Neskutočné objavy vedcov: Jašterica pomenovaná po Transformeroch aj sarkofágy ukrývajúce tajomstvá histórie

  • Vedci objavili nový druh jašterice v Machu Picchu
  • V Egypte sa nachádzali ďalšie ukryté sarkofágy
  • V Peruánskom chráme objavili podzemné chodby
Sarkofágy
Unsplash/Nataliia Blazhko Unsplash/Carlos Carvallo
  • Vedci objavili nový druh jašterice v Machu Picchu
  • V Egypte sa nachádzali ďalšie ukryté sarkofágy
  • V Peruánskom chráme objavili podzemné chodby

Uplynulý týždeň bol vo vedeckom svete bohatý na objavy. Bádatelia v Egypte objavili stovky sarkofágov a bronzových sôch, v peruánskom chráme zase sieť podzemných chodieb a v Machu Picchu nový druh jašterice, ktorej dali meno Optimus. TASR prináša súhrn najzaujímavejších informácií z oblasti vedy.

Vedci objavili v okolí ruín Machu Picchu v Peru nový druh jašterice. Dali jej meno Proctoporus optimus podľa postavy Optimus prime z amerického filmu Transformers, ktorého časť bola nakrútená práve v Machu Picchu.

Bádatelia však medzičasom objavili v Peru, konkrétne v rezervácii Mačiguenga v regióne Cuzco, aj ďalší nový druh jašterice. Dostal meno Proctoporus katerynae po biologičke Kateryn Bolaňosovej. Oba novoobjavené druhy jašteríc patria medzi ohrozené. Stredne veľké jašterice sú vo všeobecnosti ohrozené najmä klimatickou zmenou.

Objav prastarých sarkofágov

K dôležitému objavu došlo tento týždeň aj v blízkosti Káhiry. Archeológovia tam našli stovky egyptských sarkofágov a bronzových sôch znázorňujúcich rôznych bohov.

Objav uskutočnili na pohrebisku v Sakkáre, zhruba 30 kilometrov južne od Káhiry. Zahŕňa sochy viacerých božstiev, napríklad Amona, Usira či boha so šakalou hlavou, strážcu pohrebísk Anupa. Našla sa aj socha s chýbajúcou hlavou, znázorňujúca Imhotepa, architekta Džoserovej stupňovitej pyramídy pri Sakkáre.

Dovedna 250 sarkofágov, 150 bronzových sôch a ďalších predmetov pochádza  obdobia okolo roku 500 pred n. l., teda z Neskorej doby – etapy egyptských dejín spadajúcej do rokov 1090 – 332 pred n. l. Spolu s týmito predmetmi našli bádatelia aj posvätný bicí hudobný nástroj sistrum a sadu bronzových nádob používaných pri rituáloch.

Jeden zo sarkofágov obsahoval zachovaný papyrus popísaný hieroglyfmi. Poslali ho do laboratória v Egyptskom múzeu v Káhire na ďalší výskum.

Sarkofágy vystavia v priestoroch Veľkého egyptského múzea, ktoré sa nachádza neďaleko pyramíd pri Gíze a v súčasnosti je ešte vo výstavbe. Otvoriť by ho mali v priebehu tohto roka.

Podzemné chodby spred nášho letopočtu

Archeológovia objavili v peruánskom chráme Chavín de Huántar starom viac ako 3000 rokov sieť podzemných chodieb. Podľa odborníkov sú chodby staršie ako samotný chrám.

Chavín de Huántar, ktorý patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, sa nachádza v peruánskej časti pohoria Andy vo výške 3200 metrov nad morom. Kedysi slúžil ako administratívne a náboženské centrum pre ľudí z celého regiónu.

Vážne klimatické problémy

Švajčiarski vedci tvrdia, že sneh v Alpách rýchlo ubúda a nahrádza ho vegetácia. Táto zmena je pritom taká rozsiahla, že ju možno vidieť až z vesmíru.

Tím vedcov použil údaje zo satelitov a zistil, že za posledné štyri desaťročia sa v dôsledku klimatickej zmeny vegetácia v Alpách nad hranicou lesa rozbujnela o 80 percent. Okrem toho tiež ubúda snehová prikrývka.

Odborníci skúmali okrem vegetačných zmien aj úbytok snehovej prikrývky v oblastiach ležiacich v nadmorskej výške nad 1 700 metrov, pričom z výskumu vylúčili ľadovcové a zalesnené oblasti.

Počas výskumu napokon prišli k záveru, že od roku 1984 prišlo k výraznému úbytku snehovej prikrývky na takmer desiatich percentách skúmaných oblastí. Ide o trend, ktorý je podľa vedcov znepokojivý.

Slováci nevedia, čo je to skleróza multiplex

SITA uvádza, že viac ako tretina (43 percent) Slovákov verí v mýtus, že skleróza multiplex, známa aj pod pojmom roztrúsená skleróza, sa spája so stratou pamäte. Rovnako si tretina ľudí mylne myslí, že toto ochorenie je smrteľné a každý piaty Slovák je presvedčený, že je to vrodené ochorenie. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2Muse, v súvislosti s dnešným Svetovým dňom sklerózy multiplex.

Polovica mladých ľudí si myslí, že roztrúsenou sklerózou trpia starí ľudia. Ochorenie sa však diagnostikuje najmä mladým ľudom, medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života, a je to celoživotné liečiteľné ochorenie.

„To, že toto ochorenie sa spája s rôznymi mýtmi, je všeobecne známe. Mnohí ľudia si myslia, že roztrúsená skleróza sa týka starých ľudí a súvisí so stratou pamäte. Dokazujú to aj výsledky prieskumu. Žiaľ, opak je pravdou. Toto ochorenie je ochorením mladých ľudí a prejavuje sa celkovou slabosťou, únavou a aj poškodením zraku,“ povedala Viera Hančinová z Ambulancie pre liečbu sclerosis multiplex z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Najčastejšie vyskytujúce sa prvé príznaky ochorenia, akými sú tŕpnutie alebo slabosť končatín, závraty, poruchy zraku a nevysvetliteľná únava, uvádza len veľmi malé percento opýtaných.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá