Nepodriadil sa Kremľu, tak mu zobrali úspešnú sociálnu sieť. Príbeh miliardára Durova, zakladateľa Telegramu

  • Rusko má medzi 10 najbohatšími ľuďmi krajiny novú, mladú tvár
  • Pavel Durov sa od zvyšku rebríčka výrazne odlišuje, okrem iného aj zlými vzťahmi s Putinovou vládou
  • Jednu spoločnosť za miliardy dolárov mu zobrali, no Durov sa nevzdal a zo zahraničia spustil úspešný Telegram
  • Komunikačnú apku však radi využívajú aj teroristi, napríklad pri útokoch v Paríži
Pavel Durov Telegram
TASR/ AP/ Tatan Syuflana a Pavel Golovkin, Telegram
  • Rusko má medzi 10 najbohatšími ľuďmi krajiny novú, mladú tvár
  • Pavel Durov sa od zvyšku rebríčka výrazne odlišuje, okrem iného aj zlými vzťahmi s Putinovou vládou
  • Jednu spoločnosť za miliardy dolárov mu zobrali, no Durov sa nevzdal a zo zahraničia spustil úspešný Telegram
  • Komunikačnú apku však radi využívajú aj teroristi, napríklad pri útokoch v Paríži

Nedávno sme ti predstavili čerstvý rebríček 10 najbohatších ľudí Ruska, ktorý pravidelne zostavuje magazín Forbes.

Kým u viacerých ruských oligarchov by dalo hovoriť takmer o spojenectve či veľmi dobrých vzťahoch s Kremľom, v rebríčku sa objavil aj nováčik, ktorý je naozaj iný.

Toto je rebríček 10 najbohatších Rusov. Vlastnia kľúčové podniky a v rukách majú desiatky miliárd dolárov

Reč je o Pavlovi Durovovi, jednoznačne najmladšom účastníkovi tejto TOP 10, ktorého vzťahy s ruskou vládou zďaleka nie sú ideálne.

Toto je príbeh mladého miliardára, známeho aj ako „ruský Zuckerberg“, ktorý sa odmietol podriadiť Kremľu. Vzdor ho stál spoločnosť v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, ktorú s bratom založil.

Durov sa ale nevzdal, opustil krajinu a rozbehol nový projekt – komunikačnú aplikáciu Telegram. Tá ho katapultovala medzi superboháčov a najbohatších Rusov, hoci v tejto krajine už dlhšie nežije.

Telegram odoláva kontrole jednotlivých vlád a snaží sa tak chrániť tvoje súkromie, no aj vďaka tomu stal doslova odporúčaným nástrojom medzi teroristami či nekontrolovaným útočiskom pre rôznych extrémistov a šíriteľov hoaxov.

zdroj: Telegram

Vznik „ruského Zuckerberga“

Vnuk vyznamenaniami ovešaného sovietskeho vojaka z 2. svetovej vojny, ktorý bol hneď po vojne zatknutý a syn riaditeľa filologickej fakulty na Petrohradskej univerzite Valeryho Durova. Aspoň takto v skratke si môžeme predstaviť rodinu, z ktorej pochádza dnešný mladý ruský miliardár.

Pavel Durov je rodákom z Petrohradu, kde sa narodil v roku 1984. Dnes má teda 36 rokov, čím výrazne znižuje priemer 10 najbohatších Rusov, z ktorých väčšina privatizovala kľúčové podniky Ruska, kým Durov ešte len chodil na prvý stupeň základnej školy.

Zaujímavé je, že základnú školu navštevoval v Taliansku, v ktorom rodina istý čas žila kvôli otcovej práci. Neskôr sa vrátil do Ruska, kde nastúpil na gymnázium v Petrohrade a následne na miestnu univerzitu, v ktorej po otcových šľapajách absolvoval odbor filológia.

Petrohrad, Pixabay
zdroj: Petrohrad, Pixabay

Práve na Petrohradskej univerzite sa zrodil nápad bratov Durovovcov založiť sociálnu sieť VKontakte, ktorá mala byť určená pre študentov tejto univerzity.

Celý vznik dosť pripomína vznik Facebooku Marka Zuckerberga, ktorý svoju sociálnu sieť taktiež spustil na univerzite a mala byť určená hlavne študentom.

zdroj: Vkontakte

V roku 2006 bola sociálna sieť Pavla a Nikolaja Durova prvýkrát spustená. Len zaujímavosť: Facebook bol spustený v roku 2004.

Do roka mal VKontakte 100 000 užívateľov a ďalej rýchlo rástol, hlavne doma v Rusku a v okolitých krajinách. Hoci u nás nie je príliš známy, má už cez 600 miliónov užívateľov a patrí medzi najnavštevovanejšie stránky sveta.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: archív Startitup, Forbes, Smartmania.cz, CzechCrunch, E15.cz, The Moscow Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech