Nemocnice v USA sa plnia pacientmi, ktorí sa predávkovali ivermektínom pre kone

  • Záchranca alebo zabijak?
  • Ivermetín si získal pozornosť celého sveta, pretože mal pomôcť liečiť ochorenie Covid-19
  • V USA sa však stalo to, pred čím varovali doktori aj u nás
  • Liek určený pre zvieratá tam spôsobil, že nemocnice sa plnia intoxikovanými ľuďmi
ivermectin Štúdia zahraničie covid-19
TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Christina Victoria Craft
  • Záchranca alebo zabijak?
  • Ivermetín si získal pozornosť celého sveta, pretože mal pomôcť liečiť ochorenie Covid-19
  • V USA sa však stalo to, pred čím varovali doktori aj u nás
  • Liek určený pre zvieratá tam spôsobil, že nemocnice sa plnia intoxikovanými ľuďmi

Ivermektín je širokospektrálne antiparazitikum, ktoré sa používa najmä na liečbu parazitických červov. Rovnako má veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti. Zabíja teda parazity a keďže v laboratórnych testoch v skúmavke bol účinný aj proti vírusom, mnohí ľudia sa domnievajú, že by mal byť účinný proti ochoreniu COVID-19.

Niekoľko iných štúdií však stále dokazuje, že ivermektín nezmierňuje ani príznaky ochorenia, ani priebeh, no tiež nespôsobuje žiadnu ochranu pred nakazením sa koronavírusom.

Nemocnice neplní už len Covid

Namiesto liečby však môže pacientom výrazne uškodiť. V Oklahome v Spojených štátoch Amerických sú dokonca preplnené nemocnice pacientmi, ktorí sa koronavírus pokúšali vyliečiť týmto antiparazitikom.

Americký lekár Jason McElyea sa vyjadril, že do nemocníc putujú pacienti, ktorí užili dávku ivermektínu pre zvieratá podľa informácií na obale. Tie sú však vypočítané pre kone. Ľudia, ktorí užili túto doslova konskú dávku potom končia na jednotkách intenzívnej starostlivosti, informuje denník The Hill.

Lekár z Oklahomy Jason McElyea pre KFOR uviedol, že personál je taký vyťažený starostlivosťou o predávkovaných pacientov, že ešte aj ľudia so strelnými poraneniami museli čakať, kým sa uvoľní miesto. „Sanitky čakajú, kým sa uvoľní nejaká posteľ, aby vôbec mohli prijať pacienta. Ak nie je sanitka, ktorá môže prijať výjazd, nemá tam aká ani ísť,“ vysvetľuje.

Máš skúsenosť s nákazou koronavírusom?

Okrem deficitu postelí v Oklahome má problém aj záchranná služba, ktorá vyťažená početnými výjazdami za pacientmi. Operátori dokonca zaznamenali až 5-násobné zvýšenie hovorov súvisiacich s intoxikáciou ivermektínom.

Nie ste kravy ani kone

Americká lekárska asociácia žiada od lekárov o okamžitú stopku pre predpisovanie Ivermektínu na domácu liečbu Covid-19. V americké mal predpis tohto liečiva stúpnuť za posledný rok až 24-násobne, píše The Hill.

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) na Twitteri pritom ešte len pred dvoma týždňami vtipne upozorňoval, že ľudia by nemali užívať liek Ivermektín ako prevenciu a liečbu ochorenia COVID-19. Prakticky v celom západnom svete sa totiž predáva iba veterinárna forma prípravku pre kone a ďalšie zvieratá.

 „Nie ste kone. Ani kravy. Vážne, prestaňte s tým,“ uvádza na sociálnej sieti FDA. Úrad použitie tohto lieku na liečbu ani prevenciu ochorenia COVID-19 neschválil.

S liečbou nesúhlasí ani EMA

Používanie Ivermektínu na liečbu Covid-19 neodporúča ani Európska lieková agentúra. EMA na základe dostupných údajov vyhodnotila, že jeho použitie pri liečbe COVID-19 mimo dobre navrhnutých klinických štúdií nie je vhodné.

„Laboratórne štúdie zistili, že ivermektín môže blokovať replikáciu SARS-CoV-2 (vírus, ktorý spôsobuje COVID-19), ale pri oveľa vyšších koncentráciách ivermektínu, ako sú koncentrácie dosahované pri súčasne povolených dávkach,“ píše EMA vo vyhlásení z marca 2021. 

Pochybné boli aj výsledky klinických štúdií, ktoré sa často rozchádzajú. „Výsledky klinických štúdií boli rôzne, pričom niektoré štúdie nepreukázali žiadny prínos a iné hlásili potenciálny prínos. Väčšina štúdií, ktoré preskúmala agentúra EMA, bola malá a mala ďalšie obmedzenia, vrátane rôznych režimov dávkovania a použitia súbežne užívaných liekov. EMA preto dospela k záveru, že v súčasnosti dostupné dôkazy nie sú dostatočné na podporu použitia ivermektínu v COVID-19 mimo klinických štúdií,“ vysvetlila EMA.

Podobne ako v Amerike, aj na Slovenku sme zaznamenali prípady predávkovania ivermektínom, hlavne počas druhej vlny pandémie na jar tohto roka. V nemocniciach skončilo niekoľko ľudí.

„Intoxikácia ivermektínom väčšinou vyzerá ako nevoľnosť alebo ako gastro intestinálne ťažkosti, a síce nechutenstvo, zvracanie, hnačka, môžu byť zhoršené pečeňové či obličkové funkcie,“ uviedol vtedy pre televíziu Markíza infektológ Peter Sabaka.

Zdroje: The Hill, Twitter/FDA, EMA, Markíza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá