedostatočnej emocionálnej inteligencie. Prečo teda musia niektorí stále rozprávať? Možno sa len snažia zakryť to, že sa v danej situácii cítia neisto a neustálym rozprávaním chcú ukázať ľuďom akí múdri a schopní sú.

Väčšinou ide o presný opak. Ak sa budeš snažiť až príliš, je možné, že budeš pôsobiť falošne.

Hovor menej. Pýtaj sa viac. Počúvaj viac. Spoznávať ľudí a budovať vzťahy môžeš jedine tým, že budeš počúvať. Jedine takto sa posunieš v živote ďalej a budeš ešte šťastnejším ako si bol doteraz.

Rozprávanie ti bráni v tom, aby si skutočne niečo urobil

Walt Disney_3-490x276

foto: themeparktourist.com

Walt Disney raz povedal: „Prestať hovoriť a  začať robiť, to je cesta ako niečo skutočne dokázať“

Len za posledný mesiac som sa od ľudí v mojom okolí dopočul kopec rečí typu: „Chcem vytvoriť aplikáciu, chcem získať zmluvu s vydavateľstvom, chcem natočiť film, chcem pomáhať ľuďom okolo seba, chcem si kúpiť poriadne auto, chcem zabehnúť Maratón, chcem začať písať blog.“

Ambície má takmer každý. Aj ciele. Rád stretávam ľudí, ktorí vedia, čo chcú. Vieš však čo je ale ešte lepšie ako neustále hovorenie o cieľoch? Ich napĺňanie a práca, ktorá ma k jeho dosiahnutiu priblíži.

10203858-lg

foto: photo.net

Na čo myslíš, keď pred spaním ležíš v posteli? Na to, ako pretrhneš cieľovú pásku na Maratóne v Bratislave, alebo na zajtrajší tréning? Myslíš na to, ako veľmi chceš nové auto, alebo myslíš na to, čo treba zajtra urobiť, aby si naň mal peniaze?

Medzi sústreďovaním sa na odmenu a procesom, ktorým ju dosiahneme, je veľmi veľký rozdiel.

Chceš úspech? Hovor menej a rob viac

maxresdefault

foto: i.ytimg.com

Ešte jedna vec: Ľudia, ktorí skutočne niečo robia, väčšinou nemajú čas na to, aby o tom rozprávali. Keď sa pred tebou nabudúce bude niekto chvastať a ospevovať svoje ciele, necíť sa kvôli tomu zle, pousmej sa nad tým, lebo vieš, že len kecá do vetra. Už to vieš.

Daj sa teda do práce.

 

zdroj titulnej fotografie: www.owulacja.pl

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK