Neotierajte si o nás hubu, my platíme vás, odkazujú odborníci Matovičovi. Slovensko nie je jedno veľké ohnisko

  • Premiér sa na tlačovom brífingu obul do odborníkov, korí neodporúčajú celoplošné testovanie
  • Povedal, že tancujú na hroboch ľudí a nech vyrobia vakcíny, keď nechcú testovať
  • Odborníci trvajú na regionálnom testovaní a predstavili aj plán, ako ho uskutočniť
koronavírus mapa
Mapa Covid.chat
  • Premiér sa na tlačovom brífingu obul do odborníkov, korí neodporúčajú celoplošné testovanie
  • Povedal, že tancujú na hroboch ľudí a nech vyrobia vakcíny, keď nechcú testovať
  • Odborníci trvajú na regionálnom testovaní a predstavili aj plán, ako ho uskutočniť

Reakcia matematikov združených za projektom Dáta bez pátosu, ktorý dlhodobo monitoruje a analyzuje výskyt ochorenia COVID-19 v slovenských regiónoch na Matovičovu kritiku prišla takmer obratom. A bola podobne ostrá, ako premiérove vyjadrenia. „Pán Igor Matovič, neotierajte si o nás hubu. My platíme Vás a je pravda, že nás nemusíte ani počúvať, ani čítať, ani len evidovať, ale neotierajte si o nás hubu,“ uviedli analytici na sociálnej sieti. Od premiéra zároveň žiadajú ospravedlnenie.

To napokon aj prišlo, hneď po rokovaní vlády sa premiér vedcom ospravedlnil.

🔥SLOVENSKO🔥 NIE JE JEDNO 🔥VEĽKÉ OHNISKO🔥 NIE JE🔥Pán Igor Matovic, neotierajte si o nás hubu. My platíme Vás a je…

Posted by Dáta bez pátosu on Wednesday, January 13, 2021

Odmietajú pritom Matovičove zjednodušenie aktuálnej situácie, že Slovensko je celé jedno veľké ohnisko. Zamerať by sme sa podľa nich mali najmä na priemyselné regióny a krajské mestá, kde žije veľké množstvo obyvateľov. Kontinuálne by sa podľa nich mali testovať najmä mobilní pracovníci, ktorí jednoducho musia chodiť do práce.

Premiérovi analytici zároveň odkazujú, nech vakcináciu nechá na odborníkov. „Vakcinačného plánu sa ani len nechytajte. Nechajte to na tých, ktorí celé Slovensko normálne vakcinujú proti asi pätnástim chorobám priebežne a určite to zvládnu,“ uvádza Dáta bez pátosu na sociálnej sieti.

Obrovský úspech: Slovensko nasadí do boja vlastný špičkový test. Novú mutáciu koronavírusu rozozná na 100 %

Tvrdenia odborníkov o tom, že cestou pre Slovensko je iba masívne očkovanie a nie masívne testovanie na koronavírus, sú klamstvom a odborníci to vedia. Pred dnešným rokovaním vlády to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). „Odborníci tvrdia, že plošné testovanie má zmysel v ohniskách nákazy, ale Slovensko je jedno veľké ohnisko. Nežime v ilúzii, že máme na výber. Nech všetci tí múdri ľudia vyrobia vakcíny a zaočkujeme celé Slovensko za tri dni,” dodal Matovič. O odborníkoch sa vyjadril, že „tancujú na hroboch ľudí“.

Odborníci majú plán

Dáta bez pátosu je nezávislý projekt matematikov a analytikov, ich hlavnou tvárou je analytik Ivan Bošňák. Spolu s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou predstavili plán, ako testovať efektívne. Skríningové testovanie antigénovými testami by malo absolvovať 26 okresov. Pre ostatné okresy, v ktorých žije viac ako dva milióny ľudí, je podľa nich testovanie zbytočné.

Poukazujú však na fakt, že vírus sa ľahko šíri vo fabrikách a v priemyselných podnikoch, preto by mali sami organizovať testovanie. Rizikoví sú všetci mobilní ľudia, teda tí, ktorí nie sú aktuálne doma. Ak by sme takto testovali kontinuálne, stačili by tri či štyri týždne na to, aby sa mohol lockdown uvoľniť.

VYJADRENIE K ČAROVNÉMU GRAFU / VEĽMI ZLÝ NÁPADS pani Alexandra Bražinová je mi (Ivan Bošňák) radosť vyjadrovať sa "k…

Posted by Dáta bez pátosu on Wednesday, January 13, 2021

Premiér Igor Matovič regionálne testovanie odmieta. Na tlačovom brífingu po rokovaní vlády uviedol, že jedno kolo plošného celoslovenského testovania je potrebné. Neskôr môžeme testovať regióny, ktoré sa ukážu ako ohniská. Tvrdí, že nejde o mrhanie zdrojmi a za záchranu životov to stojí.

Plošné testovanie by tak malo prebehnúť už budúci týždeň. Podľa premiéra máme dostatok testov aj personálu, keďže potrebujeme menej zdravotníkov ako minule. Odbery by sa mali vykonávať v interiéri kvôli počasiu a samosprávy by si mali určiť systém, podľa ktorého sa pôjdu ľudia testovať.

Testovať majú aj priemyselné podniky. Negatívne testovaní dostanú certifikát, ktorý bude priepustkou do práce. Inak bude stále platiť lockdown. „Môžeme iba snívať o otvorených obchodoch,“ doplnil premiér. „Dobrovoľne na testovanie príde iba asi polovica ľudí, ktorí by naň prísť mali a aj to len tí zodpovední. Ale tí, č nedodržiavajú opatrenia, dobrovoľne neprídu,“ dodal.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK