Nepriestrelné vesty či pancierované vozidlá z keramiky. Slováci vyvíjajú novinky, ktoré by sa zišli aj našej armáde

  • Pri slove keramika si väčšina z nás predstaví nejakú vázu
  • Naši vedci sa ju ale snažia zdokonaliť a vyrábať z nej nepriestrelné vesty či dokonca pancierované vozidlá
  • Prvé laboratórne testy dopadli úspešne. Chcú rozbehnúť výrobu
nepriestrelná vesta armáda vojaci SR
Slovenská akadémia vied/ Viktor Puchý a TASR/ Dušan Hein
  • Pri slove keramika si väčšina z nás predstaví nejakú vázu
  • Naši vedci sa ju ale snažia zdokonaliť a vyrábať z nej nepriestrelné vesty či dokonca pancierované vozidlá
  • Prvé laboratórne testy dopadli úspešne. Chcú rozbehnúť výrobu

Nepriestrelná vesta z keramiky? Asi len málokto ostane neprekvapený.

Keramika v ochranných vestách nie je novinkou. V porovnaní s tradičnými materiálmi z kovu má vysokú tvrdosť a účinnosť balistickej hmotnosti, používa sa na balistickú ochranu pred vysoko kinetickými energetickými strelami a črepinami,“ uvádza sa v tlačovej správe Slovenskej akadémie vied (SAV).

Slovenskí vedci v Košiciach sa ju ale pomocou nanotechnológie snažia ešte vylepšiť a ako ukazujú posledné laboratórne testy, ich snaha sa vyplatila.

zdroj: Slovenská akadémia vied/ Viktor Puchý

Máme zvládnutú laboratórnu výrobu. Dokážeme pripraviť keramiku s lepšími vlastnosťami, aké má konvenčný materiál dostupný na slovenskom trhu.

Aj pri zachovaní rovnakej hrúbky vieme zvýšiť jeho odolnosť, takže vojak na sebe nemusí niesť vyššiu hmotnosť. V armáde, keď má prejsť veľkú vzdialenosť, sa počíta každý gram,“ uvádza v správe nemenovaný materiálový vedec zo SAV.

Väčšina balistických ochranných prvkov, akými sú nepriestrelné vesty alebo prilby, je v súčasnosti vyrábaná z viacerých vrstiev vlákien typu Kevlar, Twaron, Spectra alebo Dyneema (firmami vyrábané materiály na tieto účely).

Po zásahu však osoby zvyknú napriek takejto ochrane trpieť napríklad silnými otlačkami alebo poškodením kritických orgánov. Vedci z Ústavu materiálového výskumu SAV Košiciach sa tak rozhodli hľadať iné, ešte lepšie riešenia.

zdroj: TASR/Dušan Hein

Navrhli sme viaceré nanokeramické materiály a skúmali sme ich vlastnosti. Húževnatosť keramiky sa nám podarilo výrazne zvýšiť pomocou grafénových nanoplatničiek. Okrem toho sme pozorovali mechanizmy, ktorými grafén zastavoval šírenie trhlín a nútil ich meniť smer nielen v dvoch, ale aj v troch rozmeroch,“ vysvetľuje objav slovenských vedcov vedúci výskumného tímu z Ústavu materiálového výskumu SAV Viktor Puchý.

Po úspešných testoch, ktoré prebehli v akreditovanom skúšobnom laboratóriu spoločnosti Konštrukta Defence (zapojená do tohto projektu), si chce dať košický vedecký tím nové vesty patentovať a neskôr spustiť aj ich výrobu vo väčšom množstve.

Teoreticky by tak tieto nové nanokeramické vesty mohli už v krátkom čase obliekať aj ozbrojené silové zložky Slovenskej republiky, ak budú mať o ne záujem a ak patentovanie prebehne úspešne.

Kvalitnejší, pevnejší materiál by podľa vedcov mohol nájsť aj iné uplatnenia, a to nie len v ozbrojených zložkách (okrem viest sa hovorí aj o pancierovaných vozidlách), ale napríklad aj v stavebníctve.

Zdroj: Slovenská akadémia vied (SAV)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá