Nemocnica odmietla mužovi transplantovať nové srdce, ktoré nevyhnutne potrebuje. Dôvodom bola aj jeho nedôvera k vakcínam

  • Prísť o možnosť transplantácie kvôli nezaočkovanosti by nechcel zažiť nikto
  • S touto skúsenosťou sa stretol Američan, ktorý kvôli svojim presvedčeniam prišiel o srdce
pjimage – 2022-01-27T093559.980
Unsplash/Olga Kononenko Unsplash/Sharon McCutcheon
  • Prísť o možnosť transplantácie kvôli nezaočkovanosti by nechcel zažiť nikto
  • S touto skúsenosťou sa stretol Američan, ktorý kvôli svojim presvedčeniam prišiel o srdce

Aj napriek tomu, že vo svete úraduje pandémia, sa konajú aj iné lekárske a chirurgické zákroky. Vo väčšine prípadov ide o operácie, ktoré sú dôležité a pacient ich naozaj potrebuje. Občas síce nemocnice odmietnu niektorých pacientov, no v prípade nezaočkovaných sa to stáva minimálne. 

S podobnou skúsenosťou sa stretol 31-ročný Američan DJ Ferguson, ktorý urgentne potrebuje nové srdce. To mu ale odoprela bostonská nemocnica Brigham and Women’s Hospital, ktorá ho vyradila zo svojho zoznamu čakateľov. Dôvodom má byť skutočnosť, že nie je zaočkovaný.

Ako ďalej uvádza portál BBC, otec pacienta sa vyjadril, že jeho syn vakcínam neverí. Nemocnica sa vyjadrila, že postup je správny. Problémom je nedostatok orgánov. Podľa nemocnice by mal dostať orgán ten pacient, ktorý má väčšie šance na prežitie. 

zdroj: Unsplash/Nani Chavez

Pacient, ktorý čaká na transplantáciu nejakého orgánu, musí byť podľa podmienok nemocnice zaočkovaný a musí dodržiavať určitý životný štýl. Dôležité je zabezpečiť to, aby šanca na prežitie pacienta bola čo najvyššia. Po transplantácii býva totiž imunitný systém potláčaný.

Problémov bolo viac

Podľa stanoviska nemocnice však nie je problémom len to, že nie je zaočkovaný. Uvádza sa v ňom, že nespôsobilosť je zapríčinená aj inými faktormi. Tie nie sú známe vzhľadom na ochranu súkromia pacienta. 

Nemocnica zároveň dodala, že väčšina zo 100-tisíc čakajúcich sa k novému orgánu nedostane ani do 5 rokov od zaradenia na zoznam čakajúcich. Dôvodom je nedostatok orgánov. 

Američan, ktorého od orgánu odtrhla nechuť k očkovaniu, leží v nemocnici od decembra 2021. Trpí dedičnou chorobou, v dôsledku ktorej sa jeho pľúca plnia krvou a inými tekutinami. Muž sa nedal zaočkovať kvôli strachu zo zriedkavého vedľajšieho účinku, ktorým je zápal srdca. 

CDC však potvrdilo, že ide o veľmi zriedkavý a dočasný vedľajší účinok. Centrum zároveň vyzvalo čakateľov na transplantáciu, aby s vakcináciou nečakali. 

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá