Neplatené webstránky, ktoré pre teba budú skvelou školou

  • Kým ešte pár rokov dozadu ľudia zhromažďovali a získavali informácie a vzdelanosť najmä pomocou kníh alebo ústnym podaním, dnes je všetko inak. Kedysi sme museli cestovať za tými najdôležitejšími informáciami stovky kilometrov. Dnes stačí otvoriť okno prehliadača.
startup-593299_960_720
  • Kým ešte pár rokov dozadu ľudia zhromažďovali a získavali informácie a vzdelanosť najmä pomocou kníh alebo ústnym podaním, dnes je všetko inak. Kedysi sme museli cestovať za tými najdôležitejšími informáciami stovky kilometrov. Dnes stačí otvoriť okno prehliadača.

Internet. Toto slovo sa stalo neodmysliteľnou súčasťou slovnej zásoby každého z nás. Náš každodenný spoločník. S príchodom tohto fenoménu sa naše životy zmenili. Všetko sa zmenilo.

Získavanie informácii je v súčasnosti pomerne jednoduché. V novodobej ére však trpíme opačným problémom. Podnety, rušivé vplyvy, informácie či lektori sa na nás hrnú zo všetkých strán. Navyše stačí zapnúť Facebook či Youtube a dozvieš sa 30 nových vecí, o ktorých si včera ani nevedel, že existujú, ale dnes nemôžeš žiť bez toho, aby si si o nich neprečítal.

Dnes už môže vlastné blogy či vlogy robiť každý. Preto vraj novodobá gramotnosť nebude znamenať to, že vieme čítať, ale to, že si vieme vyberať, ktoré informácie sú pre nás dôležité.  A tak sme ti dnes vybrali webstránky, na ktorých môžeš získať hodnotné informácie.

The_Hoya_office

foto: wiki

Najprv niečo pre milovníkov kódu:

Codecombat

Stránka, ktorá ti umožní učiť sa programovať v prostredí RPG hry. Originálne a veľmi pútavé spracovanie. Ak chceš spestrenie do výučby programovania, vrelo odporúčam. Po chvíľke strávenej na stránke som si však už pripadal, že sa viac hrám ako programujem, a preto som presedlal na, podľa mňa, oveľa efektívnejšie a komplexnejšie spôsoby výučby reči kódu.

Codeacademy

Pomerne známa stránka s programovacími kurzami. Je dobrá na naučenie sa základov programovania, programovacích jazykov HTML a CSS. V kurze uvidíš jednotlivé príkazy a potom krôčik po krôčiku tvoríš vlastné príkazy, až z toho vznikne krásna webstránka. Kurz programovacieho jazyka PHP je však na tejto stránke plný chýb. A pokiaľ ide o Javascript, na Codeacademy mi chýba obšírnejšie vysvetlenie príkazov, ktoré ti umožní pochopiť ich vo vzájomných súvislostiach a dá ti možnosť ich kreatívne kombinovať. Preto pri týchto jazykoch radšej siahni po iných zdrojoch výučby.

pexels-photo-89724

foto: pexels.com

Khanacademy 

Svoje znalosti Javascriptu som rozšíril práve vďaka tejto stránke. Výborne sa z nej učí práve preto, že poskytuje videá, na ktorých sú jednotlivé príkazy vysvetlené všeobecne, aj na konkrétnom príklade. Potom nasleduje cvičenie, v ktorom musíš tieto vedomosti sám uplatniť a vytvoriť vlastný kód. Vynikajúci kurz programovania. Na Khanacademy však nájdeš aj videá a výučbové kurzy ohľadom matematiky, umenia, ekonómie a podnikania, či prírodných vied.

 

Chceš sa dohovoriť v zahraničí?

Duolingo

Táto stránka je stálicou na nebi výučby cudzích jazykov. Kombináciou počúvania, testov, obrázkov a prekladania fráz zabezpečilo Duolingo dobrú zapamätateľnosť fráz, ktoré sú predmetom výučby. Môžeš si stanoviť denný plán a motiváciu zvýšiš aj tým, že súperíš so svojimi kamarátmi o to, kto sa toho viac naučil.

V minulosti bola stránka vhodná iba pre anglicky či španielsky hovoriacich užívateľov, ktorí sa tu mohli učiť jazyky ako nemčina či španielčina. Na stránku som sa vrátil po pár rokoch a príjemne ma prekvapilo, že užívatelia českého jazyka sa môžu učiť aj po anglicky. Ak už angličtinu ovládaš, Duolingo ti umožní spraviť test, podľa ktorého ohodnotí úroveň tvojich vedomostí a následne ti ponúkne možnosť vybrať si iba pokročilejšie lekcie. Napriek tomu je táto webstránka vhodná hlavne pre začiatočníkov, ktorí si chcú rozšíriť vedomosti v novom jazyku. Duolingo dnes boduje aj tým, že medzi jeho kurzami nechýba ani klingonština.

Babbel

Ďalšia skvelá stránka, ktorá ti umožní rýchle učenie cudzích jazykov obdobne ako Duolingo.

london-1018629_960_720

foto: pixabay.com

 

Ďalšie vychytávky

Po otvorení stránky Instanerd.me sa jedným klikom dostaneš k zaujímavým faktom, ktoré uľahčia tvoj život. Bohužiaľ však nebudeš typický nerd. Tieto témy sú zaujímavé aj ako konverzačné témy a v živote sa s nimi rozhodne nestratíš.

Šach je ohromný nástroj ako rozšíriť svoju mozgovú kapacitu a zvýšiť svoju inteligenciu. Stránka Chesscademy.com ti uľahčí cestu stať sa šachovým majstrom. Okrem videí a cvičení ohľadom taktiky na nej nájdeš aj výzvy, teda situácie na šachovnici, ktoré máš vyriešiť. A samozrejme, nechýbajú ani samotné šachové duely.

Dnešná doba je šialene rýchla. Zenhabits.net je stránka nadupaná článkami o tom, ako spomaliť, žiť vyrovnanejší a naplnenejší život, byť produktívnejší a šťastnejší. Dozvieš sa veľa o tom, ako funguje tvoj mozog, tvoje emócie alebo prečo prokrastinuješ. Tak to neodprokrastinuj a checkni stránku. ;-)

hipster-863413_960_720

foto: pixabay.com

Chceš rozvinúť aj svoju pravú hemisféru? Tá je zodpovedná za to, akí sme kreatívni, emocionálni či za našu schopnosť komunikovať. Výborný spôsob, ako ju rozvinúť je začať sa učiť hrať na hudobnom nástroji. Pianu.com sa postará o to, aby sa Mozart s Beethovenom za teba nemuseli hanbiť.

Týchto pár webstránok nadupe obe hemisféry tvojho mozgu do závratných výšin. Stačí si nastaviť režim pár minút denne na kurzy a zmeny môžu začať. Učíš sa to, čo chceš, kedy chceš.

zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech